بازتاب نیوز

ورود صدراعظم جاپان به ایران و حمله شورشیان یمن بر یک میدان هوایی عربستان

٢٣ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

شینزو آبه صدراعظم جاپان در تلاش کاهش تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده امریکا، به تهران سفر کرده است. طیاره حامل صدراعظم جاپان بعد از ظهر دیروز چهارشنبه در میدان هوایی بین‌المللی مهرآباد در تهران فرود آمد و جواد ظریف وزیر خارجه ایران از وی استقبال کرد.

شینزو آبه با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیروز ملاقات کرد و قرار است امروز با آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران ملاقات کند.

مسافرت شینزو آبه به ایران، نخستین سفر یک صدراعظم بر حال جاپان در بیش از ۴۰ سال گذشته یعنی از پیروزی انقلاب اسلامی در آن کشور تا اکنون محسوب می‌شود.

سفر صدراعظم جاپان به تهران هم‌چنان بلندترین سطح تلاش هایست که از خارج شدن ایالات متحدۀ امریکا از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران در سال گذشته تا اکنون به خاطر کاهش تنش‌ها صورت گرفته است.

صدراعظم جاپان دیروز درست چند ساعت بعد از آن به تهران رسید که در نتیجۀ حمله شورشیان حوثی یمن که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند، بر یک میدان هوایی عربستان سعودی ۲۶ تن زخمی شدند.

اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در ماه می سال گذشته میلادی از توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های بزرگ جهان با ایران خارج شد و تحریم‌های شدید را دوباره بر آن کشور اعلام کرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده استدلال می‌کند که شرایط توافق‌نامه هسته‌ای با ایران بطور کافی شدید نیست، از ساختن اسلحه هسته‌ای، برنامه راکتی ایران و فعالیت‌های این کشور در شرق میانه مانع نمی‌شود.

تهران حمایت از شورشیان در شرق میانه را رد کرده می‌گوید، فعالیت هسته‌ای ایران صرف به هدف تولید انرژی ملکی انجام داده می‌شود.

در ماه گذشته ایران اعلام کرد که اگر امضا کنندگان اروپایی توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی به خاطر حفظ منافع این کشور در برابر تعزیرات امریکا اقدام نکنند، غنی سازی یورانیوم به درجه بلند را دوباره آغاز خواهد کرد و برای این کار شصت روز مهلت داده‌است.

همزمان با افزایش تنش‌ها بین واشنگتن و تهران، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ماه گذشته در توکیو گفت، جاپان و ایران روابط خوب دارند و او از همکاری شینزو آبه در بهبود روابط با تهران حمایت می‌کند.

جاپان که از ایران نفت خریداری می‌کرد، واردات نفت از این کشور را به خاطر تحریم‌های امریکا بر تهران، متوقف ساخته است. اما نفت شرق میانه برای جاپان حیاتی محسوب می‌شود.

ایران تهدید کرده است که تنگه هرمز را مسدود خواهد ساخت. حدود یک سوم نفت جهان از طریق تنگه هرمز می‌گذرد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29996669.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading