بازتاب نیوز

فعالان سیاسی ایران، خواستار استعفای آیت‌الله خامنه‌ای شدند

٢٢ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری افق

شماری از فعالان سیاسی و مدنی در داخل ایران با انتشار نامه‌ای، خواستار استعفای علی خامنه‌ای؛ رهبر جمهوری اسلامی از قدرت و تغییر قانون اساسی آن کشور شدند.

در این نامه که از سوی ۱۴ تن از فعالان سیاسی و مدنی ایران منتشر شده، آمده‌است که «استبداد سیستماتیک و غیرمسؤول» عامل عمده نابه‌سامانی‌ و به‌نتیجه‌نرسیدن تلاش‌ها برای اصلاح امور این کشور است.

این نامه از سوی نویسندگان آن «کنش و خواست ملی» نام گرفته و در آن آمده‌است: «در ایران برخلاف تعریف نخستین قانون اساسی، نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی! چرا که مردم در انتخاب سران قوا و نمایندگان مجلس و سایر نهادهای کلیدی کشور نقشی ندارند.»

در ادامه این نامه آمده‌است که چانه‌زنی فعالان مدنی، بدون استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی (به‌خصوص ماده ۱۷۷ آن) راه به‌جایی نخواهد برد.

این فعالان در بخش دیگری از نامه خود با استناد به شواهدی، رییس جمهوری و نمایندگان مجلس ایران را تنها «تدارکاتچی» خوانده و نوشته‌اند: «گویا مردم، بی آن‌که امکانی برای انتخاب مفاخر کشورشان داشته‌باشند، تنها به انتخاب مسؤولانی که خمیر دست رهبر اند، دست می‌برند.»

امضاکنندگان این نامه از مردم، فعالان و اندیشمندان این کشور خواسته‌اند تا با کنار گذاردن تمایلات مصلحت‌جویانه‌ای که اسباب نابودی فرهنگ و تمدن و ثروت کشور را فراهم کرده با «صراحت تمام، پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری» که هر روز بر حدود اختیارات به‌ناحق خود می‌افزاید، پیشقراول این حرکت ملی باشند.

خبرهای بیشتر را در تلگرام ما بخوانید

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی، عباس واحدیان ‌شاهرودی، حوریه فرج‌زاده، کمال جعفری ‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری از نویسندگان این نامه‌اند.

آن‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که با این «حرکت ملی و فراجناحی‌» خواهند توانست ایران را به کشوری «بی‌نیاز به رأی و نظر مستبدانه اشخاص»، «بی‌نیاز به مجلسی فرمایشی»، «بی‌نیاز به دولتی بی‌اختیار» و «بی‌نیاز به قوه قضائیه‌ای بی‌استقلال» برای ملت این کشور تبدیل کنند.

این در حالی است که سخن گفتن از تغییر نظام و قانون اساسی در ایران عبور از خط سرخ خوانده می‌شود و چندین بار معترضان به نظام ایران، شکنجه، زندانی و دیگر مجازات‌ها را متحمل شده‌اند.

شماری از امضاکنندگان این نامه نیز پیش‌تر سال‌ها در زندان بوده‌اند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/113836

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading