بازتاب نیوز

حملات هوایی عربستان سعودی بالای پایتخت یمن

٢٦ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

دو روز پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین بالای پایپ لاین نفت عربستان سعودی، هواپیماهای این کشور صنعا پایتخت یمن را بمباران کردند. شورشیان حوثی که  صنعا را کنترول می کنند مسئولیت حمله بالای خطوط لوله نفت در عربستان سعودی را به دوش گرفته اند. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، گفته است که بمباران صنعا آغاز عملیات گسترده علیه اهداف حوثی ها در یمن است.

جنگ نیابتی در خاورمیانه؟

همچنین کانال تلویزیونی "المسیره" که از جانب حوثی ها کنترول می شود، از این حملات هوایی گزارش داده است. به گفته ساکنان محل  ۹ هدف در صنعا و مناطق اطراف پایتخت مورد حملات هوایی قرار گرفته اند. همچنین گفته شده است که یک منطقه مسکونی نیز بمباران شده است. در نتیجه این حملات، شش غیرنظامی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند. فعالان رسانه های اجتماعی نیز از حمله به یک منطقه مسکونی خبر داده اند.

تنش ها در منطقه در روزهای اخیر شدت گرفته است. هواپیماهای بدون سرنشین روز سه شنبه به یکی از خطوط مهم نفت عربستان سعودی حمله کردند. حوثی ها با این حمله از اقدامات تلافی جویانه سخن گفته اند. عربستان سعودی شورشیان حوثی را به عنوان متحدان کشور دشمن اش ایران می بینند. جنگ در یمن نیز به عنوان جنگ نیابتی دو قدرت منطقه ای عربستان سعودی و ایران خوانده می شود.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در صفحه تویترش نوشته است که ایران شورشیان حوثی را برای حمله به خطوط لوله نفت استخدام کرده است. این حمله نشان می دهد که شبه نظامیان یمنی "ابزاری در دست رژیم ایران" هستند تا منافع خود را در منطقه اعمال کند.

 تلفات هزاران فرد ملکی

جنگ داخلی در یمن در سال ۲۰۱۴ آغاز شد. حوثی ها از این زمان بخش های زیادی از کشور را تحت کنترول شان درآورده اند و حکومت به رسیمت شناخته شده در سطح بین المللی را از صنعا بیرون کردند. حکومت از جانب ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی حمایت می شود. جت های جنگی این ائتلاف از چهار سال به این طرف به طور منظم اهدافی را در یمن مورد حمله قرار می دهند.

بر اساس ارقام سازمان ملل متحد بیش از ۱۰ هزار نفر از جمله هزاران غیرنظامی  در این جنگ کشته شده اند. براساس اطلاعات یونیسف، صندوق حمایت از کودکان ملل متحد حداقل ۷.۳۰۰ کودک در چهار سال گذشته شدیدا مجروح شده اند و یا کشته شده اند. هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در برابر شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویارک گفت که هر روز در جنگ درازمدت در یمن حدود هشت کودک دیگر کشته زخمی و یا به عنوان سرباز استخدام می شوند.

بدترین بحران انسانی جهان
خانم فور از ۱۵ کشور عضو شورا خواست تا برای خاتمه دادن به خشونت ها در یمن ایستادگی کنند. او گفته است که کودکان بیشتر از همه از این جنگ متاثر اند. مدیر یونیسف اظهار داشت که در یمن ۵.۲میلیون کودک زیر ۵ سال به دلیل سوء تغذیه رشد نکرده اند. خشونت و هرج و مرج مانع رفتن بیش از دو میلیون دختر و پسر به مکتب شده است.

سازمان ملل متحد وضعیت یمن را به عنوان شدید ترین بحران انسانی در سراسر جهان طبقه بندی کرده است. میلیون ها انسان گرسنه و متاثر از بیماری های قابل پیشگیری اند. نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن تمامی طرفین درگیر را به جنایات جنگی متهم می کند.

(nka, pa(dpa, rtr, afp, epd

آلبوم عکس از آرشیف

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند در چشمرس بمب افکن ها

  یتم خانه یی که این کودک در آن زندگی می کند، در نزدیکی یک انبار مهمات مشکوک در صنعا پایتخت یمن قرار دارد. بنابراین این منطقه منظما از سوی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی هدف بمباران قرار می گیرد. این ائتلاف نظامی از دو سال به این سو با شورشیان حوثی می جنگند که یک دولت موازی را در یمن تشکیل داده اند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند در حال فرار

  بسیاری از خانواد ها از ترس حملات هوایی کشور شان را ترک کرده اند. این مادر با فرزندان اش به یک کمپ پناه برده است. اما در آنجا هیچ چیزی وجود ندارد. مجموعا ۴.۱ میلیون کودک از یمن در حال فرار اند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند ابتلا به بیماری ها به دلیل گرسنگی

  به خصوص مواد غذایی کمیاب است. به گزارش یونیسف یا صندوق کودکان سازمان ملل متحد در حال حاضر بیش از ۴۶۰ هزار کودک در یمن از سوء تغذیه رنج می برند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند نسل بدون مکتب

  راه مکتب برای اکثر اطفال در یمن طولانی و خطرناک است. این طفل در شهر بندری الحدید حداقل یک مکتب دارد که می تواند با اسب به آنجا برود. حدود دو میلیون کودک در یمن نمی توانند به مکتب بروند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند بمب ها فرقی قایل نمی شوند

  حدود ۱۶۰۰ ساختمان مکتب در درگیری ها و حملات هوایی در یمن نابود شده اند. اما حتی در جایی که هنوز مکاتب هم وجود دارد، اطفال نمی توانند درس بخوانند زیرا که باید در امرار معاش خانواده هایشان سهم بگیرند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند نبود آینده یی برای اطفال

  یونیسف از فقر مطلق و ناامیدی بسیاری از والدین هشدار می دهد. به طور روز افزون اطفال توسط شبه نظامیان سربازگیری می شوند. دختران به امید آینده بهتر و مراقبت بیشتر به ازدواج داده می شوند. صندوق کودکان ملل متحد از طرف های درگیر و جامعه بین المللی خواسته است تا از گسترش قحطی در یمن جلوگیری کنند.

 • ۵۰۰ هزار کودک در یمن در معرض خطر مرگ قرار دارند جنگ قدرت در شبه جزیره

  درگیری ای که ابتدا بین شورشیان شیعه حوثی و بخشی از اردوی یمن آغاز شد، به یک جنگ بین المللی مبدل شد. از سال ۲۰۱۵ جنگنده های عربستان سعودی در آسمان این کشور پرواز می کنند. ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در مبارزه با شورشیان حوثی از سوی کشورهای عربی وهمچنان ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا حمایت می شود. نویسنده: پیتر هیلی/ پ.ع


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%DB%8C%D9%85%D9%86/a-48762427?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading