بازتاب نیوز

پارلمان اتریش ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی را تصویب کرد

٢٦ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

قانون جدید که نمایندگان حکومت ائتلافی متشکل از حزب محافظه کار «خلق اتریش» و حزب راستگرای پوپولیست «آزادی اتریش» به آن رای تایید دادند، پوشش ایدیولوژیک یا مذهبی سر را در مکاتب اتبدایی منع می‌کند.

اما حکومت واضح ساخته است که این قانون فقط در برابر پوشیدن چادر توسط مسلمانان صدق می کند نه در برابر کلاهی که یهودیان بر سر می گذارند و یا نوع لنگی که سیک‌ها بر سر می کنند. 

رهایی از «سرکوبی یا تسلیم»؟

 وندلین مولتسر، سخنگوی بخش آموزش و پرورش از حزب «آزادی اتریش» گفته است که ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی باید سیگنالی در برابر «اسلام سیاسی» باشد.

رودولف تشنر، عضو پارلمان از حزب «خلق اتریش» گفت که هدف این قانون، رها ساختن دختران مسلمان از «سرکوب» است. تقریبا تمامی اعضای اپوزیسیون اتریش در مخالفت با این قانون رای دادند و حکومت را متهم کردند که قرار گرفتن در سرخط خبرها برایش مهمتر از رفاه کودکان است.

حکومت پیش از تصمیم پارلمان تصریح کرده بود که انتظار می رود آنها به محکمه قانون اساسی شکایت کنند. انجمن اسلامی اتریش «IGGÖ» از ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی به شدت انتقاد کرده است.

 dpa, afp) pa/af)

آلبوم عکس از آرشیف

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد مسلمان، با حجاب و آیکونی در دنیای مُد

  این زن با دستمال سر سرخ، سفید و آبی، رنگ پرچم ایالات متحده امریکا، در حال تبدیل شدن به آیکونی در دنیای مُد است. حلیمه عدن ۱۹ ساله یک زن مسلمان است و نه تنها چادر به سر می کند بلکه بخش زیادی از وجودش را نیز می پوشاند. با این حال او در بخش مُد موفقیت های کاری زیادی به دست آورده است.

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد تصویر روی جلد مجله "وگ"

  این مُدل به تازگی به مجله امریکایی زنان به نام "الوری" ظاهر گردیده و گفت: «من می خواهم سوء تفاهم ها و کلیشه های مربوط به زنان مسلمان را از میان بردارم.» روی جلد ماه جولای این مجله البته برای خانم عدن به عنوان اولین خانم چادرپوش تزئین گردیده بود. یک ماه پیش، او در روی جلد نسخه عربی مجله مُد "وگ" ظاهر گردیده بود.

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد کت واک با چادر

  از آغاز سال ۲۰۱۷، عدن قراردادی را با نمایندگی "IMG Models" یکی از مشهورترین آژانس های مُد امضا کرده است که در لندن، پاریس، نیویارک و میلان نمایندگی دارد. این آژانس همچنین سوپرمُدل های مانند خواهران هادی، کارلی کلس و ژیزل بوندشن را روی صحنه آورده است. در هفته مُد نیویارک، او برای شرکت مُد "Rapper Kanye West "، "Yeezy " و پیش از این در میلان برای شرکت مد "Max Mara " در نمایشات مُد شرکت کرده بود.

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد مهاجری که به ستاره مُد تبدیل شد

  این مُدل در ایالات متحده امریکا نه، بلکه در یک کمپ مهاجران در کینیا تولد شده است. عدن کودکی بیش نبود که با مادرش به شهر مینه سوتا در ایالات متحده امریکا رفت که در همین شهر فعلا تحصیل می کند. خانواده عدن از سومالیا است، کشوری که از سال های متمادی به این طرف شاهد جنگ های خونین است.

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد بانوی سال نشد، اما قرارداد به دست آورد

  عدن در سال ۲۰۱۶ در مینه سوتای ایالات متحده امریکا در رقابت هایی که در انتخابات پیشگام برای انتخاب بانوی سال ایالات متحده راه اندازی شده بود، شرکت کرد. در آن زمان عدن دانشجو بود و در این برنامه به جای بیکینی (لباس شنای زنانه)، بورکینی پوشیده بود که لباس شنای زنانه برای مسلمانان است و تمام بدن را می پوشاند. اگر چه او در یک دور مقدماتی حذف شد، اما بعدها آژانس IMG برای او یک قرارداد را پیشکش کرد.

 • تصویر: زیبای چادرپوش بر روی کت‌واک نمایشگاه‌های مُد الگویی برای زنان مسلمان؟

  عدن برای آن عده از زنان جوان مسلمان که هم می خواهند پوشش دینی شان را حفظ کنند و هم از دنیای مُد پس نمانند، یک الگو است. عدن می گوید: «من خیلی بیشتر از آنچه که به نظر می رسد ارائه کرده می توانم.» او در ادامه می گوید که "حجاب مرا از جمله اظهاراتی مانند تو بسیار لاغر هستی یا بسیار چاق هستی، حفاظت می کند.» البته او مورد انتقاد هم قرار می گیرد، هم از جانب مسلمانان و هم از جانب منتقدان حجاب اسلامی.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86-%DA%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A8-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-48758162?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading