بازتاب نیوز

اشرف‌غنی برای شرکت در نشست شانگهای به قرقیزستان رفت

٢٣ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری افق

اشرف‌غنی؛ رییس حکومت وحدت ملی، صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ جوزا) برای اشتراک در نشست همکاری‌های شانگهای به قرقیزستان رفت.

شاه‌حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه‌ فیسبوک‌اش نوشت که آقای غنی صبح امروز (پنجشنبه، ۲۳ جوزا) در رأس یک هیأت عالی‌رتبه دولتی به‌منظور اشتراک در اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای وارد بیشکیک؛ پایتخت قرقیزستان شد.

آقای مرتضوی افزوده که آقای غنی در حاشیه‌ نشست همکاری‌های شانگهای با شماری از سران و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان دیدار خواهد کرد.

سازمان همکاری‌های شانگهای یا Shanghai Cooperation Organization در سال ۱۹۹۶ به‌منظور غیرنظامی‌سازی مرزها –به‌خصوص مرزهای آسیای میانه و چین- به‌میان آمد. در آن‌زمان روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان پنج عضو اصلی این سازمان بودند. ازبکستان در سال ۲۰۰۱ میلادی به‌طور رسمی، ششمین عضو این سازمان شد. منشور آن از سوی دولت‌های عضو در سال ۲۰۰۲ و در سن‌پترزبورگ روسیه تصویب شد.

هم‌اکنون کشورهای روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، هند و پاکستان اعضای دایمی این سازمان‌اند و افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان نیز اعضای ناظر (Observer) آن محسوب می‌شوند.

پس از به‌وجودآمدن داعش و افزایش تهدید تروریزم در افغانستان، سازمان همکاری‌های شانگهای تصمیم گرفته تا افغانستان را به‌صورت مستقیم در سال ۲۰۱۲ از کشورهای تحت بررسی این سازمان به عضو ناظر تبدیل کند که هم‌مرزبودن با آسیای میانه از عمده‌ترین دلایل آن است.

نشست عمومی این سازمان همه‌ساله در ماه جون با حضور اعضای دایم و ناظر برگزار می‌شود.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/113911

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading