بازتاب نیوز

افغانستان، پروژه داعش و چشم‌انداز تاریک صلح

٢٧ ثور ١٣٩٨ جمهور نیوز

شورای امنیت سازمان ملل متحد به تازگی شاخه «خراسان» گروه تروریستی داعش را در لیست سازمان های تروریستی اش قرار داد. معنای این اقدام آن است که این بخش از داعش، تحت تحریم های مالی و تسلیحاتی قرار می گیرد و حمایت از آن، جرم تلقی می شود؛ اما تجربه نشان داده است که این تصمیم، لزوما کمکی به محدودسازی منابع تغذیه و تأمین تروریزم نمی کند. افغانستان پیش از این هم میزبان گروه هایی بوده که از سوی شورای امنیت سازمان ملل، تحریم شده اند؛ اما آن گروه ها همچنان به حیات خود ادامه داده و چه بسا روز به روز خطرناک تر و قدرتمندتر شده اند.

 

یک دلیل این امر آن است که اهداف و منافع قدرت های بزرگ – حتی آنهایی که عضویت دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را دارند- با گروه ها و شبکه های تروریستی در افغانستان و جهان، اشتراک و همپوشانی دارد. به عنوان نمونه، داعش یکی از شرکای اروپا و امریکا برای صدور منابع زیرزمینی و معادن تحت کنترل خود در ننگرهار است. این گروه زمانی که بر هزاران کیلومتر از خاک کشورهای سوریه و عراق، مسلط بود نیز منابع عظیم نفتی دو کشور را استخراج و با قیمت ارزان به کشورهای همسایه و منطقه صادر می کرد و به این ترتیب، یک منبع اقتصادی درآمدزا، مطمئن، پایدار و پولساز در اختیار داشت.

 

در مورد افغانستان هم قرار گرفتن نام شاخه خراسان داعش، اگر به قدرت گیری آن کمک نکند، نمی تواند مانع از رشد و توسعه آن شود. این اقدام شورای امنیت سازمان ملل، چه بسا شاخه خراسان داعش را از نظر تبلیغاتی بزرگ و مهم جلوه دهد تا آن را مهیای نقش آفرینی جدی تر پس از به ثمرنشستن تلاش های صلح امریکا و طالبان کند.

 

چندی پیش، از زلمی خلیلزاد تا نمایندگان ملکی و نظامی ناتو رسما اعلام کردند که توافق صلح با طالبان، لزوما به پایان جنگ در افغانستان منجر نخواهد شد. برخی از آنها به خطر داعش، اشاره کردند.

 

افزون بر این، در تحول ترسناک دیگر، پس از پنج سال غیبت، ویدئویی از ابوبکر بغدادی؛ رهبر داعش منتشر شد که او را در اتاقی با مشخصات مناطق روستایی افغانستان نشان می داد.

 

به دنبال انتشار آن ویدیو، شماری از تحلیلگران و نیز وزیر سابق اطلاعات عراق، ادعا کردند که رهبر داعش در افغانستان یا افریقا به سر می برد و به وسیله هواپیماهای جنگی قدرت های بزرگ از سوریه، خارج شده است.

 

علاوه بر اینها در ننگرهار؛ پایتخت «ولایت خراسان» داعش نیز وضعیت بیش از هر زمان دیگری وخیم و شکننده است. به تازگی رییس شورای ولایتی ننگرهار مدعی شد که جنگ مذهبی میان پیروان مذاهب حنفی و اهل حدیث در ننگرهار به راه افتاده است.

حاجی اجمل عمر در یک نشست خبری ادعا کرد که شاه محمود میاخیل؛ والی ننگرهار برای پیشبرد پروژه داعش به این سمت گماشته شده است و به همین دلیل نمی‌گذارد در ننگرهار امنیت تامین شود.

وی با اشاره به اینکه «سه-چهار ماه می شود که در ننگرهار یک بازی خطرناک جریان دارد»، گفت: در حال حاضر جنگ مذهبی جریان دارد. علما ترور می شوند. روزی نیست که حنفی، اهل حدیث را نکشد و اهل حدیث حنفی را.

او هشدار داد که اگر جلو این جنگ گرفته نشود، از افغانستان سوریه دوم ساخته خواهد شد.

شاه محمود میاخیل؛ والی ننگرهار اما این اتهامات را رد کرده می گوید که رئیس شورای ولایتی در استخراج غیرقانونی معادن در این ولایت دست دارد.

 

در پاسخ به ادعای والی، رئیس شورای ولایتی ننگرهار او را به مناظره دعوت کرده است.

 

این ادعاهای تکان دهنده و ترسناک در شرایطی مطرح می شود که دولت افغانستان، پیش از این، از شکست کامل داعش در ننگرهار سخن گفته بود؛ اما رویدادهای میدانی، حاکی از ادامه حضور و سلطه داعش بر بخش هایی از خاک این ولایت شرقی است.

 

دست کم درگیری های مرگبار داعش و طالبان، یکی از شواهد غیرقابل انکار حضور داعش در آن ولایت است. ضمن آنکه مرزهای مشترک طولانی آن ولایت با پاکستان، به سادگی به هر گروهی اجازه می دهد با تغذیه و تأمین تسلیحات، نیروی انسانی و نیازهای مالی و معیشتی، نفوذ پایدارش را در ننگرهار حفظ کند. البته در این میان، تماشاگری و سکوت معنادار و پرسش برانگیز نیروهای داخلی و خارجی در برابر توسعه روزافزون قلمرو خلافت برساخته داعش در ننگرهار و سایر بخش های افغانستان را هم نباید نادیده گرفت.

 

در چنین شرایطی، پروژه داعش، به صورت مستقیم چشم انداز صلح و پایان جنگ ۳۹ ساله در افغانستان را تهدید می کند؛ تهدیدی که امریکا انتظار دارد طالبان پس از دستیابی به توافق صلح، مسؤولیت مبارزه با آن را بر عهده بگیرند؛ اما آگاهان می گویند که صلح به خودی خود، به قدرت گیری بیشتر داعش خواهد انجامید؛ زیرا عناصر رادیکال و تندرو طالبان، برای ادامه جنگ و خشونت، جذب ماشین تبلیغاتی داعش خواهند شد.

 

علی موسوی - جمهور

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/note/116494/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading