بازتاب نیوز

حمدالله محب: به نگرانی کشورهای منطقه در مورد پروسه صلح افغانستان توجه خواهد شد

٢٥ ثور ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

شورای امنیت ملی افغانستان تعهد کرده است که به نگرانی‌های کشور های منطقه در پروسه صلح افغانستان، توجه خواهد شد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز چهارشنبه در جریان ملاقات با الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل در مورد نگرانی‌های کشورهای منطقه صحبت کرده گفت که این نگرانی‌ها را با جامعه جهانی شریک خواهد ساخت.

طارق آرین سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به گفتگوی اخیر مشاور امنیت ملی افغانستان با سفیر روسیه در کابل به رادیو آزادی گفت:

"در این دیدار در مورد موضوعات مشترک دو کشور، نشستی که قرار است در حضور مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در شهر اوفا در روسیه برگزار شود، بحث و تبادل نظر کردند. اجماع منطقوی برای صلح و نگرانی‌هایی‌که در این زمینه وجود دارند، موضوعات مورد بحث آن‌ها بود."

قرار است اجلاس مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در ماه آینده در شهر اوفا در روسیه دایر شود.

یک روز قبل از ملاقات مشاور امنیت ملی افغانستان با سفیر روسیه در کابل، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک کنفرانس مشترک خبری با مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا در شهر سوچی حل مسئله افغانستان را "نسبتاً پیچیده" خوانده گفت، طالبان در حال نیرومند شدن استند.

کرملین در یک اعلامیه گفته است که رئیس جمهور پوتین روز چهارشنبه در صحبت با وزیر خارجۀ امریکا، ایجاد توازن قدرت بین واشنگتن و مسکو را در افغانستان یک نیاز مهم خوانده‎است.

این در حالیست که مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در این کنفرانس مشترک خبری با رئیس جمهور روسیه گفت، موقف واشنگتن و مسکو در قبال افغانستان نزدیک است:

"برخی همکاری‌های ما خیلی عالیست، در مورد کوریای شمالی و افغانستان کارهای خوب را انجام داده‌ایم، بر ضد تروریزم تلاش‌های مشترک کرده‌ایم. این‌ها مسایلی اند که همکاری در آن افزایش یافته است، می‌دانم که ما چانس آن را داریم تا در مورد امنیت استراتژیک گفتگو کنیم."

رئیس جمهور پوتین دیروز در یک کنفرانس مشترک خبری با اَلِکسانْدِرْ فَنْ دِرْ بِلِنْ رئیس جمهور اتریش در شهر ساحلی سوچی به خبرنگاران گفت، واشنگتن و مسکو به حل منازعات در افغانستان علاقمندی دارند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29943063.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading