بازتاب نیوز

صندوق نجات کودکان: دلیل مرگ هشت کودک از ده مورد در افغانستان انفجار است

٢٧ ثور ١٣٩٨ جمهور نیوز


صندوق نجات کودکان اعلام کرده که در دو سال گذشته میلادی، هشت کودک از هر ده کودک در افغانستان در نتیجه انواع انفجار کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از بی بی سی؛ به اساس تحقیق این نهاد خیریه بین‌المللی نزدیک به یک ‌سوم تلفات غیرنظامیان در سال‌های 2017 و 2018 در این کشور را کودکان تشکیل می‌دهند.

این سازمان، آمار تلفات کودکان در سال 2017 میلادی در افغانستان را سه هزار و 179 نفر اعلام کرده است که از میان 251 نفر آن دختر هستند.

صندوق نجات کودکان گفته که کودکان افغان دو برابر بزرگسالان در معرض خطر مرگ و میر ناشی از راکت و خمپاره قرار دارند.

این سازمان که در مورد اثرات جنگ و انفجار بر کودکان تحقیق کرده، می‌گوید کودکان به دلیل جنگ برای سال‌ها در معرض ضربه روانی پس از حوادث ناگوار، اضطراب و افسردگی قرار می‌گیرند.

در اعلامیه‌ای که به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس این نهاد بین‌المللی منتشر شده آمده است که صندوق نجات کودکان برای ارائه خدمات بشردوستانه به کودکان، هشتاد درصد با کمبود هزینه روبه رو است.

صندوق نجات کودکان، آمار تلفات کودکان در سال 2017 میلادی در جنگ‌های افغانستان، یمن، سوریه، نیجریا و عراق را هفت هزار و 364 نفر اعلام کرده است. افغانستان با آمار تلفات سه هزار و 179 کودک در این سال، در رده نخست پنج کشور مرگ‌بار جهان برای کودکان قرار گرفته است.

اونو ون مانن، رئیس بخش افغانستان صندوق نجات کودکان، گفته است که قوانین بین‌المللی به صراحت نشان داده که تمامی طرف‌ها باید مطمئن شوند که کودکان در جریان جنگ مصون هستند.

اما با این حال هر سال صدها کودک افغان در نتیجه مواد انفجاری گروه‌های درگیر در افغانستان کشته می‌شوند.

این سازمان از دولت افغانستان و گروه‌های مخالف مسلح خواسته تا در استفاده از مواد انفجاری به مصونیت کودکان توجه کنند.

این نهاد خیریه بین‌المللی همچنین از دولت افغانستان خواسته که راه‌کاری را برای ارائه کمک‌های مالی به خانواده‌های کودکان آسیب‌دیده از جنگ فراهم کند.

خبرگزاری جمهور- کابل

 

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/116486/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading