بازتاب نیوز

نام‌نویسی تقویتی رای‌‌دهنده‌گان آغاز می‌شود: با ۲۰ روز تأخیر و بی‌بایومتریک

٢٧ ثور ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با اشاره به جزییات تقویم تصویب شده انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند، روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان با ۲۰ روز تاخیر در هژدهم جوزای سال روان، اما بی‌بایومتریک ثبت‌ نام‌شونده‌گان آغاز خواهد شد. اورنگزیب، کمیشنر این کمیسیون روز جمعه، بیست‌وهفتم ثور در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، بر اساس تقویم تازه انتخابات ریاست جمهوری، شورای ولایتی و مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی که از سوی این کمیسیون تصویب شده، قرار است روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان به تاریخ هژدهم جوزا آغاز شود و برای ۱۵ روز ادامه یابد. آقای اورنگزیب هم‌چنان افزود: «این روند در ۴۰۰ ولسوالی و ده‌ها ناحیه که جمعاً ۴۵۸ مرکز نام‌نویسی می‌شود، برگزار خواهد شد.»

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان می‌گویند، این روند به منظور تلف نشدن حق رأی‌دهی شهروندان آغاز می‌شود تا شهروندانی که تا هژدهم جوزا ۱۸ ساله می‌شوند، یا افرادی که تا کنون نام‌نویسی نکرده‌اند و یا پس از نام‌نویسی برای انتخابات مجلس نماینده‌گان از یک حوزه انتخاباتی به حوزه دیگری نقل مکان کرده باشند، نیز بتوانند از حق رأی‌دهی‌شان مستفید شوند.

این در حالی است که قرار بود این روند در بیست‌وششم ثور آغاز شود. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش اعلام کرده‌اند که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان در بیست و ششم ثور آغاز خواهد شد. اما اکنون قرار است این روند پس از ۲۰ روز تأخیر در ۱۸ جوزا آغاز شود.

در همین حال، نهادهای ناظر بر روند انتخابات از بی اعتمادی‌شان نسبت به آماده‌گی کمیسیون مستقل انتخابات سخن می‌گویند. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید، کمیسیون مستقل انتخابات آماده‌گی لازم را برای برگزاری انتخابات پیش رو ندارد. آن‌چنانی که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان به تعویق افتاد،‌ نگرانی ما این است که مراحل دیگر انتخابات نیز به تعویق بیافتد و سر انجام نظم انتخابات در روز برگزاری هم‌مانند انتخابات‌های پیشین برهم بخورد.

آقای رشید هم‌چنان افزود، کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون روند استخدام کارمندان، آموزش‌دهی آنان، بررسی امکانات لازم و حتا برنامه عملیاتی که نقشه راه چگونه‌گی برگزاری انتخابات است، را آغاز نکرده‌اند، از همین رو ممکن است روند نام‌نویسی تقویتی نیز در هژدهم جوزا آغاز نشود.

در نام‌نویسی تقویتی بایومتریک استفاده نمی‌شود

با وجود این که کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش طرح احزاب سیاسی مبنی بر استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در سایر مراحل انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرده است، اکنون اما مسوولان این کمیسیون تصمیم گرفته‌اند که در روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان به جای استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری از فهرست رأی‌دهنده‌گان استفاده کنند. اورنگزیب، از کمیشنران این کمیسیون به ۸صبح گفت: «نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان بر اساس فهرست رأی‌دهنده‌گان به گونه‌ی منول (دستی) صورت خواهد گرفت، آن‌چنانی که در انتخابات پارلمانی صورت گرفته است.»

این در حالی است که در اواخر ماه دلو سال گذشته، پس از فشار احزاب سیاسی برخی از مواد قانون انتخابات تعدیل شد. تعدیلاتی که در بند دوم ماده نزدهم قانون انتخابات وارد شده به برگزاری انتخابات الکترونیک و استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در تمامی ‌مراحل انتخابات، تاکید دارد و این تعدیلات از سوی رییس جمهور غنی نیز توشیح شده است.

با این حال، احزاب سیاسی اما استفاده جزوی از  فن‌آوری انگشت‌نگاری در روند انتخابات را ایجاد زمینه برای تقلب می‌دانند. عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش می‌گوید: «هرگونه مخالفت با استفاده بایومتریک در روند نام‌نویسی تقویتی و سایر مراحل انتخابات‌های پیش رو زمینه‌سازی برای تقلب شمرده می‌شود و برای ما قابل قبول نیست.» نور رحمان اخلاقی، عضو حزب جمعیت اسلامی نیز استفاده از  فن‌آوری  انگشت‌نگاری در انتخابات پیش رو را یگانه امید برای شفافیت انتخابات عنوان می‌کند. آقای اخلاقی در برگه فیس‌بوکش نوشته است: «ظاهراً کمیسیون و حکومت بر خلاف قانون انتخابات، تصمیم گرفته‌اند که از بایومتریک در انتخابات پیش رو استفاده نشود. این به این معنا است که تقلب که بزرگ‌ترین مانع نهادینه شدن دموکراسی و ممد حاکمیت استبداد در افغانستان بوده است، یک بار دیگر تعیین‌کننده خواهد بود و اگر قرار باشد بایومتریک در انتخابات منتفی شود، از همین حالا امیدی برای انتخابات شفاف وجود ندارد.»

از سویی هم، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات را خلاف قانون انتخابات می‌دانند. محمدعارف کیانی، سخنگوی دسته‌ی انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل گفت: «استفاده نشدن بایومتریک در سایر مراحل انتخاباتی از یک طرف خلاف قانون انتخابات است و از سوی دیگر می‌تواند شفافیت انتخابات را زیر سوال ببرد.» آقای کیانی با اشاره به نتایج انتخابات پارلمانی می‌گوید که کمیسیون‌های انتخاباتی نمی‌توانند به گونه مستقل و خودمختار انتخابات پیش رو را مدیریت کنند. او هم‌چنان هشدار داد، در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات از این تصمیمش صرف نظر نکند، شرکای انتخاباتی و احزاب سیاسی گزینه‌های دیگری را به منظور تامین شفافیت انتخابات روی دست خواهند گرفت.

محمد واعظی، سخنگوی دسته‌ی انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمدحنیف اتمر ثبت مشخصات سایر رأی‌دهنده‌گان با استفاده از  فن‌آوری  روز را از شرط‌‌های اصلی توافق نامزدان ریاست جمهوری با کمیسیون مستقل انتخابات عنوان کرد و گفت در صورتی که مشخصات رأی‌دهنده‌گان با استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری ثبت نشود، نامزدان چگونه اطمینان حاصل خواهند کرد که در انتخابات تقلب صورت نگرفته و آرای موجود واقعی و شفاف است. آقای واعظی هم‌چنان گفت، در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات خلاف قانون انتخابات عمل کند، بحث شفافیت در انتخابات زیر سوال می‌رود که مورد تایید ما نخواهد بود.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اما می‌گویند برای این که مشخصات سایر رأی‌دهنده‌گان را با استفاده از  فن‌آوری  انگشت‌نگاری ثبت کنند، زمان بیش‌تری نیاز دارند و برای انجام این کار انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار نخواهد شد.

در همین حال نهادهای ناظر از بحرانی‌شدن انتخابات در پی استفاده نکردن از  فن‌آوری  انگشت‌نگاری در مراحل انتخاباتی خبر می‌دهند. یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا با اشاره به قانون انتخابات می‌گوید، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات مکلّف‌اند در سایر مراحل انتخاباتی از  فن‌آوری  انگشت‌نگاری استفاده کنند.

آقای رشید افزود: «اگر کمیسیون مستقل انتخابات استفاده از بایومتریک را در روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان امکان‌پذیر نمی‌دانستند، چرا تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را از ۲۹ سرطان به ششم میزان به تعویق انداختند.»

رییس اجرایی فیفا هم‌چنان از بی‌باوری نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نسبت به رییس جمهور غنی یادآور شد و گفت تصمیم تعویق انتخابات سبب شد که یک شکننده‌گی و بی‌اعتمادی در میان نامزدان ریاست جمهوری به میان بیاید.

آقای رشید که دلیل بحرانی شدن انتخابات ریاست جمهوری پیش (۲۰۱۴)‌ را «بی‌اعتمادی» نامزدان به نتایج انتخابات می‌داند می‌افزاید: «در صورتی که از فن‌آوری انگشت‌نگاری در سایر مراحل انتخابات پیش رو استفاده نشود، نامزدان نتیجه انتخابات را نخواهند پذیرفت و در نتیجه بحران انتخابات پیشین تکرار خواهد شد.»

این در حالی است که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش گفته‌ بودند که به منظور اجرای تعدیلات به میان آمده در قانون انتخابات و استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در سایر مراحل انتخاباتی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها و انتخابات مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی در ۲۹ سرطان ممکن نیست و از همین رو نیاز است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود.

لینک اصلی: https://8am.af/enrollment-enhancement-begins-with-20-days-of-delay-and-bibiometric/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading