بازتاب نیوز

چین به میزبانی گفتگوی صلح افغانستان تمایل دارد

٢٣ جوزا ١٣٩٨ صدای آمریکا

سفیر چین مقیم کابل روز چهارشنبه (۲۲ جوزا) در دیدار با مشاور امنیت ملی افغانستان گفته که کشورش تمایل دارد تا میزبان گفتگوهای صلح افغانستان باشد.

طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به صدای امریکا گفت که در دیدار میان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و لیو جین سانگ، سفیر چین روی تقویت روابط کابل – بیجینگ، مساله امنیت و مبارزه مشترک دو کشور علیه تروریزم صحبت شد.

آقای ارین گفت: "چین اطمینان داده که آنها علاقمند استند که زمینۀ گفتگوهای صلح را به رهبری و مالکیت افغان‌ها تسهیل و میزبانی کند".

چین یکی از قدرت‌های اقتصادی در سطح بین‌المللی است و در منطقه نیز روابط نزدیک با پاکستان دارد.

کارشناسان روابط بین‌الملل به این باور اند که چین در حال گسترش نفوذ سیاسی – امنیتی خود در جهان است. موسی جعفری، استاد روابط بین‌الملل به صدای امریکا گفت که پس از مسایل اقتصادی، چین به دنبال حضور در بخش امنیت بین‌الملل است.

همچنان آقای جعفری نگرانی‌های داخلی چین را - که این کشور را واداشته تا در روند مصالحه افغانستان علاقه نشان دهد – بیان کرد: "چین دغدغه‌های امنیتی بی‌شماری را دارد به خصوص در ایالت سنگ یانگ و بحث اویغورها همیشه‌ها یک نوع هراس از افراط گرایی دارد و سهم گرفتن آن کشور یک بخش‌اش بر می‌گردد به برخی مشکلات داخلی خودش را هم کنترول داشته باشد".

به باور این استاد پوهنتون، چین می‌خواهد با سهم‌گیری در مبارزه با تروریزم و "حتا کنترول کردن" مساله صلح افغانستان نقش‌آفرینی بیشتر در امنیت داشته باشد.

از سوی هم، آلمان موضوع مشابه را مطرح کرده است. مارکوز پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان روز گذشته به خبرنگاران گفت که آلمان در همکاری با ایالات متحده، تلاش‌هایش را برای تسهیل روند گفتگوهای صلح افغانستان شدت می‌بخشد.

به گفتۀ پوتزل، کشورهای عضو اتحادیه اروپایی دو ماه قبل تصمیم گرفتند که برای حفظ این دستاورد‌ها در افغانستان تلاش کنند.

علاقمندی برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان در حالی مطرح می‌گردد که با وجود تلاش‌های ایالات متحده امریکا، طالبان هنوز حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نشده اند.

گفتگوهای بین‌الافغانی یکی از محورهای گفتگوی خلیلزاد با سران حکومت افغانستان در جریان همین هفته بود. قرار است که آقای خلیلزاد با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز دیداری داشته باشد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/china-tends-to-host-Afghanistan-peace-talks/4957313.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading