بازتاب نیوز

نی: فیلترینگ فیسبوک نگران‌کننده‌ترین اقدام دولت افغانستان علیه آزادی بیان است

٢٤ ثور ١٣٩٨ بی بی سی

نی، نهاد حامی رسانه‌ها در افغانستان در واکنش به گفته‌های وزیر مخابرات و تکنولوژی افغانستان در مصاحبه با بی‌بی‌بی‌سی درباره احتمال فیلتر شدن فیسبوک در این کشور گفته است که "دولت افغانستان می‌خواهد خلاف آزادی بیان گام بردارد".

شهزاد آریوبی، در این مصاحبه گفت که حکومت وحدت ملی افغانستان در نظر دارد اقداماتی برای محدودسازی اینترنت روی دست گیرد. او همچنین گفته است که حالا دولت قادر است به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی اقدام کند و همچنین دولت افغانستان اخیرا هشدار داد که اگر فیسبوک از قوانین محلی افغانستان پیروی نکند، فیلتر خواهد شد.

آقای آریوبی از این تصمیم دولت افغانستان دفاع کرده است.

نهاد نی این اقدام را خلاف قانون اساسی افغانستان دانسته که در آن آزادی بیان تضمین شده و گفته است "این نگران‌کننده‌ترین اقدامی ا‌ست که حکومت وحدت ملی در چند سال اخیر در زمینه‌ محدودسازی آزادی بیان انجام می‌دهد."

این نهاد از دولت افغانستان خواسته تا درباره حرف‌های وزیر مخابرات افغانستان توضیحات بیشتری بدهد و "سیاست‌ حقیقی حکومت در زمینه استفاده از اینترنت" را مشخص سازد.

بنا بر آمار رسمی دولت افغانستان تقریبا یک سوم جمعیت این کشور به اینترنت دسترسی دارند و شمار کاربران فعال اینترنت در این کشور به ده میلیون نفر می‌رسد.

اکثریت افرادی که به اینترنت دسترسی دارند از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و فیسبوک، پرکاربردترین شبکه‌ اجتماعی در افغانستان است.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-48214830

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading