بازتاب نیوز

تعهد چین برای میزبانی گفتگوهای صلح افغانستان

٢٢ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

چین تعهد کرده‌است که از گفتگوهای بین‌الافغانی میزبانی خواهد کرد.

این اظهارات لیو جین سانگ سفیر چین در کابل دیروز بعد از آن صورت گرفت که مارکوس پوتزل نماینده خاص جرمنی برای افغانستان و پاکستان گفت، زلمی خلیل‌زاد خواستار کمک در پروسه صلح افغانستان شده‌است.

لیو جین سانگ سفیر چین در کابل دیروز با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد پروسه مصالحه در این کشور گفتگو کرده‌است.

طارق آرین سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به این ملاقات گفت: "مشاور امنیت ملی افغانستان و سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل روی تقویت مناسبات دو جانبه، امنیت و مبارزه مشترک علیه تروریزم بحث کردند. سفیر چین به نمایندگی از کشورش اطمینان داد که آن‌ها آمادگی دارند تا زمینۀ گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها را تسهیل و میزبانی کنند."

دیروز در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان از قول محمد اشرف غنی گفته شده بود، جرمنی در زمینه صلح افغانستان سهولت فراهم می‌کند. قبل از این نیز جرمنی در مورد میزبانی از گفتگوهای بین‌الافغانی ابراز آمادگی کرده بود.

ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان دیروز در نشست مشورتی"نقش زنان در پروسۀ صلح" در کابل با اشاره به تلاش‌های جرمنی در پروسه صلح افغانستان گفت: "کشور دوست ما جمهوری فدرال آلمان در نظر دارد که در پروسۀ صلح نقش بازی کند و در این چوکات می‌خواهند به پروسۀ صلح روح تازه بخشیده شود. دور ششم مذاکرات پیشرفت چشمگیر نداشت. با برگزار شدن دور هفتم و بعد از آن در چوکات مذاکرات بین‌الافغانی، کشورهای دوست نقش خود را بازی بکنند و در چوکات آن ما نقش کشور دوست آلمان را به دیده قدر می‌بینیم."

بعد از شکست طالبان، جرمنی میزبان نخستین نشست بن در مورد افغانستان بود که به حکومت مؤقت به رهبری حامد کرزی منجر شد.

عبدالکریم حقانیار کارشناس سیاسی افغان به این باور است که جرمنی نسبت به چین یک انتخاب خوب برای نشست بین‌الافغانی خواهد بود: "جرمنی از گذشته با افغانستان روابط خوب داشته و هیچگاهی تصور به وجود نیامده‌است که کدام هدف سوء داشته باشد. میزبانی جرمنی نسبت به پاکستان خوبتر برای آنهم خواهد بود که چین با پاکستان روابط نزدیک دارد، ممکن است به شکلی از اشکال به نفع پاکستان عمل کند."

طالبان تا هنوز به گفتگو با حکومت افغانستان توافق نکرده‌اند. اما انتظار می‌رود که هفتمین دور گفتگوهای زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان با طالبان، به زودی در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شود.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29996649.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading