بازتاب نیوز

طرح ایجاد یک محکمه اختصاصی برای محاکمه اعضای داعش

٢٧ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

میکائیل دامبرگ وزیر داخله سویدن به خبرگزاری فرانسه گرفته است حالا زمان آن رسیده که کارشناسان و نمایندگان دولت ها، که قبلاً ایجاد همچو محکمه ای را مطرح کرده بودند، به دور یک میز گردهم آیند.

به قول دامبرگ هدف از چنین نشستی تبادل افکار و همچنان ارزیابی امکانات برای اقدامات مشترک در آینده است. او علاوه کرده است که یک بخش از بحث ها را این پرسش باید تشکیل بدهد که محکمه اختصاصی در آینده مسئولیت بررسی چه نوع جنایت ها را داشته باشد. وزیر داخله سویدن گفته است که کشور های هالند، فرانسه، بریتانیا و بلجیم قبلاً برای اشتراک در نشست استوکهلم آمادگی نشان داده اند.

دامبرگ افزوده است که مقر چنین محکمه ای بهتر است در خاور میانه باشد باشد، تا در کشور های اروپایی: «میکانیزم منطقه یی به شواهد و مدارک اثباتیه نزدیکتر خواهند بود که در نتیجه احکام بیشتری از سوی چنین محکمه ای صادر خواهند شد.» اما تأسیس همچو یک محکمه اختصاصی به زمان زیادی نیاز دارد.

وزیر داخله سویدن افزوده است "مشکل در اینست که نه سویدن و نه هم کشور دیگری در این پروژه علاقمند یک همکاری با رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه اند، در حالی که در حالت معمولی چنین علاقمندی موجود می‌باشد".

بسیاری از کشور های اروپایی در حال حاضر به این مسأله می‌اندیشند که با آن عده از شهروندان خود که به جهادگرایان در سوریه و عراق پیوسته اند، چه برخوردی کنند. اکثریت این کشور ها جنگجویان پیشین "داعش" و خانواده های شان را با تردید و تأمل دوباره می‌پذیرند، زیرا جنایت هایی که در مناطق درگیر جنگ رخ داده اند، در برابر محکمه به مشکل قابل تثبیت اند.

شماری از شهروندان کشور های اروپایی‌ که به جهادگرایان پیوسته بودند، هم اکنون در توقیف‌گاه در مناطق کُرد نشین سوریه بسر می‌برند. ائتلاف موسوم به نیرو‌های دموکراتیک سوریه (FDS) در ماه مارچ امسال گروه تروریستی "دولت اسلامی" در سوریه را شکست داد و حالا خواهان تأسیس محکمه اختصاصی در مناطق کرد نشین است. اما این امر از دید حقوقی پیچیده است، زیرا مناطق کرد نشین در شمال سوریه در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نمی شوند.

(AFP)/ si, pa

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B9%D8%B4/a-48771611?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading