بازتاب نیوز

قاتلان مهسا در کابل به سی سال زندان محکوم شدند

٥ جوزا ١٣٩٨ بی بی سی

یک دادگاه در کابل دو نفر از افرادی را که متهم به قتل یک دختر شش ساله در این شهر بودند، هر کدام به سی سال زندان محکوم کرد.

مهسا، دختر شش ساله‌ای بود که حدود چهار ماه قبل در کابل ربوده و بعد کشته شد. قتل او واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و گروهی خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

جسد مهسا که پدرش صراف است، یک شب بعد از ربوده‌شدنش پیدا شد.

پلیس کابل گفته بود که ربایندگان مهسا، همسایه‌های او در ناحیه یازدهم شهر کابل در محله "۳۱۵ خیرخانه" بودند که ساعاتی پس از ربودن این دختر، در یک تماس تلفنی، برای رهایی او خواستار ۳۰۰ هزار دلار از خانواده‌اش شده بودند، اما وقتی خانواده او به پلیس اطلاع داد، ربایندگان همان شب این دختر را کشتند و جسدش را در یک جوی آب انداختند.

این دادگاه ابتدایی امروز، یکشنبه (پنجم جوزا/ خرداد) به صورت علنی در حوزه دوم قضایی شهر کابل برگزار شد.

قاضی برای هریک آنان "مطابق قانون جزای افغانستان" حکم ۳۰ سال حبس تنفیذی صادر کرد.

در قانون جزای افغانستان آمده که" شخصی که دیگری را اختطاف کند....و اگر منجر به مرگ شود، به مجازات قتل عمد، محکوم می‌گردد."

قاضی دادگاه گفت که به دلیل اینکه متهمان زیر ۱۸ سال سن دارند بر اساس ماده ۱۱۴ قانون جزا به اعدام محکوم نمی‌شوند.

در قانون جزای افغانستان آمده، شخصی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی‌شود.

قاضی دادگاه گفته که این حکم قطعی نبوده و طرفین می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

کابل هر ازگاهی شاهد حادثه‌های خونین و تکان‌دهنده از این دست بوده است، ولی "زجرکش شدن" یک دختر‌ شش ساله واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان، در آن زمان کارزار عدالت‌خواهی برای مهسا راه‌اندازی کردند. آنها خواهان محاکمه سریع ربایندگان او شدند و برخی هم خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

در همین حال صرافان شهر کابل نیز برای او دادخواهی کردند و خواهان رسیدگی به پرونده او و محافظات از خانواده‌های صرافان این کشور شدند.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-48412551

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading