بازتاب نیوز

گزارش: وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم تر شده است

٢٢ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

براساس شاخص صلح جهانی که امروز در لندن منتشر گردید، وضعیت جهان به تناسب سال ۲۰۱۳  صلح آمیز تر شده است. در مطالعات که انستیتوت جهانی صلح و اقتصاد انجام داده است، با درنظرداشت معیار های مشخصی در ارتباط به جنگ، تروریسم، خشونت توسط پولیس و صادرات سلاح، وضعیت بیش از ۱۶۰ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

با وصف آن استیف کیلیلییا بنیان گذار این انستیتوت با احتیاط در زمینه صحبت کرده و از احتمال رفتن جهان به سمت صلح سخن نمی گوید. او تأکید کرده است که مسایل زیادی می توانند در تأمین صلح و ثبات درجهان مرتبط باشند. به خصوص اینکه انکشافات  اوضاع در خاور میانه، و در قبال تحولات اخیر ایران چگونه خواهند بود و به کدام مسیر خواهند رفت.

کیلیلی در گفتگویی با خبرگزاری آلمان تأکید کرده است که تشدید بحران در این مناطق تأثیرات خیلی وخیم و شدیدی بر اوضاع منطقه خواهد داشت.

براساس پژوهش های انستیتوت مذکور در سالهای اخیر وضعیت در کشورهای اوکرایین، سوریه و عراق بهبود یافته است. وضعیت امنیتی در سوریه برای نخستین بار پس از چندین سال جنگ داخلی رو به بهبود است و این کشور دیگر در قطار کشورهایی با کمترین حد ثبات نمی باشد.

یکی از بازارهای سوریه در حومه شهر دمشق پایتخت این کشور

سوریه پس از چندین سال برای اولین باردر فهرست این انستیتوت، کشوری با پایین ترین حد صلح نیست؛ بلکه در فهرست جدید انستیتوت مذکور افغانستان این جایگاه را دارد.

بنابر این پژوهش وضعیت نیکاراگوا، ترکیه و یمن بد تر شده است. اروپا مثل گذشته صلح آمیز ترین منطقه جهان به شمار می رود. در سال گذشته در کشورهای این قاره همچنان رقم حملات تروریستی نیز به وضاحت کاهش داشت. علاوه براین رقم پناهجویانی که به کشور های اروپایی پناه جسته اند، نیز به طور چشمگیری کاهش را نشان می دهد.

انستیتوت صلح و اقتصاد مصارف خشونت های سال ۲۰۱۸ را در سرتاسر جهان به حدود۱۴،۱بیلیون دالر امریکایی تخمین زده است.

  خبرگزاری آلمان/ نادیه فضل 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%AE%DB%8C%D9%85-%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-49145420?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading