بازتاب نیوز

بایسیکل سواران افغان مسیر4 هزار کیلومتری هرات تا استانبول را پایدل زدند

٢٣ جوزا ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

گروه ده نفرت بایسیکل سواران افغان که جهت جلب توجه به راه تاریخی "لاجورد" و ارسال پیام دوستی و برادری کشورشان به مردم تورکیه، از شهر هرات این کشور سفر خود را آغاز کرده بودند، سر انجام پس از طی مسافتی به طول 4 هزار و 118 کیلومتربا عبورازکشورهای ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان صبح امروز وارد استانبول شدند.

این گروه پس از عبور از پل باسفر استانبول در مراسم استقبال که به همت سرقنسولگری افغانستان و شهرداری منطقه بشیکتاش در پارک "صلح جهانی" شرکت کرده و در این جا مورد استقبال مردم قرار گرفتند.

زکریا بارکزی، سرقنسول افغانستان درسخنانی دراین مراسم ضمن قدردانی ازمسئولین برگزاری این مراسم گفت: رئیس جمهورمان اشرف غنی چندین برنامه توسعه دارد، یکی از آن ها راه تجاری لاجورد است که کشورمان را به تورکیه متصل کردند. این عزیزان نیزدرراستای احیای این راه تاریخی با پیام حاوی دوستی و برادری مردم افغانستان به مردم تورکیه، از کشورمان تا استانبول پایدل زدند.

وی افزود: تورکیه و افغانستان دو کشور دوست و برادر هستند امیدوارم که این رابطه تاریخی همچنان ادامه داشته باشد.

محمد صدیق جمعی، سرپرست گروه بایسیکل سواران راه لاجورد با بیان این که پس از 56 روز به پایان این مسیررسیده اند گفت: ما جهت حمایت از راه لاجورد و رساندن پیام دوستی مردم افغانستان به کشورهای واقع در این مسیر به راه افتادیم. سفرمان خوشبختانه تنها دشواری های طبیعی داشت.

اسری ینی‌دنیا، معاون رئیس شهرداری بشیکتاش نیز با اشاره به مناسبات دیرینه افغانستان و تورکیه در مورد استمرار روابط نزدیک دو کشور ابراز امیدواری کرد.

راه لاجورد که از هرات و تورغندی افغانستان شروع می‌شود، این کشور را به ترتیب از مسیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و تورکیه به اروپا متصل میکند.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2019/06/13/bysykhl-swrn-fgn-msyr4-hzr-khylwmtry-hrt-t-stnbwl-r-pydl-zdnd-1217911

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading