بازتاب نیوز

درخواست پنتاگون از بهر کمک مالی به هیئت گفت‌وگو کننده صلح طالبان رد شد

٢٧ ثور ١٣٩٨ آریانا خبر

مجلس نماینده‌گان امریکا، درخواست وزارت دفاع این کشور را از بهر کمک مالی به هیئت گفت‌وگو کننده صلح طالبان رد کرد.

کمیته دفاعی مجلس نماینده‌گان امریکا، درخواست وزارت دفاع این کشور برای شامل ساختن کمک مالی به هیئت گفت‌وگو کننده صلح طالبان را رد کرد. مجلس نماینده‌گان این کشور، بودجه دفاعی سال ۲۰۲۰ را تصویب کرد که هرگونه پشتیبانی مالی از طالبان را منع قرار داده است. 

از این پیش رسانه‌های امریکایی گزارش داده بودند که این درخواست شامل پرداخت مصارف حمل و نقل، خوراک، هزینه سکونت و دیگر خدمات به هییت گفت‌وگو کننده صلح طالبان بوده است.

درهمین حال وزارت دفاع امریکا تایید می‌ورزد که این درخواست را از بهر فراهم ساختن زمینه‌ گفت‌وگوهای صلح با طالبان انجام داده است.

ریبیکا ریباریچ، سخن‌گوی وزارت دفاع امریکا می‌گوید: “پنتاگون در تلاش، زمینه سازی برای فراهم کردن فرصت برای تسهیل گفتگو با حکومت افغانستان است تا راهی برای پایان جنگ پیدا کنند. اما تاهنوز هیچ وجوهی از جانب پناگون فراهم نشده است .امریکا مبتکران محلی را که در تلاش اند بین حکومت افغانستان و طالبان، خصومت ها علیه حکومت افغانستان و نیروهای اییتلاف متوقف شود، حمایت میکند.”  

با این حال، حکومت افغانستان تاهنوز در این باره واکنش نشان نداده است؛ اما گروه طالبان این گزارش را رد کرده و آن‌را تلاش برای بدنام ساختن این گروه دانسته است. 

هادی میران، یک تن آگاه سیاسی در این مورد اظهار میدارد: “این اقدام خلاف تعهدات واشنگتن با افغانستان است. این کار زمینه تقویت گروه طالبان را فراهم می‌سازد.”

از سویی هم، رویا رحمانی، سفیر افغانستان در واشنگتن هشدار می‌دهد که هر روند صلح که حمایت مردم افغانستان را در پی نداشته باشد، نتیجه مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

خانم رحمانی بیان می‌دارد: “هیچ صلحی قرار نیست که درافغانستان بمیان بیاید وپایدار بمانید، درصورتی که حمایت مردم افغانستان را نداشته باشد.”

این درخواست در حالی صورت گرفته است که نظامیان افغان شدیدا به کمک مالی نیاز دارند. پیش‌تر، اداره دونالد ترمپ، بخشی از کمک مالی به نظامیان افغان را به ساخت دیوار مکسیکو ویژه ساخت. کمیتۀ تخفیف بودجه مجلس نماینده‌گان امریکا گفته است که در بودجۀ مبارزه جهانی علیه دهشت افگنی، مبلغ ۴.۵ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغان اختصاص یافته است. از این میان ۱.۳ میلیارد دالر این پول برای مبارزه دربرابر داعش ویژه شده است. گروهی که پس از طالبان تهدید بزرگ در افغانستان دانسته شده است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87%D8%B1-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading