بازتاب نیوز

وضع دشوار امارات متحد عربی در تنش میان ایران و امریکا

٢٧ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

براساس گزارش ها، چندین کشتی تجارتی در آب های بین المللی در سواحل امارات متحد عربی مورد "سبوتاژ" یا اقدامات "خرابکارانه" قرار گرفته اند. از این میان همچنان یک کشتی نفت نارویژی (اندرِا ویکتوری) در بندر الفجیره ی امارات متحد عربی نیز آسیب دیده است. الفجیره یکی از هفت امارت این کشور می باشد که در شرق خلیج عمان موقعیت داشته و شبه جزیره عرب را از ایران جدا می کند. در همین امارت تنگه هرمز، یکی از راه های مهم صادرات نفت به جهان نیز موقعیت دارد.

امنیت رفت و آمد کشتی ها با تهدید مواجه است

عربستان سعودی اعلام کرده است که دو کشتی نفت این کشور خسارات شدیدی دیده اند و احتمالاً این کشتی ها نیز مورد اقدامات «خرابکارانه» قرار گرفته اند. اداره "مدیریت امور دریایی " ایالات متحده امریکا هشدار داده است که ایران و یا گروه های نیابتی این کشور احتمالاً رفت و آمد کشتی ها در منطقه را زیر نظر خواهند داشت. اما جمهوری اسلامی ایران نیز در این ارتباط با نگرانی ابراز نظر کرده است. در هیمن ارتباط عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز بر امنیت کشتی ها و تجارت دریایی در منطقه تأکید کرده است.

تنگه هرمز در نقشه ایکه امارات متحد عربی را نشان می دهد

امارات متحد عربی یکی از شرکای خیلی نزدیک ایالات متحده امریکا می باشد و از رقبای ایران به شمار می رود. علاوه بر این، امارات متحد عربی عضو شورای همکاری خلیج نیز می باشد که یکی دیگر از اعضای آن عربستان سعودی است.

عبدل الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج نیز اقدامات "خرابکارانه" را در منطقه نکوهش کرده و گفته است که چنین اقداماتی "تنش های وخیم و جدی" را در پی خواهد داشت.

"درگیری نظامی پیامدهای وخیم اقتصادی برای امارات دارد"

به گفته کریستیان کُخ، تحلیگر امور سیاسی و رئیس مرکز بیناد تحقیقات خلیج در ژنیو، در صورت بروز یک درگیری نظامی میان ایالات متحده و ایران، امارات متحد عربی به شدت آسیب اقتصادی می بیند.

امارات متحد عرب: دربرابر چهار کشتی تجارتی اقدامات " خرابکارانه" صورت گرفته است.

دسترسی به استفاده از تنگه هرمز برای امارات متحد عربی از اهمیت خاصی برخوردار است. تقریباً حدود یک پنجم صادرات نفت به جهان از همین مسیر باریک صورت می گیرد. بنا بر اظهارات کُخ در صورتی که ایران تهدیدهای خود مبنی بر بستن تنگه هرمز را واقعاً عملی کند، تجارت نفت در جهان با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

نرمین اسماعیل/ نادیه فضل 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D8%AF%D8%B4%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%86%D8%B4-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7/a-48775317?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading