بازتاب نیوز

تاکنون ۴۹۰ زندانی طالبان آزاد شده‌اند

٢٣ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری افق

حکومت افغانستان اعلام کرده که تاکنون ۴۹۰ زندانی طالبان براساس فرمان اشرف‌غنی که به‌تاریخ (۱۳ جوزا) امسال صادر شده، آزاد شده‌اند.

بربنیاد فرمان آقای غنی قرار است که ۸۸۷ زندانی طالبان آزاد شوند.

حکومت مدعی است که شماری از این زندانیان که آزاد می‌شوند، بیماری غیرقابل درمان دارند، شماری سالخورده و بقیه زندانیانی هستند که کمتر از یکسال از میعاد حبس‌‌شان باقی مانده‌است.

در متن خبرنامه‌ حکومت آمده‌است که اجرای این فرمان از مسؤولیت‌های دادستانی کل و وزارت داخله است و کمیته فنی براساس این فرمان تاکنون ۴۹۰ نفر را آزاد کرده و کار برای رهایی بقیه ادامه دارد.

خبرهای مهم و کوتاه را در تلگرام افق بخوانید

در این خبرنامه آمده که ۴۹۰ زندانی آزادشده در زندان‌های پلچرخی و بگرام در کابل و زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، قندوز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگهداری می‌شدند.

باید یادآور شد که در فرمان اشرف غنی آمده‌است: «به‌منظور ارج‌‌گذاری به مفاد فیصله لویه جرگه مشورتی صلح و به‌تأسی از حکم فقره ۱۸ ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان و به‌مناسبت گرامیداشت از ماه مبارک رمضان و حلول پرمیمنت عید سعید فطر و به‌خاطر ابراز حسن ‌نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان در امر گشایش فصل جدید غرض آغاز گفتگوهای صلح، جهت تامین صلح سراسری در کشور، مجازات باقی‌مانده حبس محکومین مندرج جداول منضمه این فرمان عفو و از حبس رها گردند.»

فرمان آقای غنی برای آزادی زندانیان طالبان با واکنش‌های شدید مردم و فعالان سیاسی و امنیتی روبه‌رو شده‌است.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/113921

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading