بازتاب نیوز

سازمان جهانی صحت از گسترش بیماری «زوال عقل» هشدار می دهد

٢٥ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

سازمان جهانی صحت از کشورها خواستار آن شد که به طور جداگانه در برابر کنترول این بیماری اقدام کنند.

  کسانی که بیشتر تحرک داشته باشند و سگرت کشیدن را ترک کنند، می توانند از ابتلا به بیماری دمانس یا زوال عقل پیشگیری کنند. این رهنمود در گزارشی ذکر شده است که برای اولین بار سازمان جهانی صحت در ژنیو نشر کرده است. این سازمان همچنان به ارتباط چاقی، بیماری دیابت یا شکر و فشار خون بالا با بیماری زوال عقل اشاره کرده است.

بنا بر گزارش سازمان جهانی صحت بیماری زوال عقل ممکن است توانایی های به یاد آوردن، فکر کردن، تشخیص موقعیت و جهت یابی، محاسبه، یادگیری، صحبت کردن و قضاوت کردن را با مشکل مواجه سازد. دلایل آن بیماری ها یا آسیب های مغزی می تواند باشد. در افرادی که متاثر شده اند این معمولا به ناتوانی و درماندگی شدید هم از لحاظ ذهنی و هم از نظر جسمی منجر می شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری دیگر قادر به تشخیص اقوام و وابستگان نزدیک خود نیستند و بعضی از آنها خشن و پرخاشگر می شوند. 

سازمان جهانی صحت به ارتباط چاقی، بیماری دیابت یا شکر و فشار خون بالا با بیماری زوال عقل اشاره کرده است.

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری هنوزهیچ واکسین و دوا وجود ندارد. از جمله در رهنمودهای جدید آمده است: «شیوه زندگی فعالانه و پرتحرک فیزیکی با سلامت مغز ارتباط دارد.» مطالعات گسترده نشان داده است که انسان های فعال از نظر جسمی بسیار به ندرت به بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر مبتلا می شوند. در توصیه های سازمان جهانی صحت آمده است: «به نظر می رسد که فعالیت های فیزیکی اثر مفیدی بر ساختار مغز دارد.» علاوه بر آن فعالیت و تحرک کافی برای فشار خون بالا نیز مفید است؛ چیزی که احتمالا یکی از عوامل بیماری زوال عقل است. 

بزرگترین خطر ابتلا به این بیماری افزایش سن است. تعداد کسانی که پیش از رسیدن به ۶۵ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند بسیار نادر است. 

بنا بر معلومات انجمن آلمانی آلزایمر، در میان کسانی که ۸۵ تا ۸۹ سال سن دارند، یک چهارم شان به بیماری زوال عقل مبتلا می شوند. از نظر سازمان جهانی صحت سلامت عمومی و شیوه زندگی افراد نیز تاثیراتی در ابتلا به این بیماری دارد. از این رو با اقدامات رسمی در عرصه صحت ممکن است بتوان از ابتلا به این بیمار پیشگیری کرد.

(Pa/af (dpa, epd

آلبوم عکس از آرشیف دویچه وله

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن خودداری از رژیم غذایی شدید

  رژیم غذایی شدید وزن بدن را به سرعت پایین می آورند، اما بسیاری آن ها شامل کم ساختن آب و کتله عضلات می باشند. اندک چربی هایی که پایین می آیند، پس از آنکه شما به رژیم پایان دادید، دوباره در بدن جمع می شوند. رژیم هایی که با سرعت وزن را سقوط می دهند، دارای عوارض جانبی مانند سردردی، دلبدی و مشکلات تنفسی نیز می باشند. راه حل دوامدار این است که در عادات غذایی اصلاحات کامل ایجاد گردد.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن خوراکه های لاغرکننده

  آنهایی که مصمم اند وزن شان را پس از اندکی پایین آمدن نگهدارند، روزانه باید بیشتر میوه و سبزی جات استفاده کنند. انواع مختلف این خوراکه باب دارای منرال ها و ویتامین ها بوده و مقدار زیاد آب دارند و میزان کالوری آن بسیار کم است. شما باید مقدار زیاد آب بنوشید تا قدرت هضم کردن تان را افزایش بدهد. عین فواید در مورد غذا های مصاله دار حقیقت دارد.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن غذاهای کالوری دار ترکیبی خوب نیستند

  بدترین غذاها، تنها چرب نیستند بلکه همچنان متشکل از کاربوهایدریت های بسیار، غذاهایی که زود پخته می شوند و همه آن غذاهایی می باشند که در سوپرمارکیت ها مقدار زیاد شکر و یا قند میوه دارند. البته نوشیدنی های شیرین را همراه با غذاهایی که با سرعت پخته می شوند فراموش نکیند. علاوه بر آن، از صرف الکول خودداری کنید، زیرا دو برابر پروتین و شکر کالوری دارد.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن عادت های غذایی تان را تغییر دهید

  برای کمک در رژیم غذایی چندین گام وجود دارد. در یک روز سه بار به طور منظم غذا صرف کنید. بهتر آن است که صبحانه قوی ترین آن باشد. هر قدر که شما آهسته تر نان بخورید، همان قدر بیشتر شما احساس سیری می کنید. پیش از آن که 100 درصد احساس سیری داشته باشید، از خوردن دست بکشید. از بشقاب های کوچک غذا خوری استفاده کنید، چون این احساس را به شما می دهد که به اندازه کافی غذا خورده اید.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن ورزش

  تمرین بدنی و ورزش برای کم ساختن وزن، ارزش حیاتی دارند. فعالیت های ورزشی مصرف انرژی مان را افزایش می دهند و چربی ها را می سوزانند. قدم زدن برای کم ساختن وزن و ورزش های ایروبیک در آب، گزینه های عالی برای شروع می باشند، زیرا وزن نخاع و مفاصل شما را برمی دارند. پس از آن شما می توانید به ورزش های دیگر مانند دویدن، بایسکل سواری و شنا بپردازید.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن به قدر کافی بخوابید

  خواب خراب، شما را برای روز بعدش گرسنه تر می سازد. استراحت کردن کمتر منجر به سوء وظایف هورمون ها می شود و به میل شدید و ناگهانی برای غذا می انجامد، در حالی که نرخ میتابولیسم شما تنزل می کند چونکه شما بیشتر می خورید. سطح لپتین شما افزایش می یابد و احساس سیری تان کمتر می گردد، زیرا هورمون های تولید کننده اشتها مانند گرلین و اوریکسین افزایش می یابند. بنابراین، برای کاهش وزن به قدر کافی بخوابید.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن حمام سرد

  سردی عملیه احتراق در بدن را تنبیه کرده و به از دست دادن وزن کمک می کند. به خصوص آب سرد میتابولیسم ما را با فعال گردانیدن چربی نصواری در ران و عقب لگن خاصره تقویت می کند. درجه حرارات باید از 20 درجه سانتی گراد شروع شده و در نهایت به 15 درجه سانتی گراد پایین آورده شود. گرفتن یک حمام سرد برای 15 دقیقه در تمام طول روز به شما کمک می کند.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن عضلات تان را تقویت کنید

  عضلات حدود 40 درصد وزن بدن شما را تشکیل می دهند و حتا بدون فعالیت سه چند بیشتر از نسج چربی در روز کالوری به مصرف می رساند. عضلات شب و روز کالوری مصرف می کنند و بزرگترین کشنده چربی اند. عضلات تربیت شده در احتراق انرژی بیشتر از عضلات تربیت نشده موثر می باشند. هرقدر کتله عضلات زیاد و بزرگ باشد، همانقدر قدرت سوختاندن انرژی و چربی بیشتر می باشد.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن اضطراب را کاهش دهید

  اضطراب از جمله عوامل بسیار مهم روانی است که سبب افزایش وزن می گردد. از این رو بهبود یافتن از اضطراب مفید است. هورمون های اضطراب نقش بزرگی در گرسنگی و رفتار ما به هنگام خوردن بازی می کند و می تواند منجر به افزایش کنترول ناپذیر اشتها گردد. حتا در صورتی که وجود ضرورت به غذا نداشته باشد. زندگی بدون اضطراب از جمله بهترین عوامل مجادله با افزایش وزن می باشد.

 • تصویر: 10 رهنمود برای کم کردن چربی بدن گرسنه به خرید نروید

  هرگاه کسی گرسنه به خرید برود، اقلامی را که در لیست رژیم غذایی جای ندارند در سبد خرید خواهد گذاشت. بهتر است تا خرید کردن را بعد از صرف غذا انجام دهید. با شکم سیر کمتر احتمال دارد تا شما وسوسه نمایش اقلام بی شمار شوید.

  نویسنده: دویچه وله/ رسول رحیم


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%B9%D9%82%D9%84-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%AF/a-48740664?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading