بازتاب نیوز

اختراع یک ابزاز هوشمند از سوی یک دخترخانم برای جلوگیری از تقلب در انتخابات

٢٦ ثور ١٣٩٨ آریانا خبر

شبنم میر، یک دختر دانش آموخته روان‌شناسی، ابزار هوشمند، رای دهی برقی را برای انتخابات ریاست جمهوری ساخته است که با به کارگیری آن، در پایان روز رای دهی، نتیجه انتخابات روشن خواهد شد.

بانو شبنم، می‌گوید که این ابزار می‌تواند هم از تقلب در انتخابات جلوگیری کند و هم پس از ریختن رای، رای واجد شرایط رای دهی را در «سرور» کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نماید.

بانو میر، می‌گوید: “خودش رای ها را به صورت اتومات به سیستم، کمیسیون انتخابات روان می‌کند، که با استفاده از این ما نتیجه قسمی انتخابات را در روز انتخابات و نتیجه نهایی را در یک روز بعد از انتخابات می‌توانیم اعلام کنیم.”

در همین حال، بانو شبنم ابراز می‌دارد که این وسیله در انتقال اطلاعات محل رای‌دهی با بهره‌گیری از این ابزار، نیاز به انترنت نیست و با سیم‌کارت‌های دارای (جی اس ام) اطلاعات از هر گوشه افغانستان به کمیسیون انتخابات انتقال خواهد یافت.

چگونه می‌توان با این وسیله رای داد؟

نخست باید هر برگه رای، بار کُد داشته باشد تا از جعل و تقلب جلوگیری شود و پس از بایومتریک رای دهنده، یک بار کُد دیگر نیز به برگه رای نصب می شود، وقتی رای دهنده رای اش را به این ابزار می‌ریزد، اطلاعات برگه رای‌دهی با دو چشم لایزری خوانده می‌شود و اطلاعات به وسیله نرم‌افزار این دستگاه از محل رای دهی به گونه مستقیم در «سرور» کمیسیون مستقل انتخاب ثبت خواهد شد، بدون نیاز به انترنت.

بانو میر بیان میدارد: “دارای آخذه برای سیمکارت های (جی اس ام) است که ویژه گی شان (جی پی آر اس) است که در افغانستان سراسری می‌باشد.”

بانو شبنم، از دو دوربین مداربسته نیز در محل رای دهی کار گرفته، یکی برای برداشتن تصویر رای دهنده و دوم برای ضبط جریان رای دهی، شبنم دوربین ها را به یک گوشی هوشمند وصل ساخته تا از محل رای دهی لحظه به لحظه نظارت صورت گیرد.

این ابزار گونه ای طرح ریزی شده که در مناطق بدون برق، بتواند با نور آفتاب شارژ شود.

بانو میر میافزاید: “هیچ کس نمیتواند که وسیله که من ساخته ام دوبار رای بدهد، چون این وسیله رای دهندگان را بایومتریک میکند.”

با بهره گیری از این ابزار، نیاز نیست که به شناسنامه‌ها برچسب رای دهی زده شوند و یا هم فهرست رای دهنده‌گان ترتیب شود، بلکه هر واجد شرایط با شناسنامه برقی و یا کاغذی می‌تواند یک بار رای اش را به کار گیرد.

این ابزار اختراع شده هوشمند استفاده دوبار رای ازسوی یک فرد را باطل می‌سازد و در چهار حافظه داخلی، خارجی و فزیکی رای را ثبت می‌نماید تا اطلاعات با اعتبار برای جلوگیری از تقلب وجود داشته باشد.

گزارشگر: باعث حیات

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B9-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%88%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%AE%D8%A7/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading