بازتاب نیوز

رسانه های ایران هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان را به عنوان یک نازی به تصویر کشیدند

٢٢ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال این هفته به قصد تلاش برای نجات معاهده بین المللی برجام به ایران سفر کرد. تهران در سال ۲۰۱۵ این پیمان را با قدرت های جهانی به امضا رسانده است.

سفر او به طور گسترده در رسانه های ایران  بازتاب داده شد و انتقادات زیادی را برانگیخت. بنابر تحلیل های مطبوعات ایران،  اتحادیه اروپا در مورد رفع تحریم ها در قبال رعایت شروط این پیمان توسط ایران  عملکرد لازم را نداشته است.  

در حالی که رسانه های نزدیک به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران موقف ملایمی در قبال سفر ماس داشتند، رسانه های محافظه کار به تقریبا همه اظهارات و مواضع وزیر خارجه آلمان  به شدت تاختند. 

در میان واکنش رسانه های ایران آن چه که بیشترین توجه را جلب کرد، کاریکاتور در روزنامه به شدت محافظه کار «جوان» بود که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک است. دراین کاریکاتور وزیر خارجه آلمان با عینکی با طرح ستاره داوود به تصویر کشیده شده است. او افزون براین بازوبندی با نقش صلیب شکسته بر بازو دارد و به رسم "نازی ها" سلام می دهد. 

در سرمقاله ای که به همراه این کاریکاتور نشر شده، آمده است: «بقایای متعفن نازیسم و فاشیسم در روح و روان اروپایی آشکار شده که از هر زمان دیگری در تاریخ ضعیف تر است».

نویسنده این سرمقاله در ادامه پرسیده است که اصلا چرا به ماس اجازه سفر به ایران داده شده است. فرستاده اتحادیه اروپا «به ایران آمده تا بگوید که اروپا بدون تایید امریکا نمی تواند هیچ کار بکند... پس فایده این سفر چه بوده است؟»

«شکست اروپا»

در ادامه سرمقاله این روزنامه از این که  اروپا در انجام تعهداتی که در چارچوب معاهده برجام به دوش گرفته بود، ناکام مانده، به شدت انتقاد شد. افزون براین نویسنده به اظهارات وزیر خارجه آلمان که از حق موجودیت اسرائیل دفاع کرده بود، به شدت تاخته است.  

در ادامه این سرمقاله بخشی از سخنرانی ماس که روز دوشنبه هفته گذشته ایراد شد، نشر شده است: «حمایت از اسرائیل و دوستی نزدیک ما با آن ها غیرقابل بحث است. این اصل به بخشی از قواعد و باورهای حکومت آلمان تبدیل شده و تغییرناپذیر است. تاریخ این مسئولیت را به ما داده و من این اصل را در تهران تغییر نخواهم داد».

روزنامه به شدت محافظه کار «کیهان» نیز از سفر ماس به ایران و اظهاراتش شدیداً انتقاد کرد. در این روزنامه آمده است که «تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان آلمان را صهیونیست های غیرآلمانی اشغال کرده اند». در ادامه این مقاله  از اسرائیل به عنوان «رژیم نامشروع و بچگانه» یاد شده و نویسنده براین عقیده است که نزدیکی آلمان به این کشور «تحقیرآمیز»  و «بردگی مطلق» است.

به عقیده نویسنده این مقاله در روزنامه کیهان، وزیر خارجه آلمان در برخورد با مقام های ایرانی «از خود راضی و بی ادب» بوده است. 

درکاریکاتور روزنامه «جوان»، وزیرخارجه آلمان عینکی با طرح ستاره داوود به چشم زده، بازوبندی با نقش صلیب شکسته بر بازو دارد و به رسم "نازی ها" سلام می دهد. 

کیهان در انتقاد از وزیرخارجه آلمان از این هم فراتر رفته است و افزون براین از سوال خبرنگار روزنامه آلمانی بیلد راجع به تعقیب  از همجنسگرایان در ایران به شدت انتقاد کرده است: «گزارشگر بیلد، نماینده رسانه های آلمان از وزیر خارجه ما یک سوال بی شرمانه کرده و پرسیده است: »چرا ایران به امور مرتبط به همجنس گرایان احترام نمی گذارد؟«. 

مدیریت بحران؟

روزنامه های محافظه کار درایران به طور متداوم از معاهده بین المللی برجام انتقاد کردند. ایران این معاهده را در سال ۲۰۱۵ با پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان به امضا رسانده است.

روزنامه های نزدیک به حکومت حسن روحانی از این پیمان حمایت می کنند. اما آن ها نیز از مواضع وزیر خارجه آلمان راجع به این معاهده با لحنی ملایم تر انتقاد کرده اند. 

آرمان، یک روزنامه اصلاحگرا این عنوان را به مقاله اش داده است: «ما نمی توانیم معجزه کنیم». این جمله بخشی از آخرین سخنرانی وزیرخارجه آلمان در ایران بود. 

حمید رضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران در تبصره ای  برای روزنامه آرمان نوشته است: «اظهارات وزیر خارجه آلمان نشان داد که او با دست خالی به ایران آمده است. اروپا سعی می کند بربحران در این منطقه غلبه کند، اما در جبران نارسایی ها و ضعف هایش ناتوان است».

آصفی در ادامه نوشته است: «آلمان با حکومت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به هر نحو ممکن همکاری کرده است».

ماس در طول دیدار از ایران اذعان کرد که  کسب مزایای اقتصادی برای ایران در قبال رعایت برجام «دشوارتر» شده است. اما او با این وجود خواهان رعایت کامل این پیمان شد. وزیر خارجه آلمان گفت: «حفظ این معاهده و گفتگو با اروپا از نظر سیاسی و استراتژیک به نفع ایران است». 

جمشید برزگر/م. ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%88-%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-49153429?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading