بازتاب نیوز

روند آزاد سازی زندانیان طالب همچنان ادامه دارد/ در سه روز گذشته ۴۹۰ زندانی طالب رها شده است

٢٣ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری رها

در متن ارسالی مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت به رسانه‌ها آمده این زندانیان  براساس فرمان شماره ۲۷ ریاست جمهوری که در تاریخ سیزدهم جوزا امسال صادر شده رها شده‌اند.

در این متن آمده بر اساس این فرمان قرار است ۸۸۷ زندانی طالبان رها شوند. این نهاد افزود شماری ازاین زندانیان که رها می‌شوند، بیماری غیرقابل درمان دارند، شماری سالخورده و بقیه زندانیانی هستند که کمتر از یک سال از زمان حبس‌ شان باقی مانده‌ است.

در این فرمان رییس جمهور آمده که “به منظور ارج‌‌گذاری مفاد فیصله (تصویب) لویه جرگه مشورتی صلح و به تاسی از حکم فقره ۱۸ ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان و به مناسبت گرامیداشت از ماه مبارک رمضان و حلول پرمیمنت عید سعید فطر و به خاطر ابراز حسن ‌نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان در امر گشایش فصل جدید، غرض آغاز گفتگوهای صلح، جهت تامین صلح سراسری در کشور، مجازات باقی‌مانده حبس محکومین مندرج جداول منضمه این فرمان عفو و از حبس رها گردند.”

در این متن آمده رییس جمهور در ماه مبارک رمضان در برنامه افطاری که با زندانیان داشت، نیز نوید آزادی برخی از طالبان زندانی را از زندان‌های کشور داده بود.

مرکز اطلاعات و رسانه‌‌های حکومت افزود اجرای این فرمان از مسوولیت‌های دادستانی کل و وزارت داخله است و کمیته فنی براساس این فرمان تاکنون ۴۹۰ نفر را رها کرده و کار برای رهایی بقیه ادامه دارد.

دراین متن آمده ۴۹۰ زندانی رها شده در زندان‌های پلچرخی و بگرام در کابل و زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، قندوز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگهداری می‌شدند.

محمداشرف غنی یک هفته قبل اعلام کرد که به مناسبت عید فطر ۸۸۷ زندانی طالبان آزاد خواهند شد.

آزادی این افراد واکنش‌های زیادی را تاکنون در میان مردم و شخصیت‌های سیاسی این کشور به همراه داشته است.

نوشته روند آزاد سازی زندانیان طالب همچنان ادامه دارد/ در سه روز گذشته ۴۹۰ زندانی طالب رها شده است اولین بار در خبرگزاری رها پدیدار شد.

لینک اصلی: http://rahapress.af/%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رها

آخرین خبر ها:

Loading