بازتاب نیوز

آگاهان: سفر میلر به هرات «مانور» بود

٢٧ ثور ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

اواخر هفته گذشته، سکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، در رأس یک هیأت بلند‌پایه امنیتی به ولایت هرات سفر کرد. هدف سفر آقای میلر به هرات، بررسی اوضاع امنیتی ولایت‌های غربی افغانستان خوانده شده است.

آقای میلر در حالی به هرات رفت که  والی هرات می‌گوید عملیات بهاری طالبان افزایش یافته است و نیاز به پیش‌کش کردن طرح‌های مختلف امنیتی برای حفاظت از جان مردم افغانستان حس می‌شود.

 دفتر والی هرات می‌گوید که این مسایل در نشست با آقای میلر و هیأت همراهش به بررسی گرفته شد.

 

سفر در شرایط فوق امنیتی

آقای میلر با ختم جلسه‌ امنیتی از مقر ساختمان ولایت هرات بیرون شد و با یکی دو نفر از عریضه‌نویسان مقابل دفتر والی هرات و دانش‌آموزان رهگذر دیدار کرد. سپس به مجتمع اداری ولایت داخل شد و از آن‌جا به خیابانی رفت که به دلیل وجود شورای ولایتی، دادگاه و زندان‌های زنانه و مردانه از امنیت فوق‌العاده برخوردار است.

 آقای میلر قدم‌زنان به سمت ریاست امنیت ملی هرات رفت و از آن‌جا با بالگردهای نظامی به سفر کوتاه چند‌ساعته‌اش در هرات نقطه پایان گذاشت. همین مسأله از دید آگاهان امور جای بحث دارد.

 به باور آنان، آقای میلر با گرفتن چند عکس در خیابان‌های فوق امنیتی‌، راه به جایی نبرده است.

یک سفر و چند پیام

سفر آقای میلر از دید آگاهان امور و کارشناسان سیاسی در هرات، چندین هدف مهم داشت. نشان دادن هرات به عنوان ولایتی امن، پیام این سفر به جمهوری اسلامی ایران که اخیراً در رویارویی مستقیم با ایالات متحده امریکا قرار دارد و نزدیک بودن جامعه جهانی با مردم و دولت افغانستان از اهدافی است که از دید آگاهان امور می‌تواند قابل بحث باشد.

 محمدرفیق شهیر، رییس شورای متخصصان هرات، می‌گوید که حضور آقای میلر در هرات چند پیام مختلف داشت. از دید آقای شهیر، کم شدن و یا حتا سلب اعتماد آقای میلر به سران نظامی در غرب کشور، سبب شده که او شخصاً به ولایت هرات سفر کند تا از چگونه‌گی و چند‌و‌چون اوضاع امنیتی این بخش کشور اطلاعات به دست آورد. در کنار این، از دید آقای شهیر، سفر رییس نیروهای حمایت قاطع در افغانستان به هرات که هم‌مرز با جمهوری اسلامی ایران است، پیامی به این کشور دارد. آقای شهیر می‌گوید که افت‌و‌خیزها و اتفاقاتی که اخیراً در منطقه رخ داده است، پای این مقام عالی‌ نیروهای ناتو را به هرات کشانده است تا از این طریق، پیامی مهم به کشور ایران بفرستد.

در سوی دیگر، عبدالقادر کامل، آگاه امور سیاسی در هرات می‌گوید که سفر میلر به هرات انگیزه‌ی روشنی دارد. او می‌افزاید که با توجه به رویارویی امریکا و ایران در منطقه، فرمانده ناتو به هرات سفر کرد تا نشان دهد که نیروهای نظامی ایران جایی برای مقابله و در تهدید قرار دادن منافع امریکا در افغانستان ندارند. آقای کامل می‌افزاید که ایران در مقابل برگ‌های برنده‌ای مانند لشکر فاطمیون را در هرات دارد و امریکا با اعزام آقای میلر به هرات نشان داد که اجازه‌ی سرعت عمل به این لشکر نخواهد داد. زلمی مالیار، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات، اما سفر آقای میلر را با سه پیام متفاوت ارزیابی می‌کند. او می‌گوید که حضور آقای میلر در چند کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران به این معنا است که امریکا با مردم و دولت هم‌پیمان منطقه‌ای خود، افغانستان، همراه است و ایران نمی‌تواند خطری علیه منافع افغانستان در منطقه ایجاد کند. هم‌چنان آقای مالیار می‌گوید که با توجه به کشیده‌گی‌ها امریکا و ایران در منطقه، سفرهایی مثل این برای امریکا حایز اهمیت است و در جنگ تبلیغاتی علیه ایران استفاده مهمی می‌تواند داشته باشد.

این در حالی است که اخیراً آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر مذهبی جمهوری اسلامی ایران در نشست رمضانی با مسوولان، درباره تنش‌ها بین ایران و امریکا گفت: «این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آن‌ها، که می‌دانند که به نفع‌شان نیست.» هم‌زمان او مذاکره با دولت فعلی امریکا را هم «سم مضاعف» خواند. با این حال، چند کشور برای میانجی‌گری بین ایران و امریکا ابراز تمایل‌ کرده‌اند. دولت افغانستان تا کنون در خصوص اتفاقاتی که در منطقه رخ داده‌ است، ابراز نظری نکرده است.

لینک اصلی: https://8am.af/millers-trip-to-herat-was-manor/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading