بازتاب نیوز

اضطراب و سراسیمگی در یک قریه پاکستان بعد از گسترش ویروس ایدز

٢٧ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

گسترش ویروس ایدز در قریه‌ای در ایالت سند پاکستان باشندگان این قریه را مضطرب و عصبانی کرده است. در چند هفته اخیر ثابت شده که بیش از ۴۰۰ تن که اکثر شان کودک اند، «اچ آی وی» مثبت دارند. 

در قریه‌ای در جنوب پاکستان کودکان زیادی آزمایش «اچ آی وی»، ویروس عامل ایدز، را سپری می‌کنند و والدین شان با نگرانی و عصبانیت انتظار نتیجه آزمایش را می‌کشند.

این آزمایش‌ها در قریه وسایو در حومه شهر لارکانه در ایالت سند پاکستان پس از آن روی دست گرفته شد که احتمالاَ یک داکتر با استفاده از پیچکاری ملوث به ویروس «اچ آی وی» شمار زیادی را به این ویروس آلوده کرده است.

مقام‌های صحی گفته اند که در نتیجه آزمایش‌های اخیر ثابت شده که بیش از ۴۰۰ تن که اکثر شان کودک اند، ویروس «اچ آی وی» دارند. کارشناسان هشدار می‌دهند که ممکن است شمار واقعی افراد آلوده به این ویروس بیشتر از این باشد. گفته می‌شود که این ویروس در نتیجه استفاده از وسایل غیربهداشتی توسط داکتران جعلی گسترش یافته است.

شیوع این ویروس در این قریه فقیر قهر و عصبانیت باشندگان آن را برانگیخته است. مقام‌ها گمان می‌برند که این ویروس یا در نتیجه بی‌احتیاطی بیش از حد شیوع یافته و یا داکتر اطفال در این محله قصداَ کودکان را آلوده کرده است.

یک داکتر در کلینیک موقتی که برای این آزمایش‌ها ایجاد شده است، گفت: «ده‌ها تن از آن‌ها [برای آزمایش] می‌آیند.» این کلینیک با کمبود پرسونل و تجهیزات برای آزمایش و تداوی این همه مراجعین مواجه است.

مختار پرویز با نگرانی در این کلینیک انتظار نتیجه آزمایش دخترش را می‌کشد. او نگران است که تب روزهای اخیر دخترش ممکن است به دلیل همین ویروس باشد. برای یک تعداد دیگر این ترس قبلاَ به یک واقعیت تبدیل شده است.

نثار احمد می‌گوید که سه روز قبل ثابت شد که دختر یک‌ساله‌اش «اچ آی وی» دارد و حالا برای به دست آوردن دوا به این کلینیک مراجعه کرده است. او با عصبانیت گفت: «لعنت به کسی که این همه کودک را آغشته کرده است.»

یک خانم دیگر بعد از این که مشخص شد نواسه‌اش «اچ آی وی» دارد، پنج تا از فرزندان خود را برای آزمایش به این کلینیک آورده است. او به خبرگزاری فرانسه گفت: «کل خانواده غمگین است.»

بسیاری نگرانند که آینده فرزندان شان تباه شده است، آن‌هم در کشوری که در مناطق فقیر آن مردم کمتر درکی از این بیماری دارند و دسترسی به تداوی نیز محدود است.

یک مادر از قریه مجاور راجع به دختر چهار ساله‌اش که به این ویروس آلوده شده است، با چشمان اشکبار گفت: «او با کی بازی کند؟ وقتی او بزرگ شود، کی با او ازدواج خواهد کرد؟»

پاکستان در گذشته به عنوان کشوری با سطح پایین افراد مبتلا به ایدز نگریسته می‌شد، اما این بیماری در سطح هشدار دهنده‌ای در این کشور گسترش یافته است، به خصوص در میان معتادان مواد مخدر و کارگران جنسی.

براساس آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ میلادی در پاکستان ۲۰ هزار مورد جدید ابتلا به «اچ آی وی» ثبت شد. به این ترتیب، پاکستان دومین میزان سریع ابتلا به این بیماری در آسیا را دارد.

جمعیت رو به افزایش پاکستان از عدم دسترسی به خدمات صحی با کیفیت رنج می‌برند و مردم فقیر روستایی این کشور مجبورند برای تداوی به داکتران غیرمسلکی و آموزش ندیده مراجعه کنند.

برنامه مبارزه با ایدز ملل متحد در اعلامیه‌‌ای گفته است: «مطابق برخی گزارش‌های حکومتی حدود ۶۰۰ هزار داکتر جعلی در سراسر پاکستان فعالیت دارند و حدود ۲۷۰ هزار تن از آن‌ها در ایالت سند فعالیت می‌کنند.»

مقام‌های صحی ولایت سند گفته اند که خطر ابتلا به بیماری‌های ساری یا ویروس‌ها در کلینیک‌هایی بیشتر است که در آن‌ها از تزریق به عنوان گزینه اول تداوی استفاده می‌شود.

سکندر میمون، مدیر ولایتی برنامه کنترول ایدز گفت: «این داکتران جعلی برای به دست آوردن پول از یک سوزن پیچکاری برای چندین مریض استفاده می‌کنند. این می‌تواند دلیل اصلی گسترش «اچ آی وی» باشد.»

(af/pa (AFP 

آلبوم عکس از آرشیف 

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز آگاهی‌دهی بیشتر

  «بنیاد آلمانی جمعیت جهان» این کاندوم ۱۲ متره را برای آگاهی دهی از امراضی که از طریق مقاربت جنسی انتقال می‌یابند، در روز جهانی ایدز (اول دسمبر) در شهر کولن این کشور نصب کرده است. این بنیاد در تلاش پخش آگاهی در کشورهایی است که به دلیل تابو بودن مسایل جنسی، کسی در این رابطه صحبت نمی‌کند و در نتیجه مردم نمی‌توانند سکس مصون داشته باشند.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز ۳۷ میلیون نفر اچ آی وی دارند

  برای مدت‌ها باور به این بود که گایتن دوگاس، عمله پرواز کانادایی در دهه ۱۹۷۰ ویروس «اچ آی وی» را به غرب انتقال داده است. بعد از شروع این اپیدمی، ۷۸ میلیون نفر به آن مبتلا شدند و براساس آمار ملل متحد، حالا ۳۷ میلیون نفر در جهان «اچ آی وی» دارند. پیشرفت طبابت ثابت کرد که این شخص در گسترش ایدز مقصر نبوده است.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز کودکان به بدترین شکل متاثر اند

  برنامه مبارزه با ایدز ملل متحد می‌گوید که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱،۱ میلیون نفر در نتیجه ابتلا به ایدز جان باختند که از این میان، ۱۱۰ هزار قربانی زیر ۱۵ سال عمر داشتند. این اپیدمی از زمان شروع تا کنون جان ۳۵ میلیون نفر را گرفته است.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز پنج میلیون نفر مبتلا به «اچ آی وی» در آسیا

  آسیا حدود پنج میلیون نفر مبتلا به ویروس «اچ آی وی» دارد. شمار مبتلایان جدید کاهش یافته، اما تنها ۴۱ درصد آن‌ها به تداوی دسترسی دارند. در هندوستان ۲،۱ میلیون نفر و در چین ۷۸۰ هزار نفر «اچ آی وی» دارند.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز ایدز در افریقا

  حدود ۱۹ میلیون نفر در شرق و جنوب افریقا ویروس «اچ آی وی» دارند. شمار مبتلایان در غرب و مرکز افریقا به ۶،۵ میلیون نفر می‌رسد. همچنین در شمال افریقا و شرق میانه نیز ۲۳۰ هزار تن به این مرض مبتلا اند.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز ایدز در جهان صنعتی

  کشوری در جهان وجود ندارد که از ایدز فارغ باشد. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲،۴ میلیون نفر در اروپای غربی و مرکزی و امریکای شمالی آلوده با ویروس «اچ آی وی» بودند. در این کشورها در سال گذشته ۲۲ هزار نفر در اثر مریضی‌های مرتبط با ایدز جان دادند.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز ایدز در امریکای جنوبی

  آمار ملل متحد نشان می‌دهد که دو میلیون فرد مبتلا به ایدز در امریکای جنوبی زندگی می‌کنند. ۵۰ هزار تن در این منطقه سال گذشته به دلیل ابتلا به این مرض جان دادند. شمار مرگ‌های ناشی از ایدز کاهش یافته و حدود نیم جمعیت کشورهای این منطقه به خدمات درمانی دسترسی دارند.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز خبرهای امیدوارکننده

  خبرهای خوبی هم وجود دارند. مرگ و میر مرتبط با ایدز در سطح جهان از سال ۲۰۰۵ به این سو ۴۵ درصد کاهش یافته است. در ۲۰۰۵ ویروس «اچ آی وی» دو میلیون نفر را کشت. در سطح جهان، دسترسی به خدمات درمانی به ۴۶ درصد افزایش یافته است.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز آزمایش در خانه

  بسیاری مردم خجالت می‌کشند برای آزمایش ایدز نزد داکتر و شفاخانه بروند. به این دلیل، سازمان جهانی صحت مردم را به استفاده از ابزار آزمایش ایدز در خانه توصیه کرده است. به گفته این سازمان و اتحادیه اروپا، از هر هفت نفر یک نفر خبر ندارد که به ایدز مبتلا است.

 • تصویر: چند نکته معلوماتی در مورد ایدز واکسین؟

  چون ایدز تداوی ندارد، دانشمندان به واکسین امتحانی «اچ آی وی» چشم امید دوخته اند تا از گسترش آن جلوگیری صورت گیرد. محققان این واکسین جدید را روی ۵۴۰۰ نفر در افریقای جنوبی آزمایش می‌کنند. محققان به این باور اند که بتوانند تا سال ۲۰۲۰ به نتیجه برسند.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%85%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D9%82%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%B2/a-48770040?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading