بازتاب نیوز

ظرف ۵ روز ۱۵ هزار رأی دهنده در افغانستان ثبت نام کرده‌اند

٢٣ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید در پنج روز گذشته بیش از پانزده هزار رای دهنده در این کشور ثبت نام کرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید هرچند ادارات مربوط در رابطه به ثبت نام تقویتی همکاری لازم نکرده اند اما اشتراک مردم در این روند قابل توجه‌است.

حبیب الرحمان ننگ رئیس دارالانشای این کمیسیون روز پنج‌شنبه در نشست ملی انتخابات با حضور احزاب سیاسی و نماینده‌های نهادهای ناظر داخلی و خارجی در کابل گفت که تا روز چهارشنبه ۱۵ هزار تن ثبت نام کرده‌اند.

او افزود: "در مجموع حدود پانزده هزار تن ثبت نام کرده‌اند انشاالله که این روند امروز افزایش بیشتری خواهد داشت."

وی افزود که در این میان ۹۳۵۸ تن مردان، ۴۵۰۰ تن زنان و ۱۳۳ تن هم کوچی‌ها بوده‌اند.

در این میان ۹۳۵۸ تن مردان، ۴۵۰۰ تن زنان و ۱۳۳ تن هم کوچی‌ها بوده‌اند.

ثبت نام تقویتی رای دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری به‌تاریخ ۱۸ جوزا آغاز و مدت ۲۰ روز ادامه خواهد داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید روند ثبت نام تقویتی در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت و هم‌زمان با آن، این روند به طور عمومی در ولایت غزنی در ۲۴۷ مرکز آغاز گردید.

مسئولین این کمیسیون می‌گویند که از این میان ۵۰ مرکز به دلایل گوناگون مسدود شده و همچنان مواد تقویتی ثبت نام در ولسوالی‌های بالامرغاب بادغیس و خواجه غار تخار به دلیل درگیری‌ها آتش گرفته‌است.

در عین حال زهرا بیان شینواری رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید به‌جز از کابل از هیچ ولایت افغانستان شکایت دریافت نکرده‌اند.

او گفت: "از آغاز روند ثبت نام تا کنون از ۳۳ ولایت افغانستان هیچ شکایت نداریم تنها در کابل ۴۱ شکایت ثبت شده‌است منتظر هستیم که از دیگر ولایات هم شکایات به ثبت برسد و بعد در چوکات قانون بررسی شود."

در عین حال برخی از احزاب سیاسی و نماینده‌های نهادهای ناظر انتخابات آماده‌گی‌ها به انتخابات و روند ثبت نام را مورد انتقاد قرار دادند.

عبدالستار خواصی نماینده حزب اسلامی گفت که روند ثبت نام ناقص است و باید انتخابات آینده با استفاده از سیستم بایومتریک انجام شود.

محمد نعیم ایوب‌زاده رئیس تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف می‌گوید فشار زمانی، کند کاری‌های کمیسیون و همکاری‌های مبهم جامعه جهانی می‌تواند انتخابات آینده را به‌چالش بکشد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطابق تقسیم اوقات به پیش می‌رود.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29997256.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading