بازتاب نیوز

اشرف غنی: تاخیراعلام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان فاجعه است

٢٥ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

 پس ازهفت ماه جنجال های انتخاباتی، گلیم انتخابات پارلمانی افغانستان برچیده شد و کمیسیون مستقل انتخابات شامگاه سه شنبه فهرست نهایی نمایندگان برنده کابل و پکتیا را منتشرکرد.

 با اعلام این فهرست به استثنای غزنی که در آن انتخابات پارلمانی انجام نشد، اعلام نتایج مجلس نمایندگان افغانستان تکمیل شد.

اشرف غنی، رئیس جمهورافغانستان درمراسم تحلیف نمایندگان حوزه کابل و پکتیا، مسؤلان پیشین کمیسیون های انتخاباتی را عامل اصلی تاخیر طولانی نتایج نهایی این انتخابات دانست:« متاسفانه فاجعه بود، در تاریخ نظام های مردم سالار بی سابقه است که نتیجه انتخابات هفت ماه را در بر بگیرد.»

در حالی که در ولایت غزنی انتخابات پارلمانی برگزار نشده است. اشرف غنی افزود که هرچند انتخابات پارلمانی غزنی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد، اما نبود نمایندگان این ولایت در پارلمان یک خلاء بزرگ به شمار می رود:«هنوزهم نبود وکلای منتخب در دوره هفدهم از غزنی در مجلس یک خلاء است، که توجه کمیسیون مستقل انتخابات را در این باره می خواهیم.»

دو روز پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل، لوی سارنوالی افغانستان پرونده برخی از کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی را به محکمه فرستاد.

دوره هفدهم پارلمان افغانستان چندی پیش بدون حضور نمایندگان کابل و پکتیا ازسوی رئیس جمهور افغانستان افتتاح شده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات پس از آن نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل را شب گذشته اعلام کرد که شماری از نامزدان پیشتازحوزه کابل در یک اعتراض مانع برگزاری نخستین جلسه مجلس نمایندگان بدون حضور نمایندگان کابل شدند.

ذبیح الله سادات، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به دویچه وله می گوید که تعداد نامزدان و افزایش چالش ها و مشکلات انتخاباتی در حوزه کابل نسبت به دیگر ولایت ها، سبب تاخیر اعلام نتایج انتخابات پارلمانی در این حوزه شد:« زمانی که رهبری هردو کمیسیون تغییرکرد، قانون تعدیل شد، تفتیش و بازشماری محلات همه ملغی قرار داده شده، به ریزلت شیت های «اوراق نتایج» روز اول و دوم انتخابات مراجعه شد که این موضوع باعث تاخیر اعلام  نتیجه انتخابات گردید.»

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در باره نبود نمایندگان غزنی می گوید که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی درغزنی نمایندگان پیشین این ولایت در پارلمان به کار شان ادامه خواهند داد. سادات به قانون انتخابات اشاره کرده می افزاید:« براساس قانون تا زمانی که انتخابات در یک حوزه برگزار نشده است، نمایندگان پیشین آن حوزه از مردم نمایندگی می کنند.»

قرار است انتخابات پارلمانی غزنی همراه با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۶ ماه میزان برگزار شود.

به دنبال تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان، کمیشنران قبلی به اتهام ضعف مدیریت، فساد و سوء استفاده از صلاحیت، از وظایف شان برکنار و برای تحقیقات بیشتر به لوی سارنوالی معرفی شدند.

بنابراین نتایج نهایی این انتخابات پس از ماه ها تاخیر اعلام شد. قراراست نخستین جلسه دوره هفدهم پارلمان افغانستان فردا پنجشنبه برگزارشود.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%B4%D8%B1%D9%81-%D8%BA%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%A7%D8%AC%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-48745311?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading