بازتاب نیوز

جنرال امریکایی: داعش در افغانستان برای حمله به امریکا برنامه‌ریزی می‌کند

٢٣ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری افق

یک جنرال ارشد امریکایی، گروه داعش در افغانستان را خطری جدی برای امریکا دانسته‌ و مدعی شده که این گروه در افغانستان برای حمله به امریکا برنامه‌ریزی می‌کند.

جنرال فرانک مکنزی؛ فرمانده ارشد ارتش امریکا در خاور میانه، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۲ جوزا) در آلمان گفت که گروه داعش در افغانستان تمایل دارد که حملاتی را علیه امریکا انجام دهد.

او در عین حال افزود که تا زمانی که فشارها بر گروه داعش در افغانستان وجود داشته‌است، حملات این گروه بر امریکا دشوار خواهد بود.

افق را در تلگرام دنبال کنید

به‌گفته این مقام نظامی امریکا، گروه داعش در افغانستان توانایی‌هایش را افزایش نداده؛ اما با آن‌هم این گروه یک چالش بزرگ است.

این جنرال ارشد امریکایی عملیات نظامی برای کاهش فعالیت گروه داعش در شرق افغانستان را «ناکام» عنوان کرده‌است.

این در حالی است که پیش از این، در سال ۲۰۱۷ فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان، وعده شکست داعش در ننگرهار را داده‌بود و پس از آن، چندبار دیگر نیز مقام‌های ارشد دولت افغانستان، مدعی شدند که داعش در شرق افغانستان شکست خورده و تنها در ولایت کنر، فعال است.

هشدار این جنرال امریکایی درباره برنامه‌ریزی داعش برای حمله به امریکا در حالی مطرح می‌شود که پیشتر نیز شماری از مقام‌های امریکایی و افغان ادعا کرده‌بودند که گروه داعش برای حمله بر امریکا از خاک افغانستان برنامه‌‌ریزی می‌کند و گفتند که این گروه سربازگیری در افغانستان را به‌همین دلیل افزایش داده‌است.

این مقام‌ها گفته‌اند که افزایش فعالیت داعش در افغانستان به‌خصوص در شمال و شرق این کشور و استخدام جنگ‌جویان تازه‌نفس، نشان‌دهنده درستی این ادعا است.

آسوشتیدپرس همچنین از اعزام هزاران جنگجوی داعش از عراق و سوریه به افغانستان خبر داده‌است.

مقام‌های امریکایی هشدار داده‌اند که این گروه در حال برنامه‌ریزی برای حمله به امریکا و دیگر کشورهای غربی‌ است.

یک مقام استخباراتی امریکا مستقر در افغانستان به این رسانه گفته‌است که حملات اخیر در کابل؛ پایتخت افغانستان، نشانگر موج جدیدی از برنامه جنگی داعش برای حمله‌های بیشتر در افغانستان و حتی اروپا و امریکا است.

به‌باور این مقام جاسوسی امریکا هدف داعش در افغانستان گسترش نفوذ در شرق این کشور است.

شاخه‌ ولایت افغانستان خراسان گروه داعش در سال ۲۰۱۵ میلادی در مناطق سرحدی بین افغانستان و پاکستان شکل گرفت. پس از مدتی این گروه فعالیت‌اش را در ولایت‌های ننگرهار و کنر گسترش داد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/113889

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading