بازتاب نیوز

ارزش پول افغانی در برابر دالر در ۱۹ سال گذشته به پایین ترین حد خود رسیده است

٢٦ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

شماری از کسبه کاران و شهروندان کابل از کاهش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی ابراز نگرانی کرده  و می‌گویند که از دو هفته به این طرف ارزش پول افغانی با گذشت هر روز کاهش پیدا می‌کند و این مساله تاثیر منفی بر کار و کسب آنها گذاشته است.

قیس یکی از دکانداران می‌گوید با کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر امریکای هیچ کس حاضر نیست که معاملات خود را به افغانی انجام دهد. قیس گفت: «از وقتی که ارزش دالر بلند رفته است کرایه آن دکان هایی که به دالر است  نیز بلند رفته است. تمام اجناس  به دالر خرید و فروش می شود. کار ما خراب شده و هیچ کس نمی تواند چیز خریداری و یا تبادله کند.»

محمد یکی از فروشنده گان طلا گفت: «مشتری می‌آید و می گوید اجناس را به قیمت سابقه خریداری می کنم و اگر قیمت را بالا ببریم چیزی نمی خرد. در گذشته صد الی دو صد افغانی فایده می کردیم. حالا دالر بالا رفته و کسی چیزی خریداری نمی‌کند.»

ایمل عاشور سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به دویچه وله گفت: جنگ و ناامنی و کسر بیلانس تجارتی عوامل کاهش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی  اند.

او افزود: «عامل کاهش ارزش پول افغانی کسر بیلانس تجارتی ما است. ما در حال حاضر حدود هشت میلیارد دالر واردات داریم و صادرات افغانستان اکنون حدود ۸۰۰ میلیون دالر است. پول افغانی از وضعیت امنیتی نیز متاثر شده است.»

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان  می گوید بانک مرکزی از ماه جدی تا اکنون بیشتر از ۸۳۰ میلیون دالر در مارکت لیلام کرده و در مقابل پول افغانی را جمع آوری کرده تا ثبات پول افغانی را در برابر اسعار خارجی  ومخصوصا در برابر دالر امریکایی حفظ کند.

در حال حاضر پول افغانی در برابر بعضی از اسعار خارجی مانند دالر امریکایی کمترین ارزش را در ۱۹ سال اخیر دارد. دو هفته قبل یک دالر امریکایی در سرای شهزاده کابل ۷۶ افغانی و ۵۰ پول ارزش داشت اما اکنون یک دالر ۷۹ افغانی و ۲۰ پول ارزش دارد.

حاجی زیرک سخنگوی اتحادیه صرافان افغانستان به دویچه وله گفت: «در روزهای اخیر نرخ افغانی در مقابل تمام اسعار خارجی کاهش یافته است و همین اکنون یک دالر امریکایی ۷۹ افغانی و ۲۰ پول تبادله می گردد.»

زیرک می گوید جنجال های درون حکومتی، عدم عرضه پولی کافی در مارکت، جنگ و ناامنی عوامل اند که ارزش پول افغانی کاهش پیدا کرده است. «دلیل عمده کاهش ارزش پول افغانی ناامنی های اخیر، مشکلات بین ریاست اجراییه  و ریاست جمهوری افغانستان و فعلا د افغانستان بانک در یک هفته ۵۰ الی ۶۰ میلیون دالر در بازار عرضه می کند که این تقاضای بازار را پوره کرده نمی تواند".

اعتبار خان زدران آگاه اقتصادی می گوید که سیاست نادرست بانک مرکزی و عدم بیلانس تجارتی سبب کاهش ارزش پول افغانی شده است وبیشترین ضرر را مردم عام می بینند.

 به گفته او «سقوط دالر در برابر اسعار خارجی پیامدهای مشخص دارد که عبارت از صعود ارزش اسعار خارجی و پایین آمدن توان خرید اجناس می باشد و در حال حاضر مشکل اساسی سیاست نادرست بانک مرکزی است.»

غضنغر عادلی

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DB%B1%DB%B9-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-48761491?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading