بازتاب نیوز

ممنوعیت چادر در مکاتب ابتدایی اتریش؛ اقدام مشابه در آلمان؟

٢٧ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

همین ۲۴ ساعت گذشته بود که پارلمان اتریش قانون منع پوشش چادر در مکاتب ابتدایی را تصویب کرد، اما حالا تاثیرات این خبر در آلمان نیز ملموس است.

روزنامه "بیلد" که همواره به چنین مطالبی می پردازد، در این زمینه با انیته ویدمن ماوس، کمیسار ادغام در حکومت فدرال آلمان مصاحبه کرده است.

این مصاحبه در مورد درخواست بررسی ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب است. کمیسار ادغام در حکومت فدرال گفت: «بسیاری از مسلمانان نیز به این باور هستند که پوشیدن چادر توسط دختران خردسال بی معنی است. همه اقداماتی که دختران را از چنین چیزی محافظت کند، از مصاحبه با والدین شان گرفته تا ممنوعیت باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرند».

پارلمان اتریش روز چهارشنبه قانون ممنوعیت پوشیدن چادر را برای دانش آموزان مکاتب ابتدایی تصویب کرد.

انیته ویدمن ماوس، کمیسار ادغام در حکومت فدرال آلمان

ممنوعیت در اتریش

پارلمان اتریش قانون ممنوعیت پوشیدن چادر را فعلا فقط برای دانش آموزان مکاتب ابتدایی تصویب کرده است. اعضای ائتلاف حاکم حزب محافظه کار «خلق اتریش» و عوامگرایان دست راستی حزب «آزادی اتریش»  به این قانون جدید رای دادند. با این قانون "پوشیدن لباس ایدئولوژیک یا مذهبی که به وسیله آن سر پنهان گردد"، در آینده در مکاتب ابتدایی ممنوع می باشد.

اما حکومت واضح ساخته که این قانون فقط علیه پوشیدن چادر اسلامی است و برای کلاه "کیپا" یهودی ها و دستار "پتکا" سیک ها صدق نمی کند.

"سرکوب"

وندلین مولتسر، سخنگوی سیاست آموزشی از حزب «آزادی اتریش» گفت که ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی باید سیگنالی در برابر «اسلام سیاسی» باشد.

رودولف تشنر، نماینده حزب خلق اترش در پارلمان نیز در این مورد گفت این اقدام به خاطر آزاد ساختن دختران مسلمان از یک "سرکوب" روی دست گرفته شد.

اپوزسیون تقریبا به صورت مجموعی علیه ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی رای داد. حکومت پیش از تصمیم پارلمان تصریح کرده بود که انتظار می رود آنها به محکمه قانون اساسی شکایت کنند.

در اتریش قوانینی که با اکثریت دو سوم آرا تصویب شوند، از اعتبار و ثبات قوی برخوردار هستند، اما قانون ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی، از آنجایی که با این سطح از آرا تصویب نشده، از چنین اعتباری برخوردار نمی باشد.

انجمن اسلامی اتریش "آی جی جی او" از این قانون به شدت انتقاد کرده است.

یک کودک با چادر در یک مکتب ابتدایی در شهر برلین

ممنوعیتی مشابه در آلمان؟

به گفته سرویس علمی پارلمان آلمان یا "بوندستاگ" چنین ممنوعیتی در آلمان نقض قانون اساسی است. هاینس پیتر مایدینگر، رئیس انجمن آموزگاران آلمان به این ظن دارد که برخی والدین در حال حاضر کودکان دخترشان را به خاطر پوشیدن روسری تحت فشار قرار می دهند.

مرتبط:  چادر پوشیدن کودکان؛ گفتمان یا ممنوعیت؟

مایدینگر به روزنامه "بیلد" گفت: «چادرها در مکاتب علیه یکپارچگی اجتماعی هستند؛ زیرا آنها در حال حاضر در کودکستان ها و مکاتب ابتدایی خارجی ها را علامه گذاری کرده اند». بنابر این وی از گزارش ممنوعیت پوشش چادر در کودکستان ها و مکاتب ابتدایی استقبال می کند.

تصمیمی آزادانه؟

مارکوس واینبرگ، سخنگوی سیاست خانوادگی در فراکسیون پارلمانی احزاب خواهری اتحاد دموکرات مسیحی "سی دی یو" و اتحاد سوسیال مسیحی "سی اس یو" به ممنوعیت پوشش چادر دیدی انتقادی دارد. واینبرگ گفت: «ممنوعیت قاطع چادر، مثل اتریش، تاثیرات منفی بر دخترانی می گذارد که آزادانه چادر را به عنوان یک نماد مذهبی شان می پوشند». وی به "ماده مندرج آزادی عقیده در قانون اساسی آلمان" اشاره کرد.

این بحث احتمالا همچنان در آلمان ادامه پیدا می کند. برخی چادر را به عنوان یک نشانه فشار بالای دختران و زنان می بینند و برخی دیگر به این اشاره می کنند که چادر باید به عنوان یک نشانه دینداری برای کسانی که آن را می پوشند، درک گردد.

Rsh/Af/ml/se (dpa, KNA)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A8-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/a-48775097?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading