بازتاب نیوز

زندگی مشترک توام با خوشبختی باعث طول عمر می شود؟

٢٦ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

انسان بی حوصله ای که فقط روی دوشک دراز می کشد و در نهایت فقط برای انجام کار ضروری مثل کشیدن سگرت، گاهی از جا بر می خیزد. چون خودش غمگین است، دیگر همه چیز اطرافش نیز برایش بیهوده اند؛ وظیفه اش، دوستانش و درکل تمام زندگی.

و یا برعکس: دوست دارد بیشتر بیرون باشد و با دوستانش دید و بازدید کند. همیشه از رویداد ها لذت ببرد. او زندگی را دوست دارد زیرا زندگی زیباست.

به هرصورت زندگی را خوشبختی و نارضایتی همسر رنگ می بخشد. براساس مطالعات دانشگاه تیلبورگ هالند حتی خوشبختی و شاد بودن همسر در طول عمر نیز اثرگذار می باشد.

 درک تفاوت مرز در مسایل مرتبط به خود و جانب مقابل 

فراز و نشیب های احساسی را همه تجربه می کنند. اما مهم اینست که به عنوان شریک زندگی در مواجهه با مشکلات زندگی ناامید نشویم.

به گفته هنس گئورگ لاوَر روانشناس و روان درمان خانواده ها یکی از اقدامات مهم در زندگی مشترک اینست که باید میان "تو و من" تفاوت واضحی قایل شویم.

به گفته او هرچند این امر خیلی عادی به نظر می خورد، اما به ویژه در مناسبات عاشقانه، اکثراً آدمها دوست دارند تا در وجود شریک زندگی خود منحل شوند.

لاور تأکید دارد که برای درک اتمسفر یا فضای زندگی همدیگر و اینکه محدوده این فضا از کجا آغاز و به کجا ختم می شود باید خیلی آگاهانه عمل کرد.

افسردگی، یکی از عوامل خیلی تأثیرگذار بر زندگی های مشترک افراد خوانده می شود

طور مثال، اگر کسی خود را متقاعد بسازد که افسردگی همسرش ربطی به او ندارد، می تواند خود را از وجه عاطفی کاملاً محافظت کند.

لاوَر در ادامه افزود: درصورت گرفتگی و افسردگی همسر یکی از اقدامات مهم اینست که "به نگرانی ها و دلواپسی های همسر گوش داده شود، اما هیچگونه قضاوتی نکنید؛ زیرا هرگونه جر و بحثی در مورد خوبی و بدی افکار و نگرانی های همسر احتمالاً سبب خلق فضای مکدر خواهد شد." بنابراین به گفته این روانشناس باید مرز میان "من و تو" را کاملاً حفظ کرد و نگذاشت که این مرز مکدر شود.

سکوت ارزش طلا را دارد

باوصف آنکه شاید شما فکر کنید که برای رهایی همسر تان از منجلاب افکار ناخوش راه و روشی را می دانید، اما با آنهم لاور هشدار می دهد که "نشان دادن راه و روش و پیشنهادات احتمالاً ناخوشی و افسردگی همسرتان را تشدید خواهد کرد." همسر شما نیز نه خود را آن چنان که شما آن را پذیرفته اید، حس می کند و نه هم تفاهم شما را درک می کند.

نشانه های کمک؟

زندگی مشترک با یک نارضایتی بیمارگونه و ساری نمی تواند زندگی مشترک آرامی باشد. بنابراین، دور از مفاد نیست که یکبار از خود بپرسید که چرا چنین یک شخصی را به عنوان شریک زندگی تان برگزیده اید. شخصی که همیشه خود را قربانی دانسته و ناراض است. شخصی که شما همیشه باید به او کمک کنید. به گفته هنس گئورگ لاوَر چنین وضعیتی به طور مداوم ناخوش بوده و هردو شریک زندگی در آن نقش دارند.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر با انسان های دیگر در ارتباط باشید!

  مناسبات نقش مهمی در خوشبختی دارند. کسانی که مناسبات اجتماعی گسترده و متنوع دارند، خوشبخت تر، سالمتر و طولانی تر زندگی می کنند. روابط نزدیک با خانواده و دوستان موجب محبت و معنی در زندگی می شود، احساس حمایت را بیشتر و اعتماد به نفس را تقویت می کند. روابط خود را تقویت کنید و ارتباطات جدید ایجاد کنید. این برای شادی و خوشبختی در زندگی بسیار ضروری است.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر کاری برای دیگران انجام دهید

  غمخورشی از دیگران برای شادی و خوشبختی ما نقش اساسی بازی می کند. کمک به دیگران باعث می شود که ما نیز شادتر و سالم تر باشیم. سخاوتمندی در برابر دیگران ارتباطات را تقویت می کند و به ایجاد یک جامعه خوشبختتر برای همه کمک می کند. در اینجا فقط پول مطرح نیست، ما می توانیم وقت، ایده ها و انرژی مان را در اختیار دیگران قرار بدهیم. بنابراین، اگر می خواهیم احساس خوبی در زندگی داشته باشیم، باید کارهای خوب کنیم.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر مراقب بدن خود باشید!

  جسم و روان با هم در ارتباط هستند. فعال بودن باعث خوشبختی می شود و برای سلامت جسمی ما خوب است. اگر ما خلق و خوی مان را بهتر می سازیم، حتی ممکن است بتوانیم خود را از افسردگی های روانی نجات بدهیم. چیزهایی ساده است که می توانیم هر روز انجام دهیم. به عنوان مثال، بیشتر از قبل بیرون بروید و مطمئن شوید که به اندازه کافی خواب می کنید.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر هدف واقعبینانه برای خود تعیین کنید!

  نگاه مثبت به آینده برای خوشبختی ما مهم است. ما به اهدافی نیاز داریم که به ما انگیزه دهند، اما این اهداف باید دست یافتنی باشند نه رویا. اگر برای خود اهداف ناممکن تعیین کنیم، به ناحق برای خود فشار و در نهایت سرخوردگی ایجاد می کنیم. اهداف بلندپروازنه اما واقع بینانه به زندگی ما جهت می دهد و زمانی که ما به آن اهداف دسترسی پیدا می کنیم، احساس رضایت از خود پیدا می کنیم.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر متوجه ماحول زندگی خود باشید!

  آیا تا به حال این احساس را داشته اید که زندگی باید چیزهای بیشتری را ارائه کند؟ خبر خوب: چیز های بیشتری وجود دارند. ما فقط باید به محیط زندگی مان توجه کنیم و آگاهانه با آن برخورد کنیم. توجه بیشتر منجر به افزایش رفاه در تمام حوزه های زندگی می گردد. هر کسی که آگاهانه با ماحول اش برخورد می کند، می تواند از حسرت به گذشته و نگرانی از آینده خودداری کند.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر مثبت فکر کنید!

  احساسات مثبت مانند شادی، قدردانی و رضایت، نه تنها در کوتاه مدت برای ما خوب است، بلکه مطالعات ثابت کرده که اگر برای مدت طولانی تکرار شود، زندگی ما را به سمت مثبت سوق می دهد. اگر چه ما باید زندگی را با فراز و نشیب هایش واقع بینانه ارزیابی کنیم، اما به ما کمک می کند که به زاویه مثب قضایا تمرکز کنیم. چنانچه مثل است که «نیمه خالی گیلاس را نه، بلکه نیمه پر آن را ببینیم.»

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر آموختن را متوقف نکنید!

  یادگیری تاثیر مثبتی بر سلامت ما دارد. این امر ایده های جدید را در ما ایجاد می کند و به ما کمک می کند که کنجکاو و فعال باشیم. یادگیری همچنین به ما حس تحقق را تقویت می بخشد و به افزایش اعتماد به نفس و انعطاف پذیری ما کمک می کند. راه های زیادی برای یادگیری چیزهای جدید وجود دارد. مثلا یک مهارت جدید، یک زبان یا آواز خوانی، یک ورزش جدید و بسیار چیزهای دیگر.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر یاد بگیرید که بعد از سختی و اندوه، دوباره به زندگی عادی برگردید!

  هر کسی در زندگی اش با سختی مواجه می شود. همه ما در زندگی افراد نزدیک خود را از دست می دهیم یا وقایعی پیش می آیند که ما را افسرده می کنند. اما این که چگونه با این سختی ها و ناملایمت های زندگی برخورد می کنیم، تأثیر زیادی بر سلامت ما دارد. اتفاق ها به اختیارما نیستند و به همین دلیل نمی توانیم از آن جلوگیری کنیم، اما می توانیم بر رفتار ما در مورد اتفاقات تاثیرگذار باشیم.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر از خود تان راضی باشید!

  هیچ کس کامل نیست، اما اغلب ما خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم. اگر طرز فکر ما چنین باشد که به جای داشته ها به فکر نداشته ها باشیم، بسیار سخت است خوشبختی خود را باز یابیم. اگر ما یاد بگیریم که خودمان را آنچنانکه هستیم پذیریم و با خودمان دوستانه تر برخورد کنیم، حتی اگر اتفاقی منفی هم بیافتد، خوشی برای زندگی کردن نزد ما افزایش می یابد. این امر کمک می کند که دیگران را هم آن چنانکه هستند، بپذیریم.

 • آلبوم عکس: ده توصیه برای زندگی شادتر به زندگی تان معنی ببخشید!

  افرادی که زندگی شان را پرمعنی می دانند، خوشبخت تر اند. آنها همچنین کمتر استرس، اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند. مسایل زیادی به زندگی ما معنی می دهد، مثل اعتقاد دینی، پدر و مادر، داشتن یک شغل و .... آنچه به زندگی معنی می دهد، برای هر یک از ما شاید متفاوت باشد. منبع این راهنمایی ها: www.actionforhappiness.org


به گفته لاوَر در چنین وضعیتی امداد جستن از روان درمان یکی از راه های حل می باشد. علاوه براین مایه گذاشتن برای خوشبخت بودن خود خیلی با ارزش است، زیرا این اقدام شبیه سپر محافظتی ای در برابر نق زدن و نارضایتی همسر بوده و تأثیرات مثبتی بر اطرافیان نیز دارد. زیرا روحیه خوش و آرام همسر حتی احتمالاً بر شریک دیگر زندگی که همیشه خسته و افسرده دراز می کشد نیز تأثیر مثبت خواهد داشت.

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D8%A8%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D8%B9%D9%85%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF/a-48759886?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading