بازتاب نیوز

معینیت جوانان: با کمپاین جوانان رضا کار پیام صلح را به مناطق مختلف می‌رسانیم

٢٦ ثور ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

معینیت جوانان افغانستان می‌گوید در نظر دارد با راه اندازی کمپاین جوانان رضا کار پیام صلح را به مناطق مختلف کشور برساند.

کمال سادات معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد نقش جوانان برای آوردن صلح سخن گفت و تاکید کرد که یک کاروان از این جوانان رضا کار را به ولایات می‌فرستند تا پیام صلح را به مردم در گوشه و کنار کشور برسانند:

"پروگرام داریم که از کابل حرکت شروع کنیم به ولایات برویم قریه به قریه، مسجد به مسجد، خانه به خانه و در هرجای پیام صلح را برسانیم تا همه به مسیر صلح روان باشد و در افغانستان صلح بیاید."

معین جوانان گفت قبلاً نیز جوانان رضا کار در ولایات شرقی مسئولیت شان را در بخش صلح ایفا کرده و اکنون تلاش می‌شود تا در ولایات شمالی و سراسر کشور این روند را گسترش بدهند.

مصطفی محمدی یکی از جوانان رضا کار می‌گوید تشنه صلح است و می‌خواهد برای آوردن صلح در گوشه و کنار کشور رفته و مسئولیت‌اش را ادأ کند:

"هدف ما اینست که می‌خواهیم همین آیدیا را خلق کنیم که و در اختلافات که وجود دارد یک راه حل پیدا کنیم."

مصطفی می‌گوید از جنگ خسته شده و دیگر نمی‌خواهد هموطنان‌اش قربانی شده و در فضای دور از صلح زنده‌گی کنند.

رضا کاران تنها پسران جوان نیستند بلکه دختران نیز برای آوردن صلح کمر بسته و میخواهند رضا کارانه برای تامین صلح و منافع ملی کشور شب روز کار کنند.

نویده حفیظی دختر جوان که از علاقه‌اش به صلح و تامین منافع ملی در کشور به رادیو آزادی گفت:

"می‌خواهیم که از جنگ دور شویم و همه را بخصوص جوانان را تشویق کنیم که بیایند تا در عرصه صلح مشترکاً کار کنیم بخاطر منافع ملی کشور میخواهیم خدمت بکنیم به وطن خود."

این دو تن از جمله ده‌ها جوانان بودند که به روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از روز جهانی (زنده‌گی با همی در صلح) در معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ گردهم آمده بودند.

تلاش‌های حکومت افغانستان و جامعه جهانی به‌خصوص امریکا نیز برای تامین صلح و فراهم ساختن زمینه گفتگوهای بین الافغانی ادامه دارد.

اما شورای عالی صلح در کنار این تلاش‌ها نقش جوانان به‌خصوص جوانان رضا کار را برای تحقق یافتن صلح در کشور مهم میداند.

حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح که در این مراسم حضور داشت در مورد گفت:

"این برای من بسیار مهم است که شما جوانان در بخش صلح به شکل رضا کارانه کار میکنید این بسیار ارزش دارد و وقتی که موضوع صلح میشود اگر صلح را ما با پول و یک درآمد مقایسه کنیم هیچ وقت به صلح نمی‌رسیم."

خانم سرابی همچنان گفت که شورای عالی صلح برنامه را زیرنام مادران صلح آغاز کرده که تاکنون در ۹ ولایت به شمول غور، پروان و کندهار توسط زنان رضا کار در ولایات به پیش برده شده و قرار است این برنامه در آینده به سراسر کشور گسترش یابد.

به اساس معلومات معینیت جوانان افغانستان در حال حاضر ۶۴ درصد نفوس کشور را جوانان تشکیل داده و می شود از نیروی جوان به گونه وسیع در بخش آوردن صلح کار گرفته شود.

ګزارش: جاوید حسن‌زاده

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29944159.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading