بازتاب نیوز

احتمال گشایش "دیسکوتیک حلال" در عربستان سعودی

٢٣ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

عربستان سعودی که به رویکردهای محافظه کارانه و سختگیرانه‌اش معروف است، به نظر می‌رسد که در این اواخر با سرعت و به گونه شگفت‌انگیز به سمت مدرنیزه شدن روان است.

پس از اجازه دادن به زنان برای رانندگی و لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها، اکنون ظاهراً این کشور می‌خواهد در زمینه‌های هنر و سرگرمی نیز گام‌هایی بردارد.

شماری از رسانه‌ها از جمله سایت خبری (ستیپ فید) گزارش داده اند که باشگاه شبانه معروف زنجیره‌ای "وایت کلب" در نظر دارد تا در جریان این هفته یکی از نمایندگی‌هایش را در شهر جده عربستان سعودی نیز باز کند. در حال حاضر این باشگاه معروف در کشورهای امارات متحده عربی و لبنان فعالیت دارد.

از این دیسکوتیک در عربستان سعوی به نام "دیسکوتیک حلال" یاد شده و گفته شده که نوشیدنی‌های الکولی را به مشتریان پیشکش نخواهد کرد.

به گزارش بخش عربی دویچه وله، توقع می رود در این باشگاه شبانه موسیقی متفاوت به مهمانان پیشکش شده و درهای آن برای زنان و مردان باز باشد.

هرچند تاهنوز دولت عربستان سعودی خبر گشایش "دیسکوتیک حلال" را رد و یا تائید نکرده، اما سرگ ترید، مسئول رسانه‌های "وایت کلب" در بیانه‌ای که توسط بی‌بی‌سی منتشر شده، گفته که فعالیت‌های این باشگاه مطابق به قوانین شریعت عربستان سعودی می‌باشد.

 

خبر گشایش این باشگاه در شبکه‌های اجتماعی سروصداهای زیادی را ایجاد کرده است. شماری از کاربران از این اقدام استقبال کرده اند، اما تعداد دیگر آن را به باد انتقاد گرفته اند.

دویچه وله عربی/ن.ا.

آلبوم عکس از آرشیف دویچه وله

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند موتر رانی به معنای کنترول است

  برای انجنیر عامره عبدالقادر، داشتن اجازه موتر رانی قبل از همه آزادی است. این زن جوان می گوید: "جلو موتر نشستن به این معنا است که تو بر رانندگی کنترول داری. من می خواهم در اینجا کسی باشم که خود تصمیم بگیرم."

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند کورس رانندگی برای زنان

  حالا عامره عبدالقادر ازاین چانس استفاد کرده است تا در شرکت دولتی نفت "آرامکو" اجازه نامه موتر رانی را به دست آورد. این شرکت به کارمندان زن اجازه می دهد تا در کورس ویژه آن موتر رانی بیاموزند. عبدالقادر در جمله ۲۰۰ زنی است که در آنجا موتر رانی آموخته اند.

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند کارمندان دیگر زن رانندگی می آموزند

  پنج درصد از میان ۶۶۰ هزار کارمند شرکت نفت "آرامکو" زنان هستند. ممکن است ۳۰۰۰ زن دیگر نیز در این شرکت، در کورس های رانندگی آن شرکت کنند تا اجازه نامه موتر رانی بگیرند. در ماه سپتمبر سال گذشته شاه سلیمان اعلام کرد که منع رانندگی برای زنان را بر می دارد.

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند موتر = در ورودی برای آزادی

  عامره عبدالقادر می گوید: "ما به موتر نیاز داریم تا فعالیت های روزمره مان را انجام دهیم. رانندگی زندگی مرا تغییر خواهد داد."

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند عملی و تئوری

  زنان در کورس های رانندگی در قدم اول اساسات نظری را می آموزند. یک معلم زن برای رانندگی، قاعده های ترافیک را توضیح می دهد.

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند تبدیل کردن سوخت نیز باید آموخته شود

  تبدیل سوخت نیز مانند تبدیل تایرها، در کورس های رانندگی آموزش داده می شود. منع رانندگی مدت ها نماد سرکوب زنان در عربستان سعودی بوده است. زنان فعال حقوق بشر بیش از سه دهه علیه آن مبارزه کرده اند.

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند پایان مجازات

  در گذشته زنانی که توسط پولیس حین رانندگی دیده می شدند، موقتاً دستگیر می شدند. حالا این وضعیت پایان می یابد.

 • زنان عربستان سعودی موتر رانی می آموزند گردش با موتر بدون مردان

  عامره عبدالقادر حالا اجازه نامه موتر رانی را به دست آورده است. او امروز ۲۴ جون، لغو منع موتر رانی برای زنان را با گردش با موتر جشن می گیرد. این زن جوان می گوید: "می خواهم به خانه مادرم بروم و بعد با او در موترم این طرف و آن طرف گردش کنیم. فقط من و مادرم، دیگر هیچ کس!"


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%DB%8C%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%AD%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C/a-49175528?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading