بازتاب نیوز

تنش‌ها در زندان پل‌چرخی؛ بخشی از این زندان از کنترل خارج شده‌است

٢٧ ثور ١٣٩٨ طلوع نیوز

نیروهای امنیتی از سه‌روز به‌این‌سو بر بخشی از زندان پل‌چرخی کابل که به نام «زندان دارای اهمیت خاص موادمخدر» یاد می‌شود، کنترل ندارند.

در این زندان، بیش از ۲۰۵۳ تن از کسانی‌که به اتهام قاچاق موادمخدر بازداشت شده‌اند، زندانی استند. نیروهای امنیتی اما چهارسوی بیرون این زندان را محاصره کرده‌اند.

کنترل این بخش زندان پل‌چرخی، سه‌روز پیش پس از آن از دست نیروهای امنیتی خارج شد که تنش‌ها میان نیروهای دولتی و زندانیان برسر بازرسی و گردآوری تیلفون‌های همراه زندانیان آغاز شد.

در این تنش‌ها، ۱۰۷ پولیس و ۳۰ زندانی زخمی شده‌اند و پنج زندانی هم کشته شدند.

زندان دارای اهمیت خاص موادمخدر که ویژۀ زندانیان موادمخدر است، یازده بلاک دارد. نیروهای امنیتی پس از آن‌که دو بلاک این زندان را بازرسی کردند، زندانیان این بخش بر آنان یورش بردند.

یک هیئت از مجلس سنا، امروز برای بررسی و حل این تنش‌ها به زندان پل‌چرخی رفته بود. این هیئت نیز نتوانست به داخل زندان برود و نماینده‌گان زندانیان برای گفت‌وگو با این هیئت بیرون از زندان آمده بودند.

مولوی ربانی، یکی از این زندانیان گفت: «در بلاک چهارم که رفتند، بچه‌ها کدام چیزی گفتند و اینان بچه‌ها را چنان بر فرق شان کوبیدند و دستان شان را بستند.»

گل محمد، زندانی دیگر نیز بیان داشت: «در این ماه رمضان بر ما شلیک کردید، گاز زدید و چه ظلمی نبود که نکردید، چرا؟»

منابع امنیتی، می‌گویند که هریک این زندانیان چندین تیلفون همراه در داخل زندان دارند و به کارهای خلاف قانون می‌پردازند.

عباد الله کریمی، آمر مطبوعات زندان‌های افغانستان اظهار داشت:«با استفاده از این تیلفون‌ها اعمال غیرقانونی را انجام می‌دهند و فعالیت‌های خراب‌کارانه را انجام می‌دهند.»

اما این‌که چگونه تیلفون‌های همراه به داخل زندان به دست زندانیان می‌رسد یک پرسش بنیادی است.

کبیر که یک سال در زندان پل‌چرخی زندانی بوده‌است، می‌گوید که این تیلفون‌ها از سوی افراد حکومت در اختیار زندانیان گذاشته می‌شود: «در داخل زندان تیلفون غیرقانونی است و اما در زندان تجارت آن جریان دارد و توسط افراد دولت خرید و فروش می‌شود.»

زلمی زابلی، رییس کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های مجلس سنا نیز می‌گوید: «در مجموع از آمر گرفته تا یک سرباز خُرد، اگر در انتقال تیلفون و سیمکارت دست نداشته باشد، هیچ امکان ندارد که یک زندانی چندین تیلفون داشته باشد.»

اکنون زخمیان این زندانیان در یک تفاهم به شفاخانه‌ها انتقال داده شده‌اند، اما تنش‌ها میان دوطرف هنوز هم به پایان نرسیده‌است.

این بار نخست تنش‌ها میان زندانیان و پولیس در این زندان نیست. پولیس می‌گوید که پیش از این نیز این زندانیان در یک تنش با نیروهای دولتی، حتا این مکان آنان را به آتش کشیدند.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D8%AA%D9%86%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%84%E2%80%8C%DA%86%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%9B-%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%B4%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading