بازتاب نیوز

قصر سفید معلومات محرم در مورد ایران را به یک گروه رهبران کانگرس ارائه کرد

٢٧ ثور ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

قصر سفید معلومات محرم در مورد ایران را به یک گروه از رهبران کانگرس ایالات متحده ارائه کرد.

این گروپ از قانونگذاران که به نام "گروه هشت" معروف اند متشکل از رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات است که دیروز شانزدهم ماه می اطلاعات سری را در مورد اقدامات مبنی بر تنش‌ها میان ایران و امریکا به دست آورد.

مارک وارنر سناتور دموکرات که عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا است حاضر نشد که در حضوص اطلاعات محرمانه توضیح دهد اما گفت، بهتر است که قانونگذاران بیشتر در مورد تهدیداتی که از سوی ایران برای امریکا روبروست، مطلع شوند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده که در "گروه هشت" شامل است، ناکامی در مطلع نگهداشتن کانگرس را یک بخشی از روش اداره فعلی این کشور خوانده و گفته است که کانگرس کشورش یگانه قدرتیست که می‌تواند جنگ را اعلام کند.

پس از آنکه تنش‌ها میان ایران و امریکا اوج گرفت، واشنگتن اخیراً اعلام کرد که کشتی طیاره بردار ابراهام لینکلن بخاطر مقابله با تهدیدها از سوی ایران در خلیج فارس مستقر شده‌است.

واشنگتن هم‌چنان از فرستادن طیاره‌های بمب افگن B-52 در العدید پایگاه بزرگ نظامی قطر خبر داد.

زمانی‌که از دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده دیروز شانزدهم ماه می پرسیده شد که آیا تنش‌ها میان واشنگتن و تهران به جنگ میان دو کشور می‌انجامد، او گفت که امیدوار است که نیانجامد.

ترمپ افزود که مطمئن است مقام‌های ایرانی به زودی آماده گفتگو با امریکا خواهند شد.

او هم‌چنان هفته پیش از مقام‌های ایرانی خواست که با او تماس بگیرند.

اما نخست معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب ایران و بتازگی هم جواد ظریف وزیر خارجه این کشور هر نوع گفتگو با واشنگتن را رد کردند.

برخی از قانونگذاران امریکایی قصر سفید را به تحریک کردن ایران به انتقام جویی متهم ساخته اند.

از میان آن‌ها جیم هیمز عضو ارشد کمیته استخبارات مجلس سنا می‌گوید که پس از تهدیدات اخیر امریکا با جابجایی کشتی طیاره بردار در خلیج فارس، جابجایی اسلحه از سوی ایران جای تعجب نباید باشد، او افزود احتمال می‌رود که آن‌ها این کار را سریعتر از پیش انجام دهند.

اما مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از اقدامات اخیر اداره دونالد ترمپ برای مقابله با تهدیدات ایران دفاع کرد و گفت که نیروهای ایران و نیروهای تحت حمایت آن در منطقه تهدید جدی و بالقوه برای نیرو های امریکایی اند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29947099.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading