بازتاب نیوز

طرح شمولیت پرداخت مصارف سفر نمایندگان طالبان در بودجه پنتاگون رد شد

٢٦ ثور ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا و دفتر طالبان در قطر در برابر گزارش‌هایی که گویا پنتاگون از کانگرس خواستار شده بود که مصارف سفر نمایندگان طالبان برای مذاکرات با مقامات امریکایی در قطر را تصویب کند واکنش نشان دادند.

روزنامه امریکایی رال کال از قول کیوین سپایسر سخنگوی کمیته فرعی بودجه دفاعی روز چهارشنبه گزارش داد که پنتاگون در بودجه سال ۲۰۲۰ هزینه تلاش‌ها برای آشتی را تقاضا کرده بود.

روزنامه رال کال که معمولاً از طرح لوایح و جریان مباحثات دیگر در کانگرس گزارش می‌دهد از قول کیوین سپایسر می‌افزاید که پنتاگون خواستار هزینه‌های لوژیستیکی شده بود و در مکتوب ماه مارچ گذشته به این کمیته یاد آور شده بود تا از بودجه سال ۲۰۱۹ برای فعالیت‌های صلح و آشتی استفاده شود.

گزارش می‌افزاید که این پول برای پرداخت مصارف سفر و اعاشه و اباطه نمایندگان طالبان تقاضا شده بود. کیوین سپایسر سخنگوی کمیته فرعی بودجۀ دفاعی گفته است که این تقاضای پنتاگون با قانون جلوگیری از حمایت مادی گروه‌های تروریستی سازگار نبوده چون طالبان به حملات خود به عساکر امریکایی ادامه می‌دهند، حکومت افغانستان را قبول ندارند و هنوز هم از حقوق زنان در جامعه انکار می‌کنند.

اما ریبیکا ریباریچ سخنگوی پنتاگون در یک ایمیل خود به رادیو آزادی نوشت که وزارت دفاع امریکا به طالبان پول نمی‌پردازد. خانم ریباریچ می‌افزاید بعد از آتش‌بس عید فطر گذشته، قوماندان عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان از مقامات وزارت دفاع خواستار شد تا برای تسهیل مذاکرات با طالبان پول تخصیص شود و پنتاگون برای بودجه سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ طرح خود در این مورد را پیشنهاد کرد.

از سوی دیگر، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیام شام گذشته به رادیو آزادی، این گزار ش رسانه‌های امریکایی را یک تلاش مذبوحانه برای بدنام ساختن طالبان خوانده رد کرد.

قابل یاد آوریست که کمیته فرعی بودجه دفاعی در مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه هزینه‌های سال ۲۰۲۰ را تصویب کرد ولی تقاضای پرداخت مصارف طالبان را رد نمود.

این کمیته گفت که مصارف طالبان در گردهمایی‌های که در آن حکومت افغانستان حضور نداشته باشد و یا به اشتراک زنان در آن محدودیت وضع شود پرداخته نمی‌شود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29946522.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading