بازتاب نیوز

نخستین موفقیت تظاهرکنندگان در هانگ کانگ

٢٢ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

این پارلمان که به طور آزادانه انتخاب نشده است، می خواست راجع به مسوده قانونی در این باره، مشوره کند. اصولا قرار بود که این قانون به تاریخ ۲۰ جون پذیرفته شود.

تظاهرکنندگان جاده های پیرامون پارلمان را مسدود کردند و پولیس هانگ کانگ شمار بسیاری از نیروهای امنیتی را بسیج کرد. دراین میان رئیس شورای قوه قانونگذاری اعلام کرد که جلسه رایزنی راجع به این قانون تا زمان نامعلوم به تعویق انداخته می شود.

سه شنبه شام حدود  ۲ هزار تظاهرکننده به شمول اکثریت جوانان در برابر پارلمان تجمع کردند. برخی از آن ها خیمه و ذخایر غذایی به همراه داشتند. 

براساس مسوده این قانون قرار است در آینده تحویل اشخاص مظنون از جزیره هانگ کانگ به چین امکان پذیر باشد. تا به حال هانگ کانگ از انجام چنین کاری خودداری کرده بود.

تظاهرکنندگان جاده های پیرامون پارلمان را مسدود کردند و پولیس هانگ کانگ شمار بسیاری از نیروهای امنیتی را بسیج کرد.

امکان شکنجه، بدرفتاری و مجازات مرگ در چین

منتقدان مخالف مسوده این قانون می گویند، سیستم قضایی جمهوری خلق چین مستقل نیست، با استندردهای بین المللی مطابقت ندارد و فعالان سیاسی دگراندیش را تعقیب می کند. امکان شکنجه و بدرفتاری هم در چین وجود دارد. در این کشور اغلب امکان صدور حکم اعدام نیز وجود دارد.

در روز یکشنبه صدها هزار تن از ساکنان هانگ کانگ علیه پلان استرداد افراد مظنون به چین اعتراض کردند و پس از آن درگیری ها (میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی) آغاز شد.

خانم کاری لام، رئیس حکومت هانگ کانگُ که اننتصاب وی در این پُست به شدت مورد مناقشه می باشد، می خواهد بدون توجه به مقاومت شدید در میان مردم این جزیره قانون نام برده را به سرعت در شورای قانونگذاران به تصویب برساند.

هانگ کانگ که قبلا مستعمره بریتانیا بود، از سال ۱۹۹۷ دوباره به چین مسترد گردید و  براساس اصل «یک کشور، دو سیستم» و به طور خودمختار اداره می شود.  مردم جزیره هانگ کانگ به نسبت مردم در جمهوری خلق چین از آزادی های بیشتری به ویژه از حق آزادی بیان، آزادی مطبوعات و تشکیل گردهمایی ها برخوردار اند. اما از زمانی که در سال ۲۰۱۴، چندین بار تظاهرات متعددی برای دموکراسی بیشتر برگزار شد و بخش هایی از هانگ کانگ برای هفته های طولانی به حالت فلج درآمد، پکینگ کنترول بر این جزیره را تشدید کرده است.

Me, nf (gri/bru (dpa, afp, rtre)

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه اول: پاریس

  شهر عشق و روشنایی؛ اکنون پاریس به همراه هانگ کانگ و سینگاپور در جایگاه نخست گران‌ترین شهرهای جهان قرار دارند. این کلان شهر از سوی واحد اطلاعات اکونومیست "Economist Intelligence Unit" که یک بخش تحقیق، تجزیه و تحلیل گروه اکونومیست است، در این رتبه انتخاب شده است. در ۳۰ سال گذشته این اولین باری است که سه شهر در جایگاه اول این فهرست بندی قرار می گیرند.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه اول: هانگ کانگ

  نویسندگان این گزارش برای این رتبه بندی بیش از ۱۵۰ نکته در ۱۳۳ کشور را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند. قیمت مواد خوراکه، کرایه بود و باش، وسایط حمل و نقل عمومی و یا لباس چقدر است؟ چه مقدار قیمت ها افزایش داشته اند؟ بدون شک در هانگ کانگ در سال گذشته قیمت ها بسیار زیاد افزایش داشته که این کشور اکنون در جایگاه اول قرار گرفته است.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه اول: سنگاپور

  برای بسیاری از گردشگران این شهر به عنوان دومین محل محبوب سفر است، قبل از اینکه به سوی آسیا بروند. از سال ها به این سو سینگاپور در این رتبه بندی در جایگاه گران‌ترین شهرها قرار دارد. این شهر مهمترین مرکز مالی آسیا و یک محل خرید بسیار مورد علاقه برای گردشگران است. در چنین شهر جذابی تقاضا برای مسکن زیاد است. این باعث افزایش قیمت ها شده است.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه چهارم: زوریخ

  این شهر سوئیس یک سال پیش در جایگاه دوم قرار داشت. در سال ۲۰۱۹ این شهر به جایگاه چهارم قرار دارد. اما به گفته تحلیلگران این شهر از جمله شهرهایی است که در سال های گذشته در فهرست نخستین شهرها قرار داشته است. به خصوص گذراندن اوقات فراغت در زوریخ قیمت تمام می شود، چرا که یک بوتل کوچک بیر در این شهر به طور اوسط ۳.۲۵ دالر قیمت دارد. ده سال پیش قیمت یک بوتل بیر ۱.۶۸ دالر بود.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه پنجم: اوساکا و ژنیو

  شهر اوساکای جاپان (تصویر) با ژنیو سویس در رده پنجم رتبه بندی قیمتی ترین شهرهای جهان قرار دارند. اوساکا در رتبه بندی سال گذشته در جایگاه ششم قرار داشت. در این شهر هزینه زندگی در حال حاضر بسیار بالا است. شهر ژنیو، مقر سازمان ملل متحد نیز دوباره در لیست ده گران ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. در این شهر قیمت (یک کیلو) نان معادل ۶.۰۶ دالر امریکایی است. در سال ۲۰۱۸ قیمت آن حتی ۶.۴۵ دالر بوده است.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه هفتم: نیویارک، کوپنهاگن و سئول

  سه شهر نیویارک (تصویر)، کوپنهاگن و سئول امسال هفتمین جایگاه گرانترین شهرهای جهان را به خود اختصاص داده اند. این سه شهر به صورت مرتب در لیست ۱۰ گرانترین شهر جای می گیرند. به طور مثال در کوپنهاگن هزینه های تفریح و سرگرمی و حمل و نقل زیاد است. نیویارک در رتبه بندی جایگاه ششم را پشت سر گذاشت، چیزی که به قدرت دالر نیز بستگی دارد.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه دهم: تل ابیب

  تل ابیب تنها شهر در شرق میانه است که امسال در لیست ده گرانترین شهرهای جهان قرار گرفته است. در این شهر اسرائیل به خصوص مصارف موتر از جمله خرید، بیمه و تعمیر آن بی نهایت گران است.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه دهم: لس آنجلس

  لس آنجلس نیز همراه با تل ابیب در جایگاه دهم قرار گرفته است. این شهر در سال گذشته در جایگاه چهاردهم قرار داشت اما قیمت هزینه زندگی در لس آنجلس به شدت افزایش یافته است. در این شهر که شمار زیادی از هنرپیشه ها و هنرمندان زندگی می کنند، بسیار گرانی شده است.

 • تصویر: گران‌ترین شهرهای جهان کدام‌ها اند؟ جایگاه ۱۳۳: کاراکاس

  با این شهر ونزوئلا این رتبه بندی به پایان می رسد. کاراکاس در آخرین جایگاه قرار گرفته است، چرا که وضعیت اقتصادی در سراسر ونزوئلا در سال گذشته به شدت بدتر شده بود. تورم بیش از حد و فروپاشی خدمات عامه تنها دو دلیلی اند که قیمت ها را در این شهر کاهش داده اند. وضعیت برای مردم بومی و محلی بسیار دشوار است. نویسنده: جنفر واگنر/ پ.ع/ ع ف


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D9%87%D8%B1%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D8%A7%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%86%DA%AF/a-49148537?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading