بازتاب نیوز

نماینده‌گان: از نفوذ حکومت در انتخاب رییس مجلس جلوگیری می‌کنیم

٢٧ ثور ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

خلیل اسیر

دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان امروز شنبه، ۲۸ ثور، برگزار می‌شود. نخستین دور این انتخابات روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شده بود. در دور نخست، چهار تن برای تصدی کرسی ریاست مجلس نامزد بودند؛ اما در دور دوم تنها میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی که در دور نخست بیش‌ترین رأی را به دست آورده بودند، با هم رقابت می‌کنند. میرویس یاسینی و عمرنصیر مجددی که در دور نخست رأی کم‌تر به دست آورده بودند، به دور دوم انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان راه نیافته‌اند. برای تصدی کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان، به رأی «۵۰+۱» اعضای حاضر این مجلس نیاز است.

احتمال نفوذ حکومت در انتخاب رییس مجلس نماینده‌گان از موضوعاتی است که این روزها توجه بسیاری‌ها را به خود معطوف کرده است. این احتمال در انتخاب رییسان پیشین مجلس نماینده‌گان نیز مطرح بوده است. به طور مثال، غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان، عبدالرووف ابراهیمی، رییس پیشین این مجلس را منسوب حکومت خوانده است. او در دور شانزدهم براساس فیصله یک کمیسیون، پس از آن‌که انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان به نتیجه نرسید، به ریاست این مجلس تعیین شده بود.

شماری از نماینده‌گان می‌گویند که این‌بار هرچند تا هنوز نشانه آشکاری از نفوذ حکومت در انتخاب رییس مجلس دیده نمی‌شود، اما حکومت را بی‌میل در تأثیرگذاری بر این انتخابات هم نمی‌بینند. غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید تردیدی نیست که حکومت به صورت پوشیده تلاش خواهد کرد تا در انتخاب رییس مجلس دخالت کند، اما تا هنوز نشانه آشکاری از این تلاش مشاهده نشده است. ناصری گفت که انتخابات هیأت اداری مجلس نماینده‌گان در گذشته از مداخلات حکومت متأثر بوده است. او عبدالرووف ابراهیمی را که ریاست مجلس نماینده‌گان دور شانزدهم را برعهده داشت، منسوب حکومت خواند. به گفته او، یکی از عوامل «جنجال‌ها» در مجلس دور گذشته، همین موضوع بوده است.

ذکیه سنگین، نماینده پروان در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که او هم تا کنون نشانه‌ای از دخالت حکومت در انتخاب رییس مجلس ندیده است. این نماینده هم‌چنان افزود که تا حال معاملات پولی نیز به منظور انتخاب رییس مجلس نماینده‌گان مشاهده نشده است.

مهدی راسخ، نماینده مردم میدان‌وردک در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید، او صرفاً شنیده است که حکومت از یکی از نامزدان پست ریاست مجلس در انتخابات دور دوم حمایت می‌کند، اما خودش تا کنون با نشانه‌های واضح از این حمایت روبه‌رو نشده است. راسخ افزود که او تا حال متوجه نشده است که نامزدان پست ریاست مجلس برای رسیدن به این پست، به کسی پول داده باشند.

 عبدالقادر قلاتوال، نماینده مردم زابل در مجلس نماینده‌گان، با تأیید اظهارات نماینده‌گان فوق گفت که نخستین دور انتخابات ریاست مجلس با شفافیت کامل همراه بود. او تأکید کرد که نماینده‌گان برای آن‌که مجلس نماینده‌گان یک نهاد مستقل است، در انتخاب رییس مجلس از حکومت دستور نخواهند گرفت. قلاتوال افزود که اگر حکومت برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست مجلس تلاش هم کند، آن‌ها مانع نفوذ حکومت در این انتخابات خواهند شد.

تلاش کردیم تا دیدگاه حکومت را نیز در این گزارش شامل کنیم، اما با تماس‌های مکرر با سخنگویان آن، موفق به این کار نشدیم.

دور هفدهم شورای ملی در ششم ثور افتتاح شد. اعضای مجلس سنا موفق شده‌اند تا رییس و هیأت اداری این مجلس را تعیین کنند، اما رییس و هیأت اداری مجلس نماینده‌گان به دلیل تأخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل و پکتیا تا کنون تعیین نشده‌اند. امور مربوط به این نهاد اکنون توسط رییس و هیأت اداری موقت به پیش برده می‌شود.

مطابق اصول وظایف داخلی مجلس نماینده‌گان، ابتدا انتخابات ریاست این مجلس برگزار می‌شود. پس از انتخاب رییس برای یک دوره تقنینی، نوبت به انتخاب معاونان و دبیران این نهاد می‌رسد. مجلس نماینده‌گان دارای دو معاون و دو دبیر است که برای یک سال از سوی اعضای این مجلس برگزیده می‌شوند. رأی‌گیری برای انتخاب رییس، معاونان و دبیران مجلس نماینده‌گان، سری و مستقیم است.

هرگاه در نتیجه انتخابات امروز، رییس مجلس تعیین نشود، در آن صورت، نامزدان تازه‌ای برای تصدی پست ریاست مجلس به میدان خواهند آمد. انتخابات میان این نامزدان نیز برای دو دور پیش‌بینی شده است. در صورتی که در دو دور این نوبت نیز رییس مجلس برگزیده نشود، انتخابات در نوبت سوم میان نامزدان دیگری برگزار می‌شود. هرگاه نوبت سوم هم بی‌نتیجه بماند، در آن صورت، تنها دو نامزدی که در دوره‌های گذشته بیش‌ترین رأی را به دست آورده‌اند، با هم رقابت می‌کنند. هرگاه این بار هم رییس مجلس نماینده‌گان انتخاب نشود، در مورد نامزدی که از میان این دو نامزد بیش‌ترین رأی را به دست آورده است، رأی‌گیری علنی انجام می‌شود. اعضای مجلس در این مرحله، صرفاً نامزد مذکور را به عنوان رییس مجلس تأیید یا رد می‌کنند.

لینک اصلی: https://8am.af/we-prevent-the-influence-of-the-government-in-electing-the-speaker-of-the-parliament/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading