بازتاب نیوز

افغانستان در ردۀ نخست پنج کشور مرگ‌بار برای کودکان

٢٦ ثور ١٣٩٨ روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: افغانستان در ردۀ نخست پنج کشور مرگ‌بار برای کودکان قرار گرفت. بر اساس یک گزارش تازه که از سوی مؤسسه حمایت از کودکان استرالیا (Save the Children) نشر شده با آمارهای تلفات وحشت‌ناک کودکان در جنگ افغانستان، این کشور را در ردۀ نخست پنج کشور مرگبار جهان برای کودکان قرار داده است.

این گزارش که اثرات ویران‌گر سلاح‌های انفجاری بر جوانان در پنج کشور مرگبار جهان را بررسی کرده، خواستار توقف صادرات اسلحه استرالیا به عربستان سعودی شده است.

گزارش تحلیلی مؤسسه حمایت از کودکان استرالیا زیر عنوان «زخمی‌های ناشی از انفجار» (Blast Injuries) که امروز (پنج‌شنبه) منتشر شد، آمارهای سازمان ملل از کشورهای نایجریا، افغانستان، عراق، سوریه و یمن را بررسی کرده است.

بر بنیاد این گزارش، از تعداد مجموعی تلفات کودکان در این پنج کشور مرگبار (۷۳۶۴ کودک در ۲۰۱۷)، ۵۳۲۲ (به طور میانگین ۷۲درصد) مورد آن ناشی از انفجار بوده‌اند. بنابراین، عامل تلفات نزدیک به سه کودک از هر چهار کودک، سلاح‌های انفجاری چون انتحاری، ماین‌های زمینی و بمباران هستند.

افغانستان با آمار تلفات ۳۱۷۹ (بیش از ۴۳درصد) کودک در سال ۲۰۱۷ که ۲۲۱۶ (بیش از ۴۱٫۴ درصد) مورد آن ناشی از انفجارها بوده، در صدر این فهرست قرار گرفته است. کشورهای یمن با تلفات ۱۳۱۶ کودک (۸۱۴ ناشی از انفجار)، سوریه با ۱۲۷۱ کودک (۱۰۵۸ ناشی از انفجار)، نایجریا با ۸۸۱ کودک (۶۷۲ ناشی از انفجار) و عراق با ۷۱۷ کودک (۵۶۲ ناشی از انفجار) در رده‌های بعدی قرار دارند.

یافته‌های این گزارش همچنان نشان می‌دهند که با افزودن تلفات کودکان در افغانستان در سال ۲۰۱۶ به آمارهای ۲۰۱۷، ۸۴ درصد تلفات کودکان ناشی از انفجار بوده است. مؤسسه خیریه حمایت از کودکان پیش‌بینی می‌کند تقریباً در هر ساعت یک کودک کشته یا با برداشتن زخم‌های وحشت‌ناک معلول می‌شوند.

افغانستان چهل سال است که در گیر جنگ و خون‌ریزی است. در این چهار دهه صدها هزار انسان در مناطق مختلف افغانستان از اثر جنگ کشته و یاهم زخمی شدند.

افغانستان در پنج سال اخر نیز قربانیهای زیادی داده است که بیشتر این قربانیان کودکان هستند. تروریستان در دو سال گذشته چندین مرکز آموزشی را در مناطق مختلف کشور بخصوص غرب کابل هدف قرار دادند. تنها در یک حمله تروریستی در مرکز آموزشی موعود در غرب کابل بیش از چهل دانش‌آموزش جان‌شان را از دست دادند.

پاول رونالدز، مدیر اجرایی حمایت از کودکان به اس‌بی‌اس نیوز گفت جهان باید برای حفاظت از کودکان بیشتر کار کند.

آقای رونالدز گفت: «قوانین بین‌المللی به صراحت می‌گوید که هرکس در قبال حفاظت کودکان از جنگ مسوولیت دارد، اما هنوز وسیله‌های انفجاری جان کودکان را در خانه‌ها، مکتب‌ها و حتا شفاخانه‌ها می‌گیرند. از هر پنج نفر کودکان جهان در مناطق جنگی زندگی می‌کنند، جایی که با این وسیله‌های انفجاری کشته و معلول می‌شوند و این به سادگی جنگ علیه کودکان است و باید متوقف شود.

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/8-178/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading