بازتاب نیوز

پومپئو در روسیه: ما در پی «جنگ با ایران» نیستیم

٢٥ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در دیدار روز سه شنبه‌اش با مقام‌های ارشد روسیه تلاش کرد نگرانی‌ها راجع به تنش ایجاد شده میان واشنگتن و تهران را کاهش دهد. برخی ناظران هراس دارند که این تنش به یک جنگ منجر گردد.

پومپئو بعد از دیدار با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: «ما اساساَ خواستار جنگ با ایران نیستیم.» او در ادامه سخنان خود افزود: «اما ما این را نیز به ایرانی‌ها واضح ساخته ایم که هرگاه منافع امریکا مورد حمله قرار بگیرد، ما مطمئناَ به شکل مناسب پاسخ می‌دهیم.»

ایالات متحده امریکا برای مقابله با یک حمله احتمالی یک ناو هواپیمابر و جنگنده‌های «بی‌۵۲» را به خاور میانه فرستاده است. این آمادگی‌ها خود بیانگر تنش شدیدی است که بعد از وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ ایجاد گردید. رئيس جمهور ایالات متحده یک سال قبل از توافقنامه اتومی ایران خارج شد و به دنبال آن تحریم‌ها علیه تهران را دوباره اجرایی و تشدید کرد.

برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران در بروکسل به دویچه وله گفت: «اروپا منفعت قوی در خاورمیانه صلح‌آمیز و باثبات دارد. ایران تهدید به انجام حمله می‌کند، بنابراین ما تدابیر دفاعی را روی دست گرفته ایم.»

این مقام وزارت خارجه ایالات متحده امریکا افزود: «مشکلی که ما حالا داریم این است که تصور یک خاورمیانه صلح آمیز بدون یک ایران صلح آمیز دشوار است. بنابراین ما از ایران می‌خواهیم که مانند یک کشور عادی رفتار کند و کمتر به مثابه یک جنبش انقلابی.»

پومپئو با همتای روسی‌اش در نشست خبری مشترک در مسکو

برعلاوه مساله ایران، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا و مقام‌های روسیه راجع به بهبود مناسبات دو کشور نیز مشورت کردند. روسیه و ایالات متحده امریکا هر دو گفته اند که خواستار تقویت مناسبات اند، اما اعتراف کرده اند که روی شماری از مسایل اختلاف نظر دارند.

پومپئو گفت که روسیه و ایالات متحده امریکا منافع مشترکی دارند که «می‌توانند ایجاد کنند، و مهم‌تر از همه این که رئيس جمهور ترامپ می‌خواهد این کار را انجام بدهد.»

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، پوتین به نوبه خود گفته است: «ما از جانب خود به تکرار گفته ایم که می‌خواهیم مناسبات مان را به صورت کامل اعاده کنیم. من امیدوارم که حالا شرایط مورد نیاز برای این کار فراهم شود.»

در عین زمان، لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک با پومپئو هشدار داد: «این بی‌اعتمادی که ما [روسیه و امریکا] داریم، هم برای امنیت شما و هم برای امنیت ما مانع ایجاد می‌کند.»

af/pa  (AP, dpa, Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%BE%D9%88%D9%85%D9%BE%D8%A6%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85/a-48741051?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading