بازتاب نیوز

وضعیت امنیتی افغانستان بد‌تر از سوریه شده‌است

٢٢ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری افق

بررسی‌های انستیتیوت جهانی صلح و اقتصاد نشان می‌دهد که هرچند وضعیت عمومی جهان نظر به پنج سال گذشته صلح‌آمیزتر شده؛ اما وضعیت امنیتی در افغانستان در این مدت حتی در مقایسه با سوریه وخیم‌تر شده‌است.

نتایج بررسی‌های شاخص صلح جهانی که امروز (چهارشنبه، ۲۲ جوزا) در لندن منتشر شد، نشان می‌دهد که وضعیت کشور جنگ‌زده‌ سوریه نظر به قبل بهبود یافته؛ اما افغانستان جایگاه سوریه را در ناامنی گرفته‌است.

در مطالعاتی که انستیتوت جهانی صلح و اقتصاد انجام داده‌است، با درنظرداشت معیارهای مشخصی در ارتباط با جنگ، تروریزم، خشونت توسط پولیس و صادرات سلاح، وضعیت بیش از ۱۶۰ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته‌است.

با این وجود، استیف کیلیلی؛ بنیان‌گذار این انستیتوت پس از ارائه این گزارش، با احتیاط در این زمینه صحبت کرد و از احتمال رفتن جهان به سمت صلح، چیزی نگفت.

او تاکید کرد: «مسایل زیادی می‌تواند در تامین صلح و ثبات در جهان مرتبط باشد، به‌خصوص این‌که انکشافات اوضاع در خاور میانه در قبال تحولات اخیر ایران، چگونه خواهد بود و به‌کدام مسیر خواهد رفت.»

آقای کیلیلی تأکید کرده‌است که تشدید بحران در این مناطق تأثیرات خیلی وخیم و شدیدی بر اوضاع منطقه خواهد داشت.

براساس پژوهش‌های انستیتوت مذکور در سال‌های اخیر، وضعیت در کشورهای اوکراین، سوریه و عراق بهبود یافته‌است. وضعیت امنیتی در سوریه برای نخستین‌بار پس از چندین‌سال جنگ داخلی، رو به‌بهبود است و این کشور دیگر در قطار کشوهایی با کمترین حد ثبات قرار ندارد.

این نهاد اما از بدترشدن اوضاع در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.

انستیتوت صلح و اقتصاد، مصارف خشونت‌های سال ۲۰۱۸ را در سرتاسر جهان به حدود ۱۴،۱ میلیارد دالر امریکایی تخمین‌زده‌است. بربنیاد این تحقیق، اروپا مثل گذشته صلح‌آمیزترین منطقه جهان به‌شمار می‌رود.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/113846

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading