بازتاب نیوز

اعتصاب کاری آموزگاران در هرات کلید خورد

٢٧ ثور ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، هرات: صد‌ها آموزگار در مکاتب مختلف دولتی هرات در تصمیمی جمعی، دست به اعتصاب کاری زده و به صنف‌ها حاضر نشدند. آموزگاران، کمبود معاش دولتی و نبود امتیازهای قانونی برای خود را دلیل اعتصاب می‌دانند. با زرغونه تیموری، یکی از آموزگاران لیسه تجربوی در هرات که ۳۰ سال تجربه تدریس در این مکتب را دارد، در مدیریت این لیسه هنگامی حرف زدم که تمامی آموزگاران مکتب آن‌جا نشسته بودند. همه‌ی آموزگاران، صنف‌های درسی خود را رها کرده و اعتصاب کاری کرده بودند. خانم تیموری می‌گوید که بعد از سال‌ها خدمت به دولت و مردم، هنوز ۱۳۰۰۰ افغانی معاش دارد. او می‌گوید، با آن‌که مشکلش با این مبلغ پول حل شدنی است، اما یک عمر زنده‌گی خود را به پای آموزگاری گذاشته است. بر‌اساس سیستم رتب و قدم، کارمند دولت بر‌اساس میزان کارکرده‌گی در اداره و زمانی که طی می‌شود، امتیاز بیش‌تری دریافت می‌کند. پایین‌ترین معاش آموزگاری شش هزار افغانی است. بیش‌تر آموزگاران مکاتب در هرات همین معاش را دریافت می‌کنند.

بصیره بصیرت‌خواه، مدیر لیسه اناث تجربوی، می‌گوید که سران حکومت و وزارت مالیه باید برای حل مشکل کمبود معاش معلمان برنامه‌ای طرح کنند. او می‌افزاید که آموزگاران حق دریافت معاش بیش‌تر را دارند، اما نه تنها معاش مناسب پرداخته نمی‌شود، بلکه امتیاز دیگری هم به آموزگاران اختصاص نیافته است.

 

اعتراض کی شروع شد؟

کلید اعتراض آموزگاران، هم‌زمان با زنگ معارف در هرات چرخید. در روز جشن زنگ معارف، چند آموزگار از جای خود برخاسته و شعار «عدالت عدالت» سر دادند. همین روزنه سبب شد که آموزگاران دیگر مکاتب هرات هم رفته‌رفته به این جمع بپیوندند. در یکی دو ماه بعد از اعتراض آموزگاران، این جنبش همه‌گانی شد و ولایت‌های دیگر کشور هم هم‌صدا با آموزگاران هراتی برای دریافت معاش بیش‌تر صدای اعتراض‌شان را بلند کردند. هم اکنون در سیزده ولایت افغانستان به شمول مزار شریف، بادغیس، غور و برخی دیگر از ولایت‌های کشور اعتصاب کاری آموزگاران جریان دارد. در هرات، روح‌الله ازهد، رییس معارف این ولایت، شمار آموزگاران معترض را «انگشت‌شمار» خوانده و می‌گوید، آنانی که اعتصاب کرده بودند، دوباره به صنف‌های درسی خود حاضر شده‌اند. چشم‌دید من اما به عنوان گزارشگر هنگامی که برای تولید این گزارش به چهار مکتب مختلف در نواحی مختلف هرات سر زدم، وضعیت مخالف را نشان می‌دهد. آقای ازهد گفت که آموزگاران به صنف‌های خود حاضر شده‌اند، در حالی که چشم‌دید رسانه‌ها خلاف گفته‌های رییس معارف بود.

در همین حال، رییس معارف هرات از آموزگارانی که اعتصاب کرده‌اند، می‌خواهد که صبر پیشه کنند و به صنف‌های درسی برگردند. او اعتصاب را راه حل نمی‌داند و می‌گوید که کودکان باید آموزش و پرورش سالم و به دور از مسایل حاشیه‌ای داشته باشند.

 

رییس معارف هرات ناتوان است

در مقابل گفته‌های آقای ازهد، رییس معارف هرات، کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات نظر خاص خودش را دارد. آقای علی‌زایی مدیریت روح‌الله ازهد، رییس معارف را ضعیف خوانده و می‌گوید که به صدای آموزگاران باید گوش داده شود. رییس شورای ولایتی هرات هم‌چنان می‌افزاید که آموزگاران مکاتب مختلف هرات در گفت‌وگو با او، از مشکلات‌شان گفته‌اند و این مشکلات با کوچک‌شماری قابل حل نیست. او از مقام‌های مرکزی درجه یک کشور می‌خواهد که برای حل مشکل آموزگاران مکاتب و افزایش معاش‌شان، اقدام کنند. آقای علی‌زایی می‌گوید که خیلی از مشاوران وزرای مختلف دولت نقش نمایشی دارند و معاش بی‌اندازه به جیب می‌زنند. رییس شورای ولایتی هرات می‌گوید که دولت باید اصلاح امتیازات کارمندان دولتی را روی دست گیرد و به صدای آموزگاران گوش دهد.

 

مشکل با مرکز در میان گذاشته شده است

چندی پیش محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف کشور، برای افتتاح چند باب مکتب به ولایت هرات سفر کرد. در این سفر، نماینده‌گان آموزگاران معترض با او نشست داشته و از وی خواهان برطرفی مشکلات‌شان شدند. آموزگاران در کنار نشست‌های متفاوت با وزیر معارف کشور، اداره محلی هرات را هم از چند ماه قبل در جریان اعتصاب کاری قرار داده بودند. با این حال اما گویا به صدای آموزگاران کم‌تر گوش داده شده است. عبدالقیوم رحیمی، والی هرات، می‌گوید که خواست‌های آموزگاران با مرکز کشور در جریان گذاشته شده است و منتظر تصمیم مقام‌های مرکزی کشور در قبال اعتصاب آنان هستیم. در همین حال، آقای رحیمی از آموزگاران می‌خواهد که با درک شرایط کنونی اقتصادی در کشور، دست از اعتصاب بردارند. در سوی دیگر، آن طور که دیده می‌شود، آموزگاران به این زودی‌ها دست از اعتصاب کاری بر‌نمی‌دارند. با این حال، دیده شود که تصمیم وزارت‌های مالیه و معارف کشور در خصوص اعتصاب کاری آموزگاران چیست و آیا دامنه‌ی اعتصاب‌ آموزگاران به ولایت‌های بیش‌تری کشیده خواهد شد یا خیر.

لینک اصلی: https://8am.af/the-teachers-strike-start-in-herat/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading