بازتاب نیوز

رییس اجرایی: تنها با هزینه‌ی یک روز جنگ می‌توان یک بیمارستان پیشرفته ساخت

٢٦ ثور ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-05-16 | 38 دقيقه پيش

رییس اجرایی حکومت می‌گوید هر چند تلاش‌هایی در بخش بهبود وضعیت بهداشت در کشور انجام شده اما جنگ سبب کندی پیشرفت در این بخش شده‌است. به گفته‌ی عبدالله عبدالله، تنها با هزینه یک روز جنگ، می‌توان یک بیمارستان پیشرفته ساخت. از سویی، وزیر صحت عامه هم می‌گوید که بازار دارو در افغانستان سالانه به ششصد میلیون دالر میرسد و در حال حاضر نزدیک به پانزده درصد این داروها در داخل کشور تولید می‌شوند.

عبدالله عبدالله می‌گوید تنها با هزینه یک روز جنگ، می‌توان یک بیمارستان پیشرفته ساخت.

رییس اجرایی کشور هرچند می‌پذیرد که بیمارستان‌های معیاری و مطابق نیاز هنوز هم در کشور وجود ندارد اما میگوید که اقدام هایی در این زمینه انجام شده است.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه هم می‌گوید افغانستان در بخش تولید دارو، به پیشرفت‌هایی دست یافته است:

سه سال پیش، ۹۵درصد داروهای مورد نیاز از خارج کشور وارد می‌شد اما هم‌اکنون، ۴۱کارخانه تولید دارو در داخل کشور، می‌توانند نزدیک به پانزده درصد داروهای مورد نیاز را تامین کنند.

به گفته‌ی وزیر صحت، بیست و دو کارخانه‌ی دیگر هم به زودی فعال خواهد شد.

اتحادیه‌ی صنعت دارویی و محصول‌های بهداشتی، اما از تعرفه‌ی بلند مواد خامِ تولید دارو، نبود پارک‌های صنعتی اختصاصی و نبود بیمه شکایت دارند.

احمدسعید شمس رییس اتحادیه‌ی دارویی و محصول‌های بهداشتی افغانستان از حکومت می‌خواهد که واردات داروهایی که در داخل کشور تولید می‌شود، را ممنوع کند.

براساس آمارها در حال حاضر بازار دارو در کشور ۶۰۰میلیون دالر در سال می‌رسد.

مقام‌های وزارت صحت عامه میگویند که برای پیش‌گیری از واردات داروهای ‌کم‌کیفیت، با نهادهای دارویی کشورهای صادرکننده تفاهم شده است که پیش از واردشدن به افغانستان این داروها را بررسی کنند.

فردین امینی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/38241-2019-05-16-11-16-17

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading