بازتاب نیوز

قوماندانی امنیه هرات پوشیدن پتو و دستمال را ممنوع اعلام کرد

٢٦ ثور ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

قوماندانی امنیه هرات، دیروز چهارشنبه در یک اعلامیه، پوشاندن سر و صورت توسط دستمال و پتو را به خاطر کاهش آمار سرقت‌های مسلحانه و ترورها ممنوع اعلام کرد.

ده‌ها تن در پیوند به داشتن دستمال و پتو روز گذشته از سوی پولیس در سطح شهر هرات بازداشت شدند.

این اقدام پولیس، با موجی از انتقاد شماری از باشنده‌گان هرات روبه‌رو شده است.

این باشنده‌گان می‌گویند که پولیس به جای وضع محدودیت در پوشش، باید در راستای مهار جرایم تلاش کند.

جان آقا، نثار احمد و غلام فاروق راسب:

"همین کسانی که پتو دارند که قروتک هست، آن‌ها را بگیرد و کسانی که شخیصت دارد، نگیرد آن‌ها."

"شال نداشته باشد که این قروتک است، تو چری که او را می‌گیری، چرا تفنگی‌های که مستقیم راکت به دست او هست و مستقیم به جان و مال مردم مداخله می‌کند، صدها نفر می‌کشد، چرا آن‌ها را جلوگیری نمی‌کند."

"اگر بیایم هر کس پتوی سرشانه او بود و یا دستمالی سر شانه او بود، یا دستمالی سر شانه از او بود، ما او را بگیریم و او را به ببریم به قوماندانی، باز شاید این مفید نباشد."

در سال های اخیر آمار سرقت‌های مسلحانه و ترورها در ولایت هرات سیر صعودی را به خود گرفته است.

در تازه‌ترین مورد، صبح روز پنجشنبه، یک تن از کارمندان شاروالی هرات در منطقه شیدایی ترور شد.

پولیس هرات می‌گوید که به دلیل این که سر و صورت مجرمان توسط پتو و دستمال پوشانده شده، شناسایی آن‌ها توسط نیروهای امنیتی و کامره‌های امنیتی دشوار است دست به این اقدام زده است.

امین الله امرخیل، قوماندان امنیه هرات تاکید دارد که بازداشت افراد مشکوک با دستمال و پتو در سطح شهر و ولسوالی‌ها ادامه خواهد داشت:

"اشخاص و افرادی که نقاش پوش هستند و دست به جرایم می‌زنند و سر و صورت خود را طوری پوشش داده که از دید مردم و دید کمره‌های مخفی که نصب است در شهر، این‌‌ها خود را نجات بدهند، ما همین رقم اشخاص مشکوک را هدایت داده ایم که در شهر، نواحی، در ولسوالی‌ها، این‌ها تعقیب بکند و این‌ها را دستگیر کند."

پولیس هرات می‌گوید افرادی که سابقه جرمی دارند و با دستمال و پتو در سطح شهر گشت و گذار می‌کنند، پس از بایومتریک مورد پیگرد قرار می‌گیرند و افرادی که سابقه جرمی نداشته باشند، آزاد می‌شوند.

از سوی هم، غلام حبیب هاشمی، عضو شورای ولایتی هرات، وضع محدودیت بر نوع پوشش باشنده‌گان هرات را خلاف قانون می‌داند و از نهادهای امنیتی و کشفی می‌خواهند که در بخش کاهش آمار ترور، اختطاف و سرقت‌های مسلحانه اقدام کنند.

به خاطر بادهای ۱۲۰ روزه و گرمی بیش از حد هوا در هرات، شمار زیادی از باشنده‌گان این ولایت از دستمال و پتو استفاده می‌کنند.

به خاطر بادهای ۱۲۰ روزه و گرمی بیش از حد هوا در هرات، شمار زیادی از باشنده‌گان این ولایت از دستمال و پتو استفاده می‌کنند.

برخی‌ها استفاده از این نوع پوشش را جز فرهنگ باشنده‌گان هرات می‌پندارند.

باشنده‌گان و نماینده‌گان هرات در شورای ولایتی معتقدند که وضع محددویت بر پوشش مردم، روی کاهش جرایم تاثیر گذار نیست و باید پولیس از این تصمیم اش صرف نظر کند.

بااین همه امین الله امرخیل قوماندان امنیه هرات خوشبین است که این اقدام میتواند برای جلوگیری از ترورها و دیگر نابسامانی ها در سطح شهر و ولسوالی‌های این ولایت موثر باشد.

گزارش: شاه‌پور صابر

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29944336.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading