بازتاب نیوز

انتقادها از رهایی ۴۹۰ زندانی طالبان در نُه روز گذشته

٢٢ جوزا ١٣٩٨ طلوع نیوز

ریاست‌جمهوری می‌گوید که در نُه روز گذشته چهار صد و نود زندانی طالبان از زندان‌های کشور رها شده‌اند و کار در باره رهایی شمار دیگر از زندانیان طالبان از زندان‌های حکومت ادامه دارد.

ریاست جمهوری در خبرنامه‌یی می‌گوید که این زندانیان از زندان‌های پلچرخی و بگرام و دیگر زندان‌های حکومت در ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، کندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، کندز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی رها شده‌اند.

در همین حال رحمت الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری، آزادی زندانیان طالبان را از سوی حکومت انتقاد می‌کند و می‌گوید که حکومت از نبود یک روایت واحد در باره جنگ و صلح رنج می‌برد.

آقای نبیل ادعا دارد که نبود تعریف روشنی از دوست و دشمن کشور را در بحران ژرفی فرو برده است. نبیل همچنان مقام‌های رده‌های بالای حکومت را به همسویی با هراس افگنان متهم می‌سازد.

آقای نبیل در صفحه فیس‌بوکش چنین نوشته است: «يكى مي‌یاید و زنداني‌ها را رها مي‌کند و اما ديگرش وعدهٔ شکستن کمر طالبان را طی چهار ماه آینده می‌دهد. يكی‌اش از كشتن طالبان استقبال مي‌کند و آن ديگرش مي‌یاید و از رهايي زندانى‌هاى طالبان استقبال ميكند. آن دیگرش طالبان را وطن‌دوست و این ديگرش نيروهاى امنيتى افغان را قهرمانان و فرزندان دلیر این مرز و بوم می‌گویند. حکومت و سردمداران قدرت در ارگ از نبود #روایت‌واحد در بحث #صلح‌وجنگ رنج می‌برند..»

اسدالله ندیم، آگاه امور نظامی، گفت: «من به حیث یک کارشناس نظامی این مساله را رد می‌کنم موضوع توافق یا سازش باشد.»

نظر محمد مطمن، آگاه امور سیاسی، گفت: «فکر می‌کنم که رهایی این زندانیان زمینه گفت‌وگوهای رو در رو میان طالبان و حکومت افغانستان را فراهم نخواهد ساخت، اما می‌تواند که در گفت‌وگو های طالبان و امریکا اثرهای مثبت داشته باشد.»

همزمان با رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت، نهادهای امنیتی نیز تا کنون نزدیک به چهار صد تن را از زندان‌های طالبان رها ساخته‌اند. در واپسین این رویدادها ده‌ها زندانی نظامی و غیرنظامی از یک زندان طالبان در بغلان رها شدند.

داوود، زندانی رها شده از زندان طالبان، گفت: «یازده بجه شب بود که نیروهای ویژه پولیس آمدند و ما را نجات دادند.»

عبدالقهار، زندانی رها شده از زندان طالبان، گفت: «طالبان در هنگام افطار روزه در ماه رمضان مرا با خود بردند و زندانی ساختند.»

خوشحال سادات، معین امنیتی وزارت امور داخله، گفت: «کسی که گروگان می‌گیرد و اختطاف می‌کند و کسی که بر هم وطنان ما ظلم می‌کنند و آنان را شنکنجه می‌دهند، کفن خود را باید بخرند و جای قبر خود را هم باید نشانی بکنند.»

رییس جمهور غنی رهایی زندانیان طالبان را خواست لویه جرگه مشورتی صلح می‌داند، اما روشن نیست که آیا این حسن نیست حکومت تغییری در موقف طالبان در گفت‌وگوهای صلح به میان خواهد آورد یا نه.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DB%B4%DB%B9%DB%B0-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%8F%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading