بازتاب نیوز

یونیسف: در آزمون "بشردوستی مان در یمن" ناکام شده ایم

٢٧ ثور ١٣٩٨ دويچه وله

هرچند نشانه هایی از رفع تشنج در منازعات پنج ساله یمن به نظر می‌رسد، زیرا شورشیان حوثی ظاهراً از شهر بندری حدیده بیرون شده اند، با آنهم رئیس یونیسف از فروپاشی سراسری این کشور در جنوب شبه جزیره عربستان هشدار داد.

هنریتا فور، رئیس صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در برابر شورای امنیت سازمان ملل گفت: «آقای رئیس، یمن یک آزمون بشردوستی ماست و ما هم اکنون در این آزمون شدیداً ناکام شده ایم.»

هنگامی که خانم فور جهان و همچنان شورای امنیت جهانی را به عدم مسئولیت پذیری در قبال وضعیت یمن متهم ساخت در سالن شورای امنیت سکوت حکمفرما بود. او از یک تصویر شرم‌آور در یمن سخن گفته و اظهار داشت که جامعه جهانی این کشور و مردم آن را در بدبختی تنها رها کرده است. فور به تازگی از یمن برگشته و در آنجا مشاهده کرده است که یک جنگ داخلی پنج ساله، یک کشور فراموش شده را به چه وضعیتی کشانده است.

فور اظهار داشت: «یک پدر را در حالت گریه دیدم که آنقدر پول کم داشت که مجبور بود تصمیم بگیرد که بگذارد همسر و یا فرزندانش از گرسنگی بمیرند.» او افزود: «آیا همین است طریقه نشان دادن بشردوستی ما به دیگران؟»

این پرسش در سراسر سالن پیچید، اما بدون پاسخ. به قول خانم فور از آغاز جنگ در یمن، به اساس آمار رسمی تا حال ۷۳۰۰ کودک کشته و یا به شدت معیوب شده اند. او گفت: «این ارقام تأیید شده اند، اما رقم اصلی بدون شک بلندتر و خونین تر از این است.»

به گفته فور هم شورشیان و هم اردوی یمن راه های مواصلاتی را مسدود کرده اند و مدد رسانان را متوقف می‌کنند. همه روزه در یمن (طور اوسط) هشت کودک کشته و یا به شدت زخمی و معیوب می‌شوند و در هر ده دقیقه یک کودک از اثر یک بیماری قابل جلوگیری می‌میرد. فور افزود: «اگر نتوانیم خود را به آنها برسانیم، نمی توانیم آنها را زنده نگه داریم.»

او علاوه کرد که بیرحمی به همین سادگی صورت می‌پذیرد. یک نسل در آنجا کاملاً از بین می‌رود و وجدان جهانی نیز یکجا با آن. فور گفت: «وقتی این کودکان را در بدبختی تنها می‌گذاریم، در حفاظت حقوق اولیه شان ناکام می‌مانیم. در خود بشردوستی مان ناکام می‌مانیم.»

شورای امنیت سازمان ملل پیش از آن اصلاً یک خبرخوش را از یمن بدست آورده بود و آن اینکه شورشیان حوثی مواضع خود در شهر بندری حدیده را ترک کرده اند. این یک پیشرفت است اما با درنظرداشت ارقام بلندی که رئیس یونیسف ارائه کرد یک پیشرفت بسیار ناچیز به شمار می‌رود.

هنریتا فور افزود که ۵۰ درصد کودکان زیر پنج ساله که شمار شان به ۲،۵ میلیون تن می‌رسد، به گونه مزمن، تکامل نیافته اند. به قول وی بدن این کودکان چنان از رشد بازمانده که آسیب آن در صورتی که زنده بمانند برای همیشه باقی می‌ماند.

فور همچنان گفت: «۱۵ میلیون کودک در یمن از شما (شورای امنیت) می خواهند که زندگی شان را نجات بدهید. لطفاً به آنها کمک کنید.»

در همین حال مارک لوکوک، هماهنگ کننده کمک های عاجل ملل متحد با کنایه اظهار داشت: "چون بزرگترین فاجعه ناشی از انسان ها (در یمن) برای جهان کافی نبود، حالا با خطر وقوع فاجعه دیگر ناشی از انسان روبر هستیم". به قول لوکوک یک کشتی نفت‌کش در ساحل حدیده با خطر درهم شکستن روبروست و ۱،۱ میلیون بیرل نفت خام احتمالاً در بحیره سرخ جاری خواهد شد.

Schwarte, Georg/ si/pa

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%81-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%B4%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D9%86%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%85/a-48776559?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading