بازتاب نیوز

یک جنرال ارشد امریکا: داعش هنوز یک خطر جدی است

٢٣ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

قوماندان قوای مرکزی امریکا می‌گوید، داعش هنوز یک خطر جدی است.

هرچند، گروه داعش در سوریه، عراق و تا حدی در افغانستان سرکوب شده‌اند، اما جنرال فرانک مککینزی قوماندان ارشد امریکا در اروپا می‌گوید، داعش چنان سرکوب نشده تا حملاتی را سازمان‌دهی کرده نتواند.

جنرال مککینزی این سخنان را روز چهارشنبه در یک پایگاه نظامی جرمنی به خبرنگاران گفت.

در این میان، ذبیح الله زمری عضو سابق شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید، داعش فعلاً در این ولایت ضعیف شده و جنگجویان آن‌ها در مناطق کوهستانی دور افتادۀ ننگرهار حضور دارند.

ننگرهار، محل پیدایش جنگجویان داعش در افغانستان است.

آقای زمری افزود:

"آن‌ها در ابتدأ می‌خواستند که مرکز خود را در شینوار ننگرهار بنام خراسان ایجاد کنند. در آغاز، حافظ سعید خان رهبری بخش خراسان گروه داعش را در شینواری به عهده داشت. آن‌ها سوق اداره خود را از شینواری آغاز کردند."

او بیشتر گفت: "اما داعش با مقاومت مردمی و هم با مقاومت نظامیان روبه‌رو شدند. در تضعیف جنگجویان گروه داعش در ننگرهار نیروهای امریکایی و قوای ائتلاف با راه اندازی عملیات‌های نظامی از طریق زمین و هوا و همچنان حملات راکتی نقش مهمی را بازی کرده و به این گروه تلفات سنگین وارد نمودند. گروه داعش اکنون به قوت که آغاز کرده بودند، باقی نمانده‌است."

به گفتۀ آقای زمری رهبران مهم گروه داعش در نتیجۀ عملیات قوای افغان و نیرو های بین المللی کشته شده‌اند.

هم‌زمان با این، زبیر عارف سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هم می‌گوید، داعش نسبت به سابق در افغانستان ضعیف شده‌است.

او گفت: "فعالیت‌های گروه داعش به تناسب قبل خیلی ضعیف است. آن‌ها در ننگرهار یک ساحه وسیع را در کنترول داشتند و همچنان در زابل، کندهار، فراه و جوزجان فعال بودند. گروه داعش اکنون تا حدی در ولسوالی‌های اچین، خوگیانی و شیرزاد ننگرهار و اندکی هم در کنر حضور دارند که ما خود را در مبارزه با آن‌ها متعهد می‌دانیم."

اما جنرال مککینزی می‌گوید، گروه داعش در شرق افغانستان خیلی فعال است و عملیات نظامی بر ضد این گروه تاکنون نتیجه کامل نداده‌است.

پیش از این، تعداد از مقام‌های افغان و امریکایی ابراز نگرانی کرده بودند که داعش پس از شکست در عراق و سوریه، روبه مناطق کوهستانی شرق و شمال شرق افغانستان کرده‌اند.

این مقام‌ها می‌گویند، داعش در این مناطق به جذب جنگجویان جدید پرداخته و حملات بر ایالات متحده و دیگر کشور های غربی را پلان می‌کند.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29997619.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading