بازتاب نیوز

فروش دختران در بدل گاو و گوسفند!

٢٣ جوزا ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: بیش از ۵۰ فیصد دختران در غور به ازدواج‌های زیر سن تن می‌دهند، به خون‌ بها داده می‌شوند و یا در بدل گاو و گوسفند به فروش می‌رسند…

نتایج پژوهش نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ فیصد دختران در غور به علت‌های ناامنی، مشکلات و سنت‌های بد حاکم در جامعه، از حق آموزش محروم‌اند.

مسوولان این نهاد در برنامۀ ستایش از زنان نخبه و متعلمین و محصلین پیشتاز غور، وضعیت آموزش خاصتاً مکتب‌های دخترانه را در این ولایت نگران کننده می‌خوانند و ریاست معارف را در این زمینه به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

محمدحسن حکیمی، مسوول نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان در ولایت غور می‌گوید که ۹۵ فیصد زنان در این ولایت به عدالت اجتماعی دسترسی ندارند، بیش از ۵۰ فیصد دختران به ازدواج‌های زیر سن تن می‌دهند، به خون‌ بها داده می‌شوند و یا در بدل گاو و گوسفند به فروش می‌رسند.

غلام‌ ناصر خاضع، والی غور که در این برنامه حضور داشت، نیز وضعیت معارف خاصتاً مکتب‌های عالی دخترانه را در این ولایت اسفبار می‌خواند و مسوولان ریاست معارف و ادارۀ مکتب‌های این ولایت را در برابر آموزش دختران به بی‌توجهی متهم می‌کند.

او می‌گوید، هر چند به یکی از مکتب‌های عالی دخترانۀ این ولایت بر خلاف قانون تغییراتی را به میان آوردند، اما باز هم نتیجه‌ ای در پی نداشت.

احمدصابر نوری، رییس معارف غور وجود مشکلات در ریاست معارف و محروم ماندن دختران از آموزش را می‌پذیرد، اما می‌گوید که فقروبیکاری وعدم علاقه‌مندی خانواده‌ها در بخش‌هایی این ولایت سبب شده تا اطفال واجد شرایط و خاصتاً دختران، به مکتب فرستاده نشوند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D9%84-%DA%AF%D8%A7%D9%88-%DA%AF%D9%88%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading