بازتاب نیوز

برای تامین صلح، دروازه های سفارت خانه ها را می کو بیم

٢٣ جوزا ١٣٩٨ آژانس افغان خبر

شورای عالی راه نجات افغانستان قرار است به تمام سفارت خانه ها در کابل رفته و از آنها بخواهند که دیگر به امور افغانستان دخالت نکرده و افغان ها را به حال خود شان بگذارند.

به گزارش افغان نیوز: سید اکبر آغا، رئیس شورای عالی راه نجات افغانستان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار افغان نیوز گفت که وجود نیروهای آمریکایی و ناتو و دخالت خارجی ها در امور افغانستان موانع اصلی صلح در کشور است.

وی تاکید کرد که اکثر مردم از تلاش های زلمی خلیلزاد و دیگر سیاسیون برای آوردن صلح نا امید شده اند و باید راه بهتری برای تامین صلح سنجیده شود.

سید اکبر آغا که خود یکی از فرماندهان پیشین طالبان است، می گوید: وجود نیروهای خارجی باعث شده است که طالبان رغبتی برای مذاکرات بین الافغانی نداشته باشند و از سوی دیگر مذاکرات بیرونی مثل نشست های مسکو و قطر در مورد صلح افغانستان نیز نتیجه یی در پی نداشته است.

رئیس شورای عالی راه نجات افغانستان تاکید کرد که در نشست قطر دو فیصله میان خلیلزاد و طالبان صورت گرفت که عبارت از تعیین زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و حذف نام گروه طالبان از جمع گروه های تروریستی بود.

اما از شواهد و گفتار مقام های آمریکایی چنین بر می آید که آمریکا نمیخواهد افغانستان را ترک نماید، بنابراین تمام امید های صلح به ناامیدی مبدل شده است.

وی علاوه میکند که مذاکرات بین الافغانی صلح در سه جهت به پیش میرود؛ نخست مذاکره حکومت با طالبان است که طالبان آن را قبول نکرده اند، اما حکومت خود را نماینده مردم می داند.

دوم، تیم آقای کرزی است که چندین بار در مسکو با طالبان دیدار کرده اما هیچ نتیجه یی در پی نداشته است.

سوم، مذاکرات بین الافغانی نشست های است که شورای عالی راه نجات افغانستان نیز آن را میخواهد و در این نشست ها باید نماینده تمام مناطق، ولایات و ولسوالی ها حضور داشته باشند.

وی می گوید که دو مورد اول بی نتیجه بوده است، پس شورای عالی راه نجات افغانستان کار متفاوت تری را برای تامین صلح انجام میدهد.

این شورا نخست در پی رفع عوامل ادامه جنگ در افغانستان بیرون شده و میخواهد که دست مداخله خارجی ها را کوتاه نماید.

قرار است شورای عالی راه نجات افغانستان به تمام سفارت خانه ها رفته و از دپلمات های خارجی می خواهند که دست از مداخله در امور افغانستان بردارند و از سفارت خانه های بی طرف نیز خواهان هم کاری در این امر می شود.

سید اکبر آغا رهبر این شورا می گوید که شورای عالی راه نجات افغانستان قرار است این دیدار ها را از سفارت های آمریکا، انگلیس، کانادا و آلمان آغاز نماید و به ترتیب به سفارت خانه های دیگر کشور ها نیز برود.

به گفته وی؛ راه های مختلف برای تامین صلح در افغانستان تجربه شد و رفتن به سفارت خانه ها نیز یک راه است، باید امتحان شود و شاید هم نتیجه یی در پی داشته باشد.

این شورا قرار است پس از نشست با سفارت خانه ها با دولت و طالبان در مورد صلح دیدار و گتفگو انجام دهد.

شورای عالی راه نجات افغانستان از فرماندهان پیشین طالبان، مقام های پیشین دولتی و علمای دینی تشکیل شده است، سید اکبرآغا ادعا دارد که این شورا همه شمول است و افرادی تمام اقوام در این شورا اشتراک دارند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%B5%D9%84%D8%AD%D8%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%88-%D8%A8%DB%8C%D9%85

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading