بازتاب نیوز

حمایت هند از مذاکرات مستقیم صلح با مالکیت دولت افغانستان

٢٧ ثور ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: مقام‌های هند در دیدار با محمدعمر داوودزى، نماینده‌ی ویژه رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، از مذاکرات مستقیم با مالکیت دولت افغانستان اعلام حمایت کرده و گفته‌اند که جنگ راه حل افغانستان نیست و این معضل باید از طریق مذاکره حل گردد.

شورای عالی صلح با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای داوودزی با سوشما سوارج، وزیر خارجه و اجیت دوال، مشاور شورای امنیت ملی هند، در دهلی دیدار کرده‌ است. آقای دوال در این ملاقات گفته است که جنگ راه حل افغانستان نیست و این معضل باید از راه مذاکرات مستقیم به رهبری و حاکمیت دولت افغانستان حل گردد.

از جانب دیگر، سوشما سوراج، وزیر خارجه هند، در دیدار با آقای داوودزی، حمایت کشورش را از پروسه صلح با مالکیت افغان‌ها اعلام کرده است. به نقل از خبرنامه، او هم‌چنان گفته است که هند در بخش توسعه اقتصادی و حفظ ثبات به همکاری خود با افغانستان ادامه می‌دهد. او تأکید کرده است که هند از حکومت و مردم افغانستان حمایت می‌کند و از هیچ تلاشی در راستای ثبات و آرامش افغانستان دریغ نخواهد کرد.

در همین حال، محمدعمر داوودزى در این دیدارها ضمن تاکید بر اهمیت کشورهای منطقه به ویژه هند در پروسه صلح افغانستان گفته است که پروسه صلح به رهبری و حاکمیت دولت افغانستان به پیش برده خواهد شد.

آقای داوودزی در بیست‌ودوم ثور برای گفت‌وگو با مقام‌های آلمان در باره روند صلح افغانستان، به این کشور رفت. عمر داوودزی پس از سفر به آلمان، روز پنج‌شنبه، بیست‌‎وششم ثور وارد هند شد. هدف این سفرها توسعه‌ی اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد صلح خوانده شده است. هند چهارمین کشور منطقه است که آقای داوودزی به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح، به آن سفر می‌کند. آقای داوودزی پیش از این به پاکستان، چین و ایران سفر و با مقام‌های این کشورها در باره صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

 

لینک اصلی: https://8am.af/indias-support-for-direct-talks-of-peace-with-the-afghan-government/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading